Státní opera truchlí: Zemřela její první dáma Dagmar Rohová-Boksová (†86)

Autor: dce - 
9. prosince 2019
09:55

Hudební svět v pondělí 2. prosince opustila Dagmar Rohová - Boksová. Rodilá Češka se stala nesmírně důležitou postavou slovenské opery, kde strávila 30 let jako sólistka. A to přímo v banskobystrické Státní opeře. S láskou na ni vzpomínají kolegové i diváci.

Operní pěvkyně a vokální pedagožka Dagmar Rohová - Boksová se narodila 14. června 1933 v Hradci Králové. Svou životní vášeň - hudbu studovala na pražském Hudebně-pedagogickém ústavu, konzervatoři a JAMU v Brně. Za zemi svého působení si ale zvolila Slovensko, kde žila i zbytek života.

V roce 1959 přišla do Banské Bystrice a postupně se stala jednou z nejdůležitějších osobností historie místní Státní opery, která se jí stala domovskou scénou na příštích třicet let. Zahrála si zde 74 hlavních postav.

"Jako zpěvačka patřila k mimořádně kultivovaným a herecky talentovaným osobnostem banskobystrické scény, o čemž svědčí mnohé dobové kritiky," popisují kolegové ze Státní opery na webu.

S diváky a prkny Státní opery se rozloučila krátce před revolucí 19. září 1989. "O Dagmar Rohové se její kolegové i diváci vždy vyjadřovali s úctou. Tato zpěvačka se vyznačovala odpovědným přístupem ke každé ztvárňované roli, zralou muzikalitou a nepřehlédnutelnou hudební inteligencí. Přežila nelehké začátky rozvoje operního umění v Banské Bystrici, jeho výšiny i pády," popisují ji kolegové.

Po ukončení pěvecké dráhy v divadle se věnovala pedagogické činnosti a zpěv vyučovala na Konzervatoři v Žilině a na Konzervatoři Jana Levoslava Bellu v Banské Bystrici.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud