Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Konec války klanů v Přerově? Prý za něj mohli „Romeo a Julie“!

Autor: ČTK - 
20. července 2020
15:49

Znepřátelené rodiny olašských Romů v Přerově, jejichž spory zaměstnaly v uplynulých dnech kvůli několika incidentům policisty, se v pondělí shodly na smíru. Deklarovaly ho při jednotlivých schůzkách se zástupci města na přerovské radnici. Za nepokoji stály osobní vztahy. Dva mladí lidé se do sebe zamilovali bez ohledu na to, že pocházeli každý z jiné rodiny.

Nesváry vygradovaly při napadení v centru města a poté v Bratrské ulici. Do sporu se vložil i olašský král Robert Beneš z Brna, který apeloval, aby konflikt skončil. Pondělního jednání se již neúčastnil. Ve městě jsou nadále posíleny policejní hlídky.

Zasáhl romský král

Zástupce rodin si vedení města pozvalo k jednání odděleně, aby se spolu na radnici nepotkali. Obě strany daly ústní slib, že v konfliktech už pokračovat nebudou. „Do měsíce bude vše vyřešeno, už se napadat nebudeme,“ řekl dnes novinářům zástupce jedné z rodin. „Obě rodiny deklarovaly vůli v daném konfliktu nepokračovat a situaci zklidnit," řekl novinářům primátor Přerova Petr Měřínský (ANO).

Za vším stál příběh milenců

Podle Měřínského jde o osobní spor, nazval jej sporem Monteků a Kapuletů. „Rodiny olašských Romů, které se nestýkaly, mají dva mladé lidi, kteří v sobě nalezli zalíbení a vyústilo to společným potomkem. Z toho vznikl konflikt mezi rodinami,“ řekl primátor. Doplnil, že policejní opatření v podobě posílených hlídek zůstávají až do odvolání.

Vedení radnice na středu zároveň svolává veřejné slyšení v městském domě, hlavním tématem je bezpečnost ve městě. Incidenty rodin na veřejnosti, při kterých zasahovaly desítky policistů, totiž vzbudily ve městě velké emoce. „Chceme zklidnit situaci v Přerově a vyslechnout si názory občanů,“ doplnil Měřínský.

Pouliční „válka“ zjitřila emoce

Potyčky se odehrály ve městě minulý týden. V Bratrské ulici jedna část účastníků konfliktu házela v noci po druhé předměty z oken. Nikdo nebyl zraněn, poškozeno však bylo několik aut.

Další střet řešily o den dřív desítky policistů v jedné z cukráren na Masarykově náměstí. Útočníci podle policie napadli sedmačtyřicetiletého muže. Šestačtyřicetiletý útočník a jeho čtyřiadvacetiletý syn při zákroku policistů kladli odpor, policie tak musela použít donucovací prostředky. Strážníci použili slzný plyn.

Incidenty vyvolaly v Přerově bouřlivé emoce, videa ze střetů i zásahu policistů sdíleli Přerované na sociálních sítích. Nechyběly ani nenávistné komentáře, kterými se podle přerovské policejní mluvčí Miluše Zajícové již zabývá policie.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud