Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Další tajná cesta prezidenta Pavla? V Mnichově se má setkat s Harrisovou, Herzogem či Scholzem

Autor: ČTK - 
12. února 2024
12:04

Mnichovské bezpečnostní konference, která patří k největším mezinárodněpolitickým fórům, se letos zúčastní viceprezidentka USA Kamala Harrisová, šéf čínské diplomacie Číny Wang I, německý kancléř Olaf Scholz nebo izraelský prezident Jicchak Herzog. Dnes to novinářům v Berlíně oznámil šéf konference Christoph Heusgen. Na třídenním jednání v Mnichově, které začne tento pátek, je podle informací ČTK očekáván také český prezident Petr Pavel, Hrad to ale prozatím oficiálně nepotvrdil.

Tématy letošního ročníku, který je v pořadí šedesátý, budou mimo jiné loňský říjnový teroristický útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael a také osud rukojmí, které Hamás od té doby zadržuje. Jednat se podle Heusgena bude rovněž o klimatické bezpečnosti, humanitárním právu, sexuálním násilí během konfliktů, ale také třeba o umělé inteligenci či energetické bezpečnosti.

„Chybět nebudou ani klasická témata, jako jsou evropská obrana, budoucnost NATO a podpora Ukrajiny, která vzdoruje ruské invazi,“ řekl Heusgen.

Jednání Severoatlantické aliance bude aktuální i vzhledem k nedávným výrokům uchazeče o republikánskou nominaci na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na předvolebním shromáždění řekl, že pokud alianční státy nebudou dávat dost peněz na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy jim pod Trumpovým vedením na pomoc nepřijdou.

Heusgen dnes řekl, že ho tato slova nepřekvapila, protože podobně se někdejší prezident Trump vyjadřoval už v roce 2017.

Do bavorské metropole se na jednání sjede více než pět desítek šéfů vlád a hlav států a přes sto ministrů. Podle Heusgena se na okraj konference sejdou ministři zahraniční skupiny velkých světových ekonomik G7. Tuto skupinu tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA, zastoupení v ní má také Evropská unie.

K očekávaným hostům Heusgen řekl, že z USA bude na místě americký ministr zahraničí Antony Blinken, přítomen naopak kvůli zdravotním problémům nebude ministr obrany Lloyd Austin. NATO bude v Mnichově zastupovat generální tajemník Jens Stoltenberg, Evropskou unii mimo jiné šéf diplomacie Josep Borrell.

V Mnichově budou podle Heusgena jednat také představitelé států a vlád Saúdské Arábie, Libanonu, Iráku, Kataru, Jordánska nebo Kolumbie.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Annar ( 15. února 2024 20:54 )

xiioma kenova slepice fuj🤮

stoura ( 14. února 2024 06:15 )

😁 👍 👍 👍

stoura ( 14. února 2024 06:13 )

Začátek se Vám povedl, každý národ má takového vedoucího, jakého si zasluhuje, dobře nám tak!!! Poslední věta o tom všehoschopným Kalouskovi, je z bláta do louže!!!!

stoura ( 14. února 2024 06:05 )

Hezky jste to napsal, určitě byste nebyl sám 😃 👍

stoura ( 14. února 2024 06:02 )

Čobolové se už jednou přece k Hitlerovi přidali, zkušenosti tedy mají!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa