Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Chlapec (†7) zemřel na akutní leukémii: Čtrnáct dní před transplantací kmenových buněk od svého dvojčete

Autor: rc - 
10. května 2021
19:47

Několik let bojoval s akutní leukémií chlapec Reuben Whittle. Malý milovník fotbalu však nakonec svůj boj s těžkou nemocí prohrál a to jen čtrnáct dní před transplantací, která mu měla zachránit život. Sedmiletý chlapec měl získat kmenové buňky od svého dvojčete.

V roce 2015 byla Reubenovi Whittleovi z anglického Crostonu diagnostikována akutní leukémie. Pro rodiče to byla zdrcující zpráva, ovšem tehdy tříletý chlapec byl velký bojovník. Docházel na chemoterapii a v roce 2018 podstoupil transplantaci kostní dřeně. Zdálo se, že se jeho stav zlepšuje, když rodině lékaři oznámili skvělou zprávu.

Leukémie byla v remisi. „Reuben měl úspěšnou transplantaci kostní dřeně a všechno bylo v pořádku. Vždy jsme měli na paměti, že se leukémie může znovu vrátit, a skutečně se stalo,“ uvedla pro britský deník Daily Mail máma Jayne Whittleová s tím, že byli v šoku, když si znovu poslechli zdrcující zprávy. „Reuben byl během své chemoterapie naprosto skvělý. Reagoval opravdu dobře a všichni jsme doufali, že to bude jediná léčba, kterou bude potřebovat. Mnoho dětí se vyléčí chemoterapii, bohužel, u Reubena tomu tak nebylo a nemoc se vrátila v prosinci 2018,“ uvedla lékařka Denis Bonneyová s tím, že tentokrát nemoc se nepodařilo dostat pod kontrolu.

Navíc kvůli léčbě chemoterapii nastaly další komplikace. „Chemo nejen potlačuje nemoc, ale také ničí lymfocyty,“ uvedla Jayne s tím, že měl Reuben podstoupit další transplantaci, která mu měla zachránila život. Od svého statečného bratra, svého dvojčete, měl dostat kmenové buňky. 

Než však chlapci měli podstoupit transplantaci, musel Reuben nabýt síly. Hoch byl ale už moc slabý, a tak k tomu nedošlo. V říjnu roku 2019 dostal infekci. „Mluvili jsme s rodiči Reubena o tom, co je třeba udělat další den nebo následující dva dny. Mluvili jsme o intubaci a uvedení na ventilátor. Protože vykašlával krev, kdybychom ho dali na ventilátor, mohlo by to způsobit masivní plicní krvácení,“ uvedla pediatrička Rachel Barberová. S infekcí si však už Reuben nedokázal poradit. 

Zemřel v říjnu roku 2019 a to pouze dva týdny předtím, než byla naplánována transplantace kmenových buněk od jeho bratra. „Reuben byl skvělý malý chlapec, byl laskavý a starostlivý. Vždycky myslel na ostatní. Jeho rodina a přátelé ho tak milovali. Prostě ho milovali všichni. Miloval hraní a sledování fotbalu. Jeho oblíbeným hráčem byl Alisson Becker. Chtěl být jím,“ uvedla Reubenova máma s tím, že ho po smrti oblékli do dresu Alissona Beckera. Reuben měl podle vyšetřování zemřít na následky selhání orgánů po plísňové infekci.

VIDEO: Jak spolu komunikují buňky na dálku a jaký vliv to může mít na léčbu leukémie?

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa