Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Adámek po aplikaci zázračného léku za miliony: Zvracení a teploty!

Autor: shp - 
9. června 2020
14:36

Příběh Adámka se spinální svalovou atrofií (SMA) sleduje celé Česko. Všichni doufají, že se stav hocha, který brzy oslaví druhé narozeniny, zlepší po podání nejdražšího léku světa v hodnotě 55 milionů korun. Rodiče nyní popsali, jak hoch reaguje na léčbu. Lehké to roztomilý klučík opravdu nemá.

Jenže konečně to vypadá, že se začne blýskat na lepší časy. Adámkovi rodiče popsali reakci na léčbu SMA poté, co mu byl podán lék Zolgensma ve Fakultní nemocnici Motol. „Ahoj kamarádi, dávám na vědomí, že se mi už daří skvěle,“ napsali jménem syna na sociální síti. Adámek si však prošel i útrapami, kterými se staly reakce na lék.

Chudák Adámek zvracel

Ještě během hospitalizace mě potrápila zvýšená teplota a zvracení. Také jsem bojoval se sníženými trombocyty a zvýšenými jaterními testy,“ stojí na facebooku. Vysoká teplota a zvracení jsou běžnou reakcí na podání zolgensmy. „Nyní se už vše vrací do normálu a já si zase užívám procházky a už zase lumpačím,“ stojí dále v postu.

Poté, co se Adámkovi udělalo lépe, ho rodiče vzali do zoologické zahrady. „Dneska jsem také navštívil pražskou ZOO, kde proběhlo setkání rodin Rané péče pro děti se vzácným nervosvalovým onemocněním. Potkal jsem spoustu kamarádů a poznal i pár nových, moc jsem si to se všemi užil, i když jsem polovinu prospal,“ napsali rodiče.

Návštěvu zoo si chlapec užil

Dodali také, že si jejich synek užil krásné počasí a poprvé v životě viděl spoustu úžasných zvířátek. Získání léku pro Adámka i další dětí trpící SMA, jako například Maxíka, nebylo nic lehkého. Pojišťovna ho nejdřív nechtěla proplácet. Poté, co rodiče i nadace oslovili prezidenta, premiéra, ministra zdravotnictví a další o pomoc, však proplacení léku odsouhlasila.

Česko dojaly i příběhy Oliverka a Maxíka, kteří trpí SMA stejně jako Adámek. Maxík už lék dostal také a dokonce oslavil druhé narozeniny. Oliverek by měl zolgensma dostat v červnu.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud