Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Babiš peskoval Fialovu vládu 84 minut: „Klame lidi, teče jí do bot a chystá drastické škrty“

Video se připravuje ...
Autor: ČTK - 
12. ledna 2022
12:35

Bývalé vládní hnutí ANO nebude hlasovat pro důvěru nové pětikoaliční vládě Petra Fialy (ODS). Ve Sněmovně to v debatě o vyjádření důvěry prohlásil šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. „My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany, slibuje to, co nikdy nemůže splnit, a místo konkrétních řešení nabízí otřepané fráze a nicneříkající floskule,“ prohlásil. Obvinil vládu, že se chce z krize dostat drastickými škrty jako v minulosti.

Zatímco premiér Fiala hovořil před poslanci asi 30 minut, Babiš na svůj kritický projev potřeboval zhruba 84 minut. V něm kromě útoků na současný kabinet a zpochybňování jeho schopností obhajoval kroky své vlády, kterou líčil jako úspěšnou. Vyzval své nástupce, aby pokračovali v započatých projektech, na které jsou podle něho finance zajištěny. Když domluvil, hlásilo se do rozpravy podle údajů na světelné tabuli 36 poslanců.

Vláda cítí, že jí teče do bot, a proto si vytváří alibi, proč své voliče podrazí stejně jako v minulosti, řekl Babiš. To je podle něj důvod, proč premiér Fiala ve svém novoročním projevu hovořil o tom, že pro Česko bude letošní rok jedním z nejsložitějších v historii.

„Jestli někdo zažil složité období, tak to byla naše vláda,“ prohlásil. Česko naproti tomu podle něj zažívá jedno z nejlepších období své historie. Obvinil strany bývalé opozice, že jeho vládě celé období covidové pandemie házely klacky pod nohy a jako jediné v Evropě tuto situaci zneužívaly.

Odmítl také, že by jeho bývalá vláda mohla za nynější růst cen, který je podle něj dán mezinárodními vlivy. Odmítl, že by inflaci způsobil jeho kabinet, když dal peníze lidem. Prohlásil, že pokud bude nová vláda škrtat, tak v kombinaci s “těmi teoretiky z České národní banky“, kteří ničí ekonomiku i občany, nastane katastrofa. Vláda podle něj nedokáže zkrotit inflaci ani dosáhnout slibovaných úspor bez drastických škrtů. Musela by podle něj sahat lidem na peníze, škrtat peníze na obranu nebo výstavbu dálnic.

Babiš ve svém projevu kritizoval Českou národní banku, která podle něj jako jediná centrální banka v Evropě i na světě stále navyšuje úrokové sazby. Hovořil o „Rusnokově drahotě“ a varoval, že lidem se prodraží hypotéky. Postup ČNB označil za katastrofu a tvrdil, že svým postupem zasadí ránu ekonomice i občanům.

V projevu se obsáhle věnoval i evropské problematice. Podotkl například, že výroky o evropské solidaritě jsou jen řeči, protože každá země bojuje za zavřenými dveřmi sama za sebe.

Video  Fialova žádost o důvěru: Stát má šetřit na sobě, ne na občanech. A zaklekávání skončí  - ČTK
Video se připravuje ...

žanyn ( 13. ledna 2022 09:25 )

Souhlas. Není to nic jiného než ono přísloví - jak se do lesa volá tak se z lesa ozývá. Národ nesmiřitelně rozeštvanej, to nevěstí nic dobrého. Spíše jeho zánik a kolonizace Unií, potažmo německem...

Uživatel_5401613 ( 12. ledna 2022 21:52 )

To co dělala dnešní vláda v opozici nemá v naší politice obdoby. Tolik lhaní,­osočo­vání,­závis­ti a rozeštvávání ,to dnes projev Andreje je jen kafíčko.Zapomínáte

Stano1963 ( 12. ledna 2022 21:22 )

Babiš znemožňuje práci dnešní vládě ještě víc než mu to dělala v minulé vládě opozice

denisz ( 12. ledna 2022 21:12 )

U nové vlády se ambiciózní změny nekonají, chvástání jak jsou připravení za lživé, vládní prohlášení obecné nekonkrétní, spíše utopistické než realistické atd. Zůstala jen pachuť nad destruktivní kritiku, negativním vymezování se k bývalé vládě a hnutí ANO ze stran dnešní nové vládní koalice. Bylo zajímavé si vyslechnout konstruktivní odborné fundované připomínky k nedostatkům ve vládním prohlášení od Nachera, Havlíčka a jiných z nové opozice. Potvrdilo se, že bývalá vláda byla úspěšná a nová vláda na ni v mnohém naváže. Potěšující je, že premiér Fiala zůstává optimistický, snad mu vyjde jeho sen o vyspělém Česku, ale i potřebné ukočirování státních financi. Ve spojení 5 vládních stran to nemá lehké a tak ho to i někdy nas.re. . .

elIaella ( 12. ledna 2022 18:27 )

Nuda co? Pěkně jsem si pospala zatím co jen 3 se vypovídali.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa