Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

První samostatné krůčky Maxíka s SMA po podání nejdražšího léku světa: Rodiče jsou na něj hrdí

Autor: jel - 
20. října 2021
17:14

Malý Maxík trpí hrozným onemocněním nazvaným spinální svalová atrofie. S těžkou nemocí však statečně bojuje. Jako prvnímu dítěti v České republice mu byl minulý rok aplikován zázračný experimentální lék Zolgensma, který je považován za nejdražší na světě. Díky němu a poctivému cvičení se Maxíkův stav postupně zlepšuje. Nyní rodina zveřejnila senzační video, na němž klučina zvládá sám udělat několik krůčků.

SMA je vrozené onemocnění, při němž postupně ubývá svalstvo a tím i schopnost pohybu. Lidé s tímto onemocněním bývají často upoutáni na invalidní vozík a při některých typech nemocí hrozí i smrt ve velmi nízkém věku. 

Před dvěma lety však přišel zázrak a velká naděje pro všechny malé pacienty s tímto krutým onemocněním. Genová terapie, kterou je možné aplikovat dětem do dvou let věku, dokáže „opravit“ geny v celém těle. Zolgensma je zároveň nejdražším lékem světa, stojí v přepočtu 54 milionů korun. V České republice ho nakonec po obrovským peripetiích hradí pojišťovny.

A tak byl Maxík prvním dítětem, kterému byla u nás Zolgensma aplikována. Stalo se tak v květnu roku 2020. Od té doby klučík podstupuje náročné rehabilitace, terapie i další cvičení. Jeho rodina dělá vše proto, aby Maxík brzy běhal jako jiní kluci v jeho věku.

První samostatné kroky

Za rok a půl od aplikace léku statečný chlapeček zvládl už spoustu neuvěřitelných věcí. Sám dokázal lézt nebo držet paličky a hrát na xylofon. V červnu letošního roku se dokonce bez pomoci postavil.

Teď přišel další fantastický úspěch! Malý bojovník se doma v obýváku sám postavil a s oporou udělal několik prvních samostatných krůčků. „První krůčky u opory. K tomu ani není co dodat. Jsme na tebe hrdí Maxíku,“ napsali rodiče na sociální síť a připojili fantastické video.

Pod příspěvkem se rychle objevilo více než 200 nadšených komentářů. Mnozí uživatelé facebooku chlapcovi gratulovali a vyjádřili Maxíkovi obdiv. Někteří nezapomněli zmínit, že obdiv si zaslouží také rodiče. Několik jich dokonce zmínilo, že po shlédnutí příspěvku plakali.

Video Maxík (3) s SMA dělá první krůčky s oporou - Facebook

Další videa