Kauza Beretta: Policie navrhla obžalobu kvůli vynášení informací, potvrdila Bradáčová

Autor: ČTK - 
5. února 2020
17:38

Policie navrhla obžalovat pětici obviněných v takzvané kauze Beretta, která se týká údajného vynášení informací z trestních řízení. Informaci ČT potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. V kauze čelí obvinění pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal.

Podle kriminalistů Holub, Šíma a Máchová neoprávněně Gáboríkovi předávali informace, například z kauz Nemocnice Na Homolce nebo pražského dopravního podniku. Gáborík je pak údajně poskytoval dál.

Bradáčová uvedla, že policie navrhla obžalobu na konci ledna. Obvinění jsou podle ní stíhaní kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, korupci, neoprávněnému přístupu k počítačovému systému, porušení tajemství listin a podílnictví.

Po ÚOOZ případ převzala protidrogová centrála

Holub, Gáborík a Šíma byli v případu obviněni v květnu 2016, Máchovou začali policisté stíhat o pět měsíců později. Zmrhal, který je obviněn z podílnictví, byl obviněn na konci roku 2018.

Máchové byly v květnu 2016 v souvislosti s prošetřováním kauzy Beretta odebrány všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek. Poté, co byla obviněna, ji tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán dočasně zprostil funkce.

Případ řešila protidrogová centrála, pod kterou přešel na základě rozhodnutí Bradáčové po reorganizaci policie. Předtím se jí totiž zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který byl při policejní reformě v srpnu 2016 sloučen s protikorupční policií. Kvůli sloučení odešel od policie ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

marmat ( 6. února 2020 19:02 )

To všechno OPRAVDU Lidovky 5.10.2016 !!!!

marmat ( 6. února 2020 18:58 )

"Před dvěma lety za své úkony v kauze papírny Neograph, která tiskla lístky pro pražský dopravní podnik, sklidila Máchová kritiku jak od tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO), tak od pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové."

marmat ( 6. února 2020 18:55 )


"Kancelář Máchové ve středu a včera (11. a 12. května - pozn. red.) zapečetil a následně prohledával Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který v součinnosti s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze prošetřuje podezření na vynášení informací z trestních spisů".

marmat ( 6. února 2020 18:52 )

5. ŘÍJNA 2016 16:33 !Lidovky:"Spojují ji s hlavním obvinění v rozsáhlé kauze Bereta zaměřené na dlouhodobé obchodování s citlivými policejními informacemi. Ve středu odpoledne kvůli tomu byla zadržena státní zástupkyně Dagmar Máchová, která je známá z kauzy Opencard."

karambol ( 6. února 2020 08:46 )

a co opravdový kmot­ři,tu­nelá­ři,mi­liard politici ODS TOP KDU CSSD zele­ných,v­éčka­řu,O­DA kdy na ně někdo klekne.Stačí použít zákon o puvodu majetku jejich manže­lek,ro­din,šl­apek­!! a je doma jeden státní rozpočet!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud