Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno, bouřka 25°C

Dětské svědky zázraku chtěli uvařit v kotli oleje: Všechna jejich proroctví se naplnila!

13. května 2021
05:00

Přesně před 104 lety, 13. května 1917, se nedaleko portugalského města Fátima odehrála událost, která do historie vešla jako takzvaný Zázrak Slunce. Třem malým pasáčkům se začala zjevovat Panna Maria a prozradila jim tři proroctví. Naplnila se postupně všechna, i to, které církev dlouho tajila. V roce 1930 uznal Vatikán její zjevení oficiálně za zázrak a z Fátimy se stalo jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst světa.

Třem malým pasáčkům jejich setkání s Pannou Marií nejprve nikdo nevěřil a v době proticírkevního režimu jim lidé hrozili i brutálním násilím - třeba uvařením v kotli vroucího oleje. Vše se ale otočilo o půl roku později, kdy 13. října bylo svědků zázraku mnohem víc.

Událost svými výpověďmi potvrdily desetitisíce lidí v okruhu 25 km. Z místa existuje mnoho fotografií, žádná z nich ale nezachycuje samotný zázrak. Novinář Avelino de Almeida z tehdy nejčtenějších a nejvlivnějších portugalských novin s ostře vyhraněnými proticírkevními postoji ho popsal takto: „Před udivenýma očima davu, který působil skutečně biblicky, neboť všichni stáli s nepokrytou hlavou a dychtivě upírali oči na nebe, se slunce chvělo a vytvářelo neuvěřitelný pohyb vymykající se veškerým kosmickým zákonům. Slunce tančilo, takové bylo nejčastější vyjádření přihlížejících lidí.“

Záhadě se snažili přijít na kloub vědci, vysvětlovali ji tzv. halovým jevem, který výjimečně vzniká při lomu světla. Jiní měli za to, šlo o přetížení zraku, ke kterému dojde při dlouhém přímém pozorování slunce a které způsobuje barevné halucinace. Jedno je jisté: na poli Cova da Iria se skutečně odehrálo cosi mimořádného.

Na příběh fátimského zázraku a to, co tehdy Panna Marie lidstvu předpověděla, se můžete podívat ve videu.

reporter ( 13. května 2021 16:23 )

Ty děti maj divnej tvar obličeje.Zvláštní je,že se fotily davy a ne ten zázrak.Asi by jim za to panenka Marie nafackovala.

hradnihulvat ( 13. května 2021 14:47 )

Taková davová fata morgána. Asi podobného významu, jako když dav lidí byl přesvědčen, že vidí létající talíře, nebo jako fantasmagorie lidí, kteří tvrdí, že byli uneseni na létající talíř. A jak církev a jiná náboženství získávají tzv. "svědky" zázraků, ví většina z nás. Náboženství všech druhů vždy těžilo z nevědomosti lidí, nebo z jevů, které se v té které době zdály nevysvětlitelné.

Ksel ( 13. května 2021 12:50 )

Jisté je jen to, že pravda se nedá umlčet, zejména pozměnit či jinak zdeformovat na základě cenzorského mazání příspěvků či v historii častého umlčení svědka. Likvidátor svědka či cenzor si naivně myslí, že pravda je závislá na jejich chorobné libovůli. Opak je pravdou. Kdo se snaží umlčet pravdu, ten si zahrává s odvetou.

janamala ( 13. května 2021 11:39 )

Copak, pan primitiv se potřebuje realizovat?

Zobrazit celou diskusi
Další videa