Bezprostředně po zveřejnění článku, ve kterém vážně nemocná Monika s 3. stupněm invalidity popsala své zoufalství, se našel dárce. Řidič kamionu, který brázdí především Německo, Libor Dokulil z Velké Hleďsebe na Chebsku. Zásilka dorazila do redakce v Brně, která ji předala.

„Vzalo mě to. Chápu, co paní ve vážném stavu v době šířícího se koronaviru prožívá. Respirátor mi poskytuje zaměstnavatel, alespoň jeden jsem na jižní Moravu bez váhání odeslal,“ svěřil se profesionální šofér.

Libor poté, co udělal dobrý skutek, usedl znovu za volant a vyrazil s dalším nákladem za hranice. „Situaci pozorně sleduji. V Německu se koronavirus rozmáhá, nechápu, proč už nemají povinně roušky. Myslím, že v Česku jsme k tomu přistoupili rozumně, i když chápu, že se vyrojila spousta problémů,“ svěřil se kamioňák s dvacetiletou praxí.

Oba aktéry dělí mezi sebou téměř 400 kilometrů, ke slovu tak přišel telefon. „Hned jsem pánovi zavolala a moc mu poděkovala. Udělal mi neskutečnou radost,“ svěřila se Monika.

Místo běžných látkových roušek teď může na nákup, na poštu nebo na krátkou procházku s účinnou ochranou. „Vím, že je to v mém případě jen kapka v moři. Vážně nemocných se 3. a 4.stupněm invalidity, pro které nejsou automaticky ochranné pomůcky nejvyšší kvality, jsou v Česku tisíce. Možná je to i apel, aby se tím někdo zabýval.“

FFP3 do první linie

Respirátory filtrační třídy FFP3 jsou určeny pro lékaře a zdravotníky, kteří pracují na infekčních odděleních nebo jiných místech, kde se vyskytují nakažení pacienti a kde může být vzduch kontaminovaný infekčními látkami včetně koronaviru. Výrobce uvádí minimální filtrační schopnost 99 procent a maximální riziko průniku 2 procenta.

Pohádka o slepičce a kohoutkovi

V lékárně Monice řekli, že tento typ (FFP3) jí nemohou prodat s tím, že to vláda zakázala a nárok na něj mají jen záchranné složky. VZP ji odkázala na ministerstvo zdravotnictví a vládu s tím, že to nespadá do její pravomoci. „A na ústředně ministerstva to nikdo nezvedal,“ popsala Monika marnou anabázi. Příslib mluvčí ministerstva zdravotnictví, že se k případu vyjádří, zůstal nevyplněn.

Video
délka: 04:41.92

Výkonná ředitelka firmy Respilon z Brna Jana Zimová pro Blesk vysvětluje, jak se mají lidé správně starat o roušky s nanovlákny 

Smrtící hrozba

„Chápu obavy paní. Problém je, že tuto skupinu lidí zatím nikdo nebere jako kriticky ohroženou, i když už jsme upozornili pana premiéra i pana náměstka Prymulu, že tady je skupina lidí, která může být velmi ohrožená. Pokud by se nakazili, tak jejich šance na uzdravení je prakticky minimální," reagoval na případ Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Fotogalerie
5 fotografií