Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Rodina legendárního vojáka Marcinka (†81) má existenční problémy: Kvůli chybě přišli o peníze!

Autor: DH - 
13. ledna 2022
05:00

Rodina amerického vojáka se slovenskými kořeny Richarda Marcinka (†81), který ve věku jednaosmdesáti let zemřel 25. prosince loňského roku, prosí o pomoc. Pozůstalí a přátelé po legendárním členovi elitní jednotky amerického námořnictva SEAL shání peníze pomocí veřejné sbírky, především pro nemocnou manželku Nancy Marcinkovou.  

Vznik sbírky oznámil syn Richarda Marcinka (†81) Matt na svém twitterovém účtu, kde vysvětlil, proč se rodina a přátelé bývalého mariňáka, veterána z Vietnamu a později i spisovatele rozhodla pro tento krok.

„Většina to netuší, ale můj otec i maminka měli/mají zdravotní problémy. Mnoho let tvořili skvělý tým a starali se jeden o druhého. Táta mámu vozil na lékařská vyšetření a ona zase pomáhala jemu s kolečkovým křeslem a fungovala jako jeho uši, protože hodně špatně slyšel,“ vysvětluje v příspěvku Matt.

Právě závislost Marcinkovy manželky na jeho osobě je jeden z důvodů, proč přátelé Marcinka vypsali sbírku. „Mamka je psychicky nestabilní a není schopna pracovat. Skvělá skupina přátel mého otce proto založila účet GoFundMe, aby jí pomohli. Pokud chcete přispět, dobře víte, že by to moje maminka moc ocenila,“ doplňuje.

Na stránce GoFundMe nese sbírka název „Sbírka pro rodinu na památku Richarda Marcinka“ a prozatím na ni různými částkami přispělo 45 dobrodinců. V současné chvíli je vybráno více než 7 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 154 tisíc korun, ale cílem sbírky je vybrat 2,5 milionu korun. Stránka obsahuje fotografie Marcinka a mimo jiné i celý jeho životní příběh, který skutečně stojí za přečtení.

Přátelé a rodina válečného veterána i mnohokrát vyznamenaného hrdiny na konci textu dokonce otevřeně popisují, proč se on a jeho žena Nancy ocitli ve finančních problémech. „V posledních letech Dicka (přezdívka Marcinka, pozn. red.) tvrdě zasáhla ekonomika. Během let se výrazně zmenšily zisky z jeho knih a další projekty nebyly tak úspěšné, jak očekával. Dick také potřeboval peníze na péči o svou ženu, která trpí vzácným neurologickým onemocněním a díky autonomní poruše se stala tělesně postiženou a nemůže pracovat,“ stojí v rozsáhlém textu.

Bohužel, po smrti Marcinka rodina navíc zjistila, že milovaný otec, manžel a dědeček neměl kvůli patrně byrokratické chybě žádné životní pojištění ani úspory pro případ, že by zemřel. „Tím se rodina ocitla ve velmi obtížné finanční situaci, kterou, doufáme, napravíme s pomocí vašich štědrých darů,“ píše se na samém konci textu.

Hrdina celé Ameriky

Richard Marcinko, který měl kořeny na sousedním Slovensku, se narodil v roce 1940 v Pensylvánii a celý svůj pracovní život zasvětil americkému námořnictvu. Sloužil mimo jiné v Kambodži a Vietnamu, kde se stal legendou a na jeho hlavu byla vypsána vysoká odměna. Později, v době studené války, založil a vedl slavný SEAL team Six, elitní jednotku určenou na protiteroristické mise.

Největší slávu Marcinkovi vynesla mise v Íránu, když se se svým týmem výrazně zasloužil o zabití Usámy bin Ládina. Později pomohl Marcinko vytvořit i jednotku Red Cell, která tajně pronikala na zakázaná vojenská území a přísně tajné oblasti, aby odhalila slabiny obrany USA. Se svými kolegy například tajně vnikl i na palubu prezidentského letounu Air Force One a ukradl kódy k jaderným hlavicím.

O své kariéře napsal už jako veterán několik knih včetně veleúspěšné autobiografie „Rogue Warrior". Podle informací serveru wearmighty.com získal až čtyřiatřicet medailí včetně Stříbrné hvězdy, Legie zásluh a čtyř Bronzových hvězd.

zkzkz ( 13. ledna 2022 10:44 )

A co my s tím?

y1xcvbnm ( 13. ledna 2022 09:12 )

to si snad děláte srandu, že???

j.p.toman ( 13. ledna 2022 08:55 )

To bude zase nějakej podvod. Hrdina USA žebrá o peníze ? Místo kradení kódů se měl raději starat o rodinu.

Kryfed ( 13. ledna 2022 07:54 )

Tvl a koho zajímá mrtvej žoldák a jeho pos.familie kdesi v prd

Tara-Tara ( 13. ledna 2022 05:46 )

Emerický hrdina, tak ať se o rodinu postarají tam, ne ? Nás tady s tím krmit nemusí, tady ho nikdo neznal

Zobrazit celou diskusi