Náchodská rodina „polských“ trosečníků je doma: Jak podivné dobrodružství vysvětlují?

Autor: chal - 
24. 7. 2019
09:50

Téměř všechna česká média o víkendu informovala o neuvěřitelném zážitku české rodiny z Náchodska, která cestou z dovolené u moře ztroskotala v Polsku na odpočívadle. Nad příběhem pěti zoufalců kroutil hlavou nejeden čtenář, hlavní aktéři se proto po návratu do Česka pokusili celou věc vysvětlit.

Eva s manželem Janem a třemi syny strávili pár dní u Baltského moře v Polsku, kam se vydali nově zakoupeným ojetým vozem, který koupili za 30 tisíc korun. Dovolená proběhla bez problémů, rodinka spala na matracích v autě, ze kterého Jan s Evou vyndali sedačky, aby udělali místo.

O jídlo neměli dovolenkáři nouzi, protože si s sebou přivezli ledničku. A v tom byl první problém. Manželé serveru iDnes popsali, že lednička vybila autobaterii, na cestu se tak mohli vydat až díky pomoci ostatních řidičů z kempu. 

Zpáteční cesta se s pořádnou dávkou nadsázky rychle změnila v boj o přežití. Auto začalo zlobit jen pár desítek kilometrů po vyjetí. Z motoru se ozývalo hlasité, nepřirozené klepání, a proto Eva zastavila u benzínky a zavolala do pojišťovny.

„Já mám připojištění na odtah ze zahraničí. Když jsem pojišťovně volala, tak mi řekli, že uhradí pouze 1500 zlotých a zbytek si budu muset doplatit. Ten zbytek byl asi 45 tisíc korun,“ vysvětlila pro televizi Nova matka tří dětí důvod, proč se rodina rozhodla nasednout do porouchaného auta a znovu vyjet. Další nucená pauza následovala po několika kilometrech.

Vážná závada způsobila, že se přestala dobíjet baterka, a tak bylo jasné, že zhruba sedmihodinovou cestu domů do Teplic nad Metují nemůže vůz zvládnout. Jedoucího slabě svítícího vraku si navíc všimli policisté, kteří řidičce přikázali zastavit na odpočívadle. Eva i Jan měli vybité telefony, takže se nemohli dovolat pro pomoc.

Jít podél dálnice se rodina bála, a tak se rozhodli čekat na místě, na záchranu. „Už jsem brečela kvůli všemu, nakonec jsme dali na střechu trojúhelník a napsali SOS Česká republika,“ popsala Eva Nově, jak s mužem řešili zoufalou situaci. Jan se také snažil sehnat pomoc u ostatních řidičů, kteří stáli na odpočívadle, avšak marně. Zásoby jídla a vody se začínaly tenčit...

Záchrana přišla až po třech dnech, kdy si nouzové cedulky konečně někdo všiml. Řidič zavolal městskou policii z nedaleké obce Goleniów. Místní se pak nebožáků ujali a postarali se o ně. Situace pak nabrala skutečně groteskních rozměrů, když se maminka paní Evy pokusila rodině přijet na pomoc.

Seniorce totiž krátce po vyjetí přestala fungovat navigace. Nu a to pak stačí jednou špatně zahnout a místo v Polsku se ocitnete v Německu. Ochotná pomocnice tak nakonec sama potřebovala zachránit. Polští sousedé se naštěstí projevili jako skuteční dobrodinci. Pro Evinu maminku sehnali navigátora ze Štětína, který ji po telefonu vedl po správné cestě, a o zbytek rodiny se královsky postarali.

Obyvatelé Goleniówa rodinu nechali zdarma přespat v hotelu a, dokonce jim uhradili i nákladnou opravu auta. „Vyběhl takový silnější muž, nevím, kdo to byl, asi majitel té firmy, a řekl, že to máme zadarmo,“ uzavřela Eva. Domů se trosečníci dostali v pátek. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa