Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Elitní voják Richard Marcinko (†81): Ukradl kódy k jaderným hlavicím a unesl Air Force One

Autor: rc - 
29. prosince 2021
05:00

„Ve válce jsem dobrý,“ řekl v jednom rozhovorů Richard Marcinko, který v jednaosmdesáti letech zemřel na Štědrý den obklopený rodinou. Elitní voják, který stál za vznikem speciální jednotky SEAL Team 6, jejíž členové zabili Usámu Bin Ládina. Američan s československými kořeny v uniformě zažil tolik, že by to vystačilo na několik životů. 

Richard Marcinko byl legendou amerického námořnictva a zanechal po sobě obrovský odkaz. Podle informací serveru wearmighty.com získal až čtyřiatřicet medailí včetně Stříbrné hvězdy, Legie zásluh a čtyř Bronzových hvězd. Jeho jméno se vepsalo zejména do historie speciální jednotky Navy SEAL. U námořnictva strávil celý život.

Odměna na jeho hlavu

Američan s československými kořeny se narodil v roce 1940 v Pensylvánii a bylo mu osmnáct, když se rozhodl narukovat k námořnictvu. Netrvalo to dlouho a začal kariérně stoupat. Brzy se přidal k elitní jednotce SEAL Team 2. V roce 1967 byl se SEAL vyslán do Vietnamu, kde vedl jednu z nejúspěšnějších operací v deltě řeky Mekong.

Stal se obávanou hrozbou pro vojáky nepřátelského Vietcongu. „Severovietnamská armáda vypsala na jeho hlavu odměnu splatnou každému, kdo by ho mohl zajmout a zabít. Marcinko nebyl nikdy dopaden. Získal první ze čtyř Bronzových hvězd a také Vietnamský kříž udatnosti a Stříbrnou hvězdu,“ uvedlo The Navy SEAL Musem na Facebooku po smrti legendárního člena útvaru.

Záchrana v Teheránu

V roce 1979 se Marcinko zúčastnil další zahraniční mise. Toho roku byl vybrán jako druhý zástupce námořnictva do skupiny TAT (Skupina teroristické akce), aby vypracoval plán na záchranu dvaapadesáti rukojmí držených na americké ambasádě v íránském Teheránu, což nakonec dopadlo fiaskem v íránské poušti. Jeden ze záchranářských vrtulníků se střetl s transportním letadlem a osm členů jednotky zahynulo.

Team 6

Neúspěch vyústil ve vytvoření speciální protiteroristické jednotky, u jejíhož zrodu stál právě Marcinko. Skupina dostala název SEAL Team 6. Jak informuje server UPI.com, v době, kdy došlo k vytvoření skupiny, probíhala studená válka a Marcinko chtěl zmást nepřátele Spojených států, včetně Sovětského svazu.

V SEAL tehdy existovaly pouze dvě skupiny a tím, že Marcinko skupině přiřadil číslovku šest, chtěl přesvědčit nepřátele, že je týmů víc. Z jednotky se nakonec stala přední protiteroristická skupina a záchranná jednotka námořnictva.

Infiltrační skupina

SEAL Team 6 nebyl jedinou elitní skupinou, za níž stál Marcinko. Námořnictvo potřebovalo nutně specialisty na infiltrace. Marcinko byl proto pověřen, aby se ujal vytvoření další jednotky. Tak vznikla skupina Naval Security Coordination Team OP-06D, která se stala známou pod názvem Red Cell. Skládala se z třinácti mužů, z nichž dvanáct pocházelo z jednotky Team 6.

Jejich úkolem bylo pronikat do zabezpečených oblastí Ozbrojených sil Spojených států amerických. Důvod byl prostý - Marcinkova jednotka měla vychytat slabá místa zabezpečení. Takhle se jeho muži dostali například na palubu prezidentského letounu Air Force One, nebo ukradli kódy k odpálení amerických jaderných hlavic.

Smrt Usámy bin Ládina

Marcinkův Team 6 zřejmě nejvíce proslul akcí vedenou proti Usámovi bin Ládinovi v Pákistánu v roce 2011. Nejznámější terorista a americký nepřítel číslo jedna rukou elitních vojáků zemřel.

Po odchodu do důchodu v roce 1989 se z Marcinka stal spisovatel. „SEALové, kteří znali Marcinka, si ho budou pamatovat jako nápaditého a odvážného, byl srdcem válečník,“ uvedl na adresu zesnulého vojáka bývalý příslušník SEAL Eric Olson pro People.

johnny stopper ( 29. prosince 2021 21:32 )

Myslím, že "debiIe" můžete napsat bez pomlčky.

sorgedoktor ( 29. prosince 2021 19:27 )

Pelkneč jstze to natrel...Nejaky praropdic pochazi ze Slovenska,tgqkze nejake mkoreny ma...

TomasW ( 29. prosince 2021 17:32 )

Ono to asi bude (opet) souviset s překladem zdrojů - odejit z armady do vysluzby jde po splnění určitých podmínek ale neříkal bych tomu zrovna důchod. Dostane rentu a vetsinou dal pracuje v soukromém sektoru - proste uz neni v činné službě. Marcinko o tom psal ve svých knihách - z navy ho propustili po obviněni a byl dokonce ve vězení ale nakonec ho rehabilitovali. Operacemi Rudé Buňky začal spoustě lidem na vysokých postech vadit - ukazoval jak třeba nesmyslně vyhazují peníze za ostrahu, kšeftují s vojenským materiálem atd. Takže do penze odešel ne zcela dobrovolně a určitě to pro něj nebyl důchod

Vaclav Trefil ( 29. prosince 2021 12:31 )

Tím Vietnamem bych se nechlubil, je to stigma USA.

gabreta ( 29. prosince 2021 11:47 )

Tak že to není ani Slovák, protože jeho původ je v Horních Uhrech!!

Zobrazit celou diskusi