Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Česko čeká na nového velvyslance Ukrajiny: Blesk odhalil, který diplomat má nahradit Perebyjnise

Autor: Jakub Kopřiva - 
13. února 2024
13:10

Od srpna 2022 není v Česku ukrajinský velvyslanec. Teď to ale vypadá, že země zmítaná válkou bude mít v Praze zase svého zástupce. Podle zjištění Blesku by se mělo jednat o současného šéfa ambasády v Polsku Vasyla Zvaryče (47).

Že má do Prahy zamířit současný ukrajinský velvyslanec ve Varšavě, potvrdil Blesku zdroj z diplomatického prostředí.

Kyjev už měl také poslat žádost o agrément, tedy o souhlas, který musí udělit stát, v němž má velvyslanec působit. Blesk se proto na nové jméno ptal i v Černínském paláci.

„Standardně se noví velvyslanci oznamují až po udělení agrément, a to navíc vysílající zemí,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Zvaryč sbíral diplomatické zkušenosti jednak na ukrajinském rezortu zahraničí a také na ambasádách v Turecku i Spojených státech. Je ženatý a má dva syny a dceru.

Zatím posledním velvyslancem Ukrajiny v Praze byl Jevhen Perebyjnis(55), který v Česku působil od roku 2017 a strávil tu 5 let. V létě 2022 ale bylo oznámeno, že se vrací zpět do Kyjeva, kde nastoupil coby náměstek šéfa ukrajinské diplomacie Dmytra Kuleby (42).

23:06
23. 4. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:52
23. 4. 2024

Počet zraněných při dnešním ruském útoku na Dnipro se zvýšil na osm, informoval gubernátor Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak.

21:17
23. 4. 2024
!

Ruské úřady dnes informovaly o zadržení náměstka ruského ministra obrany Timura Ivanova kvůli podezření z braní úplatků. Ivanov patří k důležitým úředníkům ministerstva, uvedl portál Meduza. Na starosti měl záležitosti spojené s výstavbou.

Ivanov zodpovídal například za projekt takzvané obnovy okupovaného ukrajinského Mariupolu, výstavbu hlavního chrámu ruských ozbrojených sil nebo kosmodromu Vostočnyj, píší média. Náměstkem ministra obrany Sergeje Šojgua byl od roku 2016.

Zobrazit celý online

Video  Někdejší ukrajinský velvyslanec Perebyjnis v roce 2022 v Epicentru na Blesk.cz  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa