Hendikepovaný Samuel potřebuje nové auto: Maminka nemá peníze, sbírá víčka a plechovky. Pomůžete jim?

Autor: VaB - 
22. května 2020
14:11

Šestnáctiletý Samuel trpí kombinovaným onemocněním včetně autismu. Často musí dojíždět do nemocnice a samozřejmě také do školy. Je ale upoutaný na vozíčku a současné auto, které jeho rodina má, není vyhovující. Maminka Kateřina proto založila sbírku na nové vozidlo. 

Samuel se před šestnácti lety narodil předčasně už ve 33. týdnu těhotenství. Je navíc z dvojčat. Osm měsíců od narození přišly první komplikace, malý Samuel prodělal těžký zápal plic. Následná vyšetření nepřinesla pozitivní zprávy. Už jako malý neměl imunitu a navíc trpěl těžkým astmatem.

Rozeběhla se tak série léčebných procesů, do toho pak přišla ještě epilepsie. „V jeho pěti letech přišly další komplikace. Samuel má také psychomotorický opožděný vývoj, ale díky svému dvojčeti Klárce se opravdu snažil,“ uvedla Samuelova maminka Katka pro charitativní stránku Donio.cz.

Samuelův stav se tak zhoršoval a maminka Katka musela v roce 2011 opustit své zaměstnání a začít se tak plně věnovat svému synovi. U chlapce se projevila prenatální a perinátální vývojová porucha, měl vrozený rozštěp páteře, kvůli kterému v roce 2018 prodělal operaci.

„Jeho vrozené vývojové vady u něj způsobily epilepsii, autismus, psychomotorickou retardaci, atrofii svalů, polyneuropatii, pohybovou poruchu Rolling, inkompletní parézu LDK (obrna), Hirschprungovu chorobu, a proto má syn vývod střev,“ rozepsala se maminka. Dodala, že i přes všechny nástrahy má Samuel rád život. Navštěvuje i praktickou střední školu. 

Kvůli všem výše zmíněným nemocem musí se Samuelem příbuzní často dojíždět do nemocnice nebo na rehabilitace ale také do školy. Výrazným pomocníkem by pro rodinu byl nový automobil s upravenou přední sedačkou. Sama maminka ale na nový vůz nedokáže vydělat. „Snažíme se již nějaké finanční prostředky získat sběrem plastových víček a hliníkových plechovek,“ uvedla maminka Katka.

Nový vůz by tak rodině usnadnil nástup do vozu i výstup z něj. „Již před spuštěním sbírky na Donio se nám podařilo vybrat krásných 210 tisíc korun, auto stojí celkem 601 tisíc korun. Proto se obracíme na vás, abyste nám pomohli vybrat zbývající částku,“ uvedla na konec maminka. Přispět na nový vůz pro Samuela můžete zde

Pomoc hledali i jinde

Automobil se speciální úpravou je drahá záležitost. Matce Katce ale pomohla i Charta 77 nebo Patron dětí. Dohromady se jim podařilo vybrat 210 tisíc korun. 

Nezbývá ale moc času! „Bohužel ale nás tlačí s termínem kdy musím doložit promo fakturu do 15.6.2020.  Upřímně nemám odvahu jít pořídit auto, které je pro syna nutností, když na něj nemáme celé finance," svěřila se maminka pro Blesk.cz

Nekonečný boj

Jakoby problému nebylo už dost... „Boj s posudkovými lékaři je bohužel nekonečný a nyní nám žádost o motorové vozidlo byla opět zamítnuta," posteskla si. 

A důvod zamítnutí? Maminka Kateřina uvedla, že MUDr. Pešek se jim písemně vyjádřil tak, že není nutné kupovat motorové vozidlo na vycházky na invalidním vozíku. „To, že dítě je denně nutno vozit do a ze školy, rehabilitace, fyzioterapie, odborní lékaři včetně FN Motol, která je od nás 400 km, posudkový lékař úplně vypustil," dodala. 

A to vše i přesto, že maminka dodala posudkovému lékaři veškeré zprávy od odborných lékařů. 

Další videa
Články odjinud