Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Další tajná cesta prezidenta Pavla? V Mnichově se má setkat s Harrisovou, Herzogem či Scholzem

Autor: ČTK - 
12. února 2024
12:04

Mnichovské bezpečnostní konference, která patří k největším mezinárodněpolitickým fórům, se letos zúčastní viceprezidentka USA Kamala Harrisová, šéf čínské diplomacie Číny Wang I, německý kancléř Olaf Scholz nebo izraelský prezident Jicchak Herzog. Dnes to novinářům v Berlíně oznámil šéf konference Christoph Heusgen. Na třídenním jednání v Mnichově, které začne tento pátek, je podle informací ČTK očekáván také český prezident Petr Pavel, Hrad to ale prozatím oficiálně nepotvrdil.

Tématy letošního ročníku, který je v pořadí šedesátý, budou mimo jiné loňský říjnový teroristický útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael a také osud rukojmí, které Hamás od té doby zadržuje. Jednat se podle Heusgena bude rovněž o klimatické bezpečnosti, humanitárním právu, sexuálním násilí během konfliktů, ale také třeba o umělé inteligenci či energetické bezpečnosti.

„Chybět nebudou ani klasická témata, jako jsou evropská obrana, budoucnost NATO a podpora Ukrajiny, která vzdoruje ruské invazi,“ řekl Heusgen.

Jednání Severoatlantické aliance bude aktuální i vzhledem k nedávným výrokům uchazeče o republikánskou nominaci na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na předvolebním shromáždění řekl, že pokud alianční státy nebudou dávat dost peněz na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy jim pod Trumpovým vedením na pomoc nepřijdou.

Heusgen dnes řekl, že ho tato slova nepřekvapila, protože podobně se někdejší prezident Trump vyjadřoval už v roce 2017.

Do bavorské metropole se na jednání sjede více než pět desítek šéfů vlád a hlav států a přes sto ministrů. Podle Heusgena se na okraj konference sejdou ministři zahraniční skupiny velkých světových ekonomik G7. Tuto skupinu tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA, zastoupení v ní má také Evropská unie.

K očekávaným hostům Heusgen řekl, že z USA bude na místě americký ministr zahraničí Antony Blinken, přítomen naopak kvůli zdravotním problémům nebude ministr obrany Lloyd Austin. NATO bude v Mnichově zastupovat generální tajemník Jens Stoltenberg, Evropskou unii mimo jiné šéf diplomacie Josep Borrell.

V Mnichově budou podle Heusgena jednat také představitelé států a vlád Saúdské Arábie, Libanonu, Iráku, Kataru, Jordánska nebo Kolumbie.

stoura ( 14. února 2024 06:15 )

😁 👍 👍 👍

stoura ( 14. února 2024 06:13 )

Začátek se Vám povedl, každý národ má takového vedoucího, jakého si zasluhuje, dobře nám tak!!! Poslední věta o tom všehoschopným Kalouskovi, je z bláta do louže!!!!

stoura ( 14. února 2024 06:05 )

Hezky jste to napsal, určitě byste nebyl sám 😃 👍

stoura ( 14. února 2024 06:02 )

Čobolové se už jednou přece k Hitlerovi přidali, zkušenosti tedy mají!

JaNat ( 13. února 2024 20:53 )

Otcem k tomu od mala vedený. Já opravdu nechápu jak Češi mohli tenhle vývrhel společnosti volit, ale asi to bude pravda, že je dosazen USA.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa