Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Zavraždil Lennona, aby se stal legendou: Mark Chapman navždy přepsal dějiny populární hudby

Autor: rix - 
11. května 2021
06:15

Vražda Johna Lennona navždy vstoupila do dějin populární hudby. Kdo byl ale vlastně jeho vrah? Mark Chapman byl duševně nemocný oddaný milovník Beatles. Jeho láska k britské kapele nakonec ale zahubila jejího stěžejního člena. 

„Nebylo by to něco, kdybych ho zabil? Stal bych se slavným, byl bych někým, a ne ničím,“ prohlásil kdysi vrah. Chapman vraždil proto, aby se stal slavným. Lennonův vrah byl v dětství velice citlivý, jeho duševnímu stavu nepomáhaly ani časté hádky jeho rodičů. Markův život se odehrával především v rovině fantazie, v hlavě měl i svůj domov. A také miloval Beatles.

Větší než Ježíš

V roce 1966 ale jeho největší oblíbenec John Lennon pronesl osudnou větu. „Beatles jsou větší než Ježíš,“ konstatoval slavný člen britské kapely. To Marka Chapmana značně znepokojilo. Lennonovo kázání o míru a lásce, i když přitom měl na kontě miliony dolarů, vlastnil jachty a vily a smál se lidem, jako byl Chapman, se jeho budoucímu vrahovi nelíbilo.

Mark byl také posedlý knihou „Kdo chytá v žitě“ od spisovatele Salingera. Měl v oblibě názory hlavního hrdiny Holdena Caulfielda. Ten poukazoval na faleš v lidské společnosti. Ať už bylo motivem jeho hrozného činu cokoli, jeho vlastní rozdrásaná duše hrála v jeho motivaci značnou roli.

Na Lennona si počíhal

Chapman si na Lennona počkal. Když se vracel se svou ženou Yoko Ono z nahrávacího studia Record Plant, číhal na něj v podloubí jeho domu. Nelítostně na něj vystřelil pětkrát z revolveru. O jeho duševním zdraví vypovídá i to, co udělal krátce po činu. Sedl si na obrubník, začetl se do Salingera a čekal na příjezd policistů. Policii nějak nevzdoroval a ke všemu se přiznal.

Podle psychiatričky Naomi Goldsteinové, která jako první vyšetřovala vraha Chapmana, vraždil Mark kvůli neodbytné touze po pozornosti a uznání. Druzí se kloní k možnosti, že byl Chapman schizofrenik a střelbou na Lennona zabil tu část své osobnosti, která mu působila bolest.

Faleš v lidské společnosti

Když byl Chapman při procesu dotázán, zda chce něco říci ke svému případu, přečetl několik pasáží z jeho oblíbené knihy „Kdo chytá v žitě“. Jím vybrané pasáže zobrazují hrdinu Caulfielda na okraji útesu, jak se snaží zachránit okolo stojící děti před pádem. Dle psychiatra Daniela W. Schwartze chtěl Chapman Lennona zabít proto, že si ho představoval jako zosobnění falešnosti v lidské společnosti.

vaber ( 11. května 2021 08:10 )

Lennon byl v té době jednou z hlavních postav v odporu proti americké válce, podívejte se na záběry z protestů a některým kruhům moc a moc vadil ,
údajný vrah se nepřiznal , byl v době vraždy tak zdrogovaný ,že si nic nepamatoval a byl úplně mimo
nikde se nepsalo o motivu, proč by velký fanda vraždil své oblíbence

Zobrazit celou diskusi