Greta Thunbergová je můj vzor! říká mladý Čechoameričan: Pomocí moderních technologií zachraňuje ohrožené ryby

Autor: chal - 
6. března 2020
16:33

V řadách ochránců životního prostředí se zrodila nová hvězda. Je jí teprve 17letý americký student s českými kořeny Ethan Wilk z Arizony. Mladík založil organizaci, která díky pokročilým technologiím zachraňuje ohrožené druhy ryb před vyhynutím.

Znalost počítačových technologií a lásku k životnímu prostředí spojil americký student Ethan Wilk ve své organizaci Xenia Project. Mladý Američan českokorejského původu sleduje pomocí vlastnoručně vyvinutých čipů pohyb ohrožených druhů ryb. Snaží se zjistit, proč vymírají.

Ethanovi je v jeho práci velkou inspirací švédská aktivistka Greta Thunbergová, ale i on sám svým zápalem dokázal strhnout stovky lidí. „Gretina práce je fenomenální, obzvlášť v jejím věku. Jakožto teenagera mě inspirují její protesty i celosvětová pozornost, kterou Greta má,“ popsal mladík pro web deníku Independent. Organizaci Xenia Project podle jejích internetových stránek podporuje kolem pěti set dobrovolníků.

Mladý Američan vlastními silami vyvinul speciální čip, kterým Ethan nebo jeho kolegové označí jedince ohroženého druhu. Čip pak sbírá data a monitoruje pohyb zvířete.

Díky tomu pak ochránci mohou zjistit, jaké faktory život ryby ohrožují. Podle stránek organizace se tímto způsobem podařilo přispět k záchraně čtyř živočišných druhů v Arizoně a Austrálii.

Myšlenka využívat pokročilé technologie pro potřeby ochrany životního prostředí se v Ethanově hlavě zrodila už před pár lety, kdy na podobném projektu spolupracoval s profesory z Arizonské státní univerzity.

Ethan si neklade malé cíle a je odhodlaný v aktivní ochraně životního prostředí pokračovat. Působí v Arizoně, jeho organizace má ale díky dobrovolníkům celosvětový potenciál. „Chtěl bych spolupracovat s místní komisí pro životní prostředí a shánět další dobrovolníky, kteří by šířili povědomí o problému,“ řekl pro Independent.

Sibyla ( 6. března 2020 20:42 )

on ošklivý, ona taky ... neříkám, že každý musí být krásný, ale je zajímavé, že většina sluníčkářek, ekologů a vůbec obecně aktivistů se vyznačuje značně nesympatickým vzhledem

jebuto ( 6. března 2020 18:46 )

Kupodivu není mogoloidní ale pako to je pořádný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud