Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Policista Petr přišel při povodni o manželku: Popsal osudný okamžik, kdy ji zabila velká voda

Autor: ČTK - 
18. srpna 2020
15:06

Pouze díry od naplavených klád v omítce připomínají zvenčí ničivé povodně na rodinném domě policisty Petra Večeře v místní části Šumvaldu v Břevenci. Dům postižený katastrofálními bleskovými záplavami na začátku června je již od nánosů bahna a ničivé síly nahromaděných klád zcela vyčištěn. Smutek však přetrvává, v přízemí totiž zemřela při povodni jeho manželka, matka dvou dětí. Alespoň finančně se snažili v úterý ztrátu zacelit Večeřovi kolegové. Dojatému muži předali výtěžek veřejné sbírky ve výši 1,5 milionu korun.

Na pomoc rodině, kterou povodeň zasáhla na nejcitlivějším místě, přispívali lidé z celé republiky. "Takovou částku jsem vůbec nečekal. Jsem překvapený, že se najde taková solidarita lidí a přispějí v takovém ohromném množství. Peníze budou investovány jak do opravy domu, tak na obnovu infrastruktury a hlavně pomohou mým dětem. Jeden člen rodiny opravdu chybí," řekl v úterý novinářům policista.

Sbírka byla vyhlášena pod záštitou Křesťanské policejní asociace, výtěžek dnes policisté předali svému kolegovi poněkud symbolicky - v dešti. "Do sbírky se zapojilo téměř 1700 dárců a na kontě je již 1,580.000 korun. Doufáme, že to pomůže. Ta solidarita šla napříč společností - byli to policisté, důchodci, firmy, občané, kteří se rozhodli, že pomohou," uvedl předseda asociace Jiří Ignác Laňka.

Následky povodní Petr Večeřa za vydatné pomoci kolegů a přátel odklízel několik týdnů. Ačkoliv jsou stopy po povodni u jeho domu již téměř zameteny, při pohledu na okno v přízemí se nemůže ubránit vzpomínkám. "Toto okno prasklo. A do domu, kde jsme se cítili v bezpečí, naráz vnikla masa vody a klády a vše zaplavila. Bylo to strašně rychlé, všechny místnosti se zaplnily až po strop," popsal ČTK Večeřa.

Video  Petr s dětmi přišel při povodních o manželku.  - Policie ČR
Video se připravuje ...

V osudný okamžik byla osmačtyřicetiletá žena v přízemí, stejně jako její muž a synovec. Žena, kadeřnice, si v té chvíli přendávala věci ze spodních šuplíků navrch, aby je voda nezaplavila. Voda se v té chvíli ale již valila do místnosti a muž se synovcem vylomili dveře. "Držel jsem se schodiště, řval jsem na něho, ať mi podá ruku. Vodu jsme měli již nad prsa. V momentě, když jsem ho vtáhl za sebe, prasklo okno a manželka, která stála za ním, už nestačila udělat vůbec nic. Pět vteřin nám chybělo, abychom si podali další ruku. Do pěti vteřin byla místnost zaplavena po strop. V té chvíli jsem věděl, že jsem o ženu přišel nenávratně," popsal muž. Most před domem podle jeho odhadů zadržel až 80 metrů krychlových vody a hladina se zvedla kvůli nashromážděným kládám o 2,5 metru.

S následky povodní dodnes bojuje i samotná obec. V ulicích stále stojí cisterny s pitnou vodou a studny, na které jsou lidé závislí, stále ještě nejsou v provozu. "Před týdnem se dokončilo poslední čištění ze zasažených studní, je jich zhruba 480. Příští týden by se měl uskutečnit hromadný odběr vzorků vody," řekl dnes ČTK starosta Šumvaldu Josef Šenk (ODS). Obec se dnes pustila také do prací na toku, který Šumvaldem protéká; na vlastní náklady za pomoci bagru opevňuje místa. Stále se také třídí skládky. "S každým deštivým počasím je ta nervozita velká. Někdo se bude bát už do konce života. Teď už to není otázka jestli, ale kdy a kde. Protože už nikdo si nemůže myslet, že u nás se to nemůže stát," řekl  Šenk.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud