Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Popravčí četě poslala vzdušný polibek, pak ji zastřelili: Špionka Mata Hari byla pouze obětním beránkem?

Autor: mc - 
16. října 2021
05:00

Nizozemka Margaretha Geertruida Zelleová je patrně nejslavnější špionka všech dob. Mezi veřejností je ale známá spíš pod jménem Mata Hari. Se svým manželem v mládí odjela na Jávu a Sumatru, kde si zamilovala místní kulturu. Po návratu do Evropy se začala věnovat orientálnímu tanci. Po vypuknutí první světové války se z ní stala francouzská a německá špionka. A na to nakonec doplatila životem. 

Osobnost Mata Hari obklopuje celá řada nepravdivých historek, z nich mnohé šířila ona sama. Narodila se dvěma nizozemským rodičům, neměla tedy žádné kořeny v jihovýchodní Asii, jak o sobě ráda tvrdila. Do Orientu se podívala až v 21 letech. Místní kultura ji ale natolik uchvátila, že ji doslova přijala za svou - včetně uměleckého jména.

Video Medailonek: Mata Hari byla 15.10.1917 popravena za špionáž - Videohub

Když se z Malajsie vrátila do Evropy, rozvedla se s manželem, který byl věčný alkoholik a hrubián. Slávu získala po jediném vystoupení v pařížském muzeu asijského umění. Byla provokativní, flirtovala  a nestyděla se ukázat nahá. Erotický tanec ale pozvedla na úroveň umění.

Když přišla první světová válka, stala se špionkou, o tom pro kterou stranu přesně se informace různí. Tou dobou už Mata Hari netančila, byla ale velice oblíbenou dvorní dámou a měla velice dobré kontakty s vysoce postavenými muži z celého světa. To z ní činilo nebezpečnou a také velmi žádanou osobu. Naverbovat ji měli Francouzi, kteří po ní žádali informace o německém korunním princi Vilému Pruském. Mata Hari ale sdílela francouzské tajnosti právě s Němci - jak dlouho byla dvojí agentkou není jisté, zda ve skutečnosti vůbec.

Němci i Francouzi prý nebyli z její práce potěšení - německá strana ji nakonec předhodila nepřátelům jako odhalenou dvojí agentku. Francouzi, kteří potřebovali obětního beránka, s ní udělali rychlý proces. Za smrt 50 000 vojáků po vyzrazení vojenských tajemství ji poslali na popraviště. 

15. října 1917 ji ještě před rozedněním postavili před popravčí četu složenou z 12 francouzských vojáků. Nebyla svázaná a odmítla i pásku přes oči. Četě ještě poslala vzduchem polibek. Z 12 ji zasáhly pouze tři kulky. Její smrt si ještě pojistil velitel, který ji z bezprostřední blízkosti střelil do obličeje.

ANOrozkradanidotaci ( 16. října 2021 13:40 )

To vypadá, že máš s námi, voliči Babiše, nějaký problém.

Zobrazit celou diskusi
Další videa