Sobota 15. května 2021
Svátek slaví Žofie, zítra Přemysl
Oblačno, déšť 16°C

Máj byl lásky čas? Mácha to viděl pragmaticky! Svou Lori „pical“ všude možně, i když ji to bolelo

1. května 2021
05:54

Na první květnový den připadá svátek všech zamilovaných, jenže autor Máje, zodpovědný za nejromantičtější českou báseň, měl k otázkám milostným svérázný přístup. Nejslavnější český romantik Karel Hynek Mácha (†25) se stal patronem milenců, ale když se začaly na povrch dostávat informace z jeho tajného deníku, pod legendárním spisovatelem se začal třást piedestal.

Máchovou první láskou byla Marinka Stichová – kromě toho, že byla krásná, četla také české knihy, což mu velice imponovalo. Zalíbení však nebylo oboustranné a vesnická dívka dala spisovateli z Prahy košem. Ztracená láska se ale pravděpodobně stala inspirací k dílům jako Pouť krkonošská, Pomněnky zasázavské nebo Márinka.

Jeho životní partnerkou se nakonec stala jiná dívka – Eleonora Šomková, přezdívaná Lori. O jejich vztahu se dovídáme z Máchova šifrovaného deníku, který částečně rozluštil už Jakub Arbes v roce 1884 a zcela pak až Karel Janský ve 20. letech 20. století. To, co na stránkách našli, šokovalo do takové míry, že intimní zápisky zůstaly ještě dlouho pro veřejnost utajeny.

Dnes se však deník prodává v knižní podobě a zvídaví čtenáři se na jeho stránkách mimo jiné dozví, jak často a kde všude Lori „pical“. Navíc se nerozpakoval psát ani o tom, že se akt mladé dívce často příliš nelíbil. Mácha měl obecně komplikovanou povahu a vztah k prostinké Lori jeho špatné povahové rysy ještě umocňoval. Byl výbušný, netrpělivý, panovačný a především – extrémně žárlivý.

Snad nejvíce mrazí z příběhu, kdy chtěl z Lori vymámit pravdivou odpověď na otázku, zda u ní skutečně byl prvním mužem. V amoku nakonec dovlekl tehdy už těhotnou přítelkyni k rakvi právě zemřelé maminky a donutil ji přiznat pravdu – tedy že v době setkání už pannou nebyla. Na to konto Mácha o dítěti prohlásil, že: „Bude-li to hoch, co se zrodí, z toho bude Mefistofeles.“ Syn Ludvík, který se v říjnu 1836 narodil, byl ale skutečně jeho vlastní, a tak Mácha souhlasil se svatbou.

Proč z obřadu nakonec sešlo i další podrobnosti o Máchově životě, se dozvíte v našem videu.

Vydra 12 ( 4. května 2021 16:25 )

V uvodu sveho cteneho expoze nas pan Zuna nepravdive poucuje, ze se Macha narodil v roce 1836, az o neco pozdeji udava jako rok narozeni spravne 1810 a umrti 1836...Snad by nebylo od veci krome "picani a fikani" si to jednou na zkousku precist pustit, ne?

frantacizek ( 1. května 2021 14:54 )

doplatil na to, že ještě nebyly vztahové poradny a sexuální koučové.

naidka ( 1. května 2021 10:34 )

Letos je ještě brzy.

bre-burda ( 1. května 2021 10:34 )

Můj soused, starý pán, říkává: "Jóó hochu, já když byl mladý, oběma rukama jsem ho musel držet, aby něco neprovedl!" Když jsem se onehdy zeptal, jak je na tom dnes, jenom si povzdechl: "Jóó chlapče, dnes už nemám tu sílu ... v rukou!"

Arany ( 1. května 2021 10:08 )

Blesku není nic svatého. Je to nástroj k oblbování mas a mašina na vydělávání peněz.

Zobrazit celou diskusi
Další videa