Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Síkelův nákup až za 5 miliard Kč v době úspor: Stát dokončil převzetí sítě plynovodů NET4GAS

Autor: ČTK, red - 
11. prosince 2023
18:56

Státní podnik ČEPS dokončil nákup a převzetí společnosti NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Obchod potvrdily tuzemské i evropské regulační úřady, dnes obě strany podepsaly převodní listiny. ČTK o tom informovala společnost ČEPS. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.

NET4GAS provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Firmu NET4GAS Holdings dosud napůl vlastnilo konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent. Akvizici financuje společnost ČEPS z vlastních disponibilních zdrojů. Firmu převzal celou včetně jejího vedení a zaměstnanců.

„Stabilní firma NET4GAS je podmínkou pro přepravu plynu přes naše území i další rozvoj plynárenské soustavy. Vzhledem k tomu, že zemní plyn bude v následujících letech hrát významnou roli v rámci procesu dekarbonizace energetiky, je potřeba zajistit stabilní budoucí vývoj firmy,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Připomněl, že plyn bude v příštích letech při plánovaném odklonu od uhlí hrát významnou roli v tuzemském energetickém mixu. „V příštích letech očekáváme nárůst jeho spotřeby o 25 až 50 procent, a proto je investice státu do firmy NET4GAS velmi zásadním krokem k posílení energetické bezpečnosti,“ dodal ministr.

Sjednaná kupní cena je složena ze dvou částí. Tři miliardy korun ČEPS uhradil dnes. „Druhou část ČEPS zaplatí v případě splnění ekonomických výkonnostních parametrů NET4GAS ve dvou splátkách, a to do výše maximálně dvou miliard korun,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

Havlíček: Hazard pro stát

Nákup NET4GAS v minulých týdnech kritizovala opozice i někteří energetici. Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je akvizice hazardem pro stát.

Upozornil, že firma je vysoce zadlužená a investice se v budoucnu nevrátí. Teplárenské sdružení ČR v minulých dnech v reakci na zvýšení regulované složky energie pak uvedlo, že cena za NET4GAS bude ve skutečnosti vyšší.

Energetický regulační úřad podle tepláren přenesl na zákazníky neuhrazené faktury ruského Gazpromu vůči firmě NET4GAS, což podle sdružení navýšilo regulovanou část ceny plynu o deset procent. NET4GAS mimo jiné eviduje pohledávku kolem 70 miliard korun u ruské firmy GAZPROM Export, která přestala platit za nasmlouvaný tranzit plynu přes ČR.

NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.

NET4GAS podle ministerstva dosáhla mezi lety 2015 a 2022 celkového zisku po zdanění 27,7 miliardy korun. Kromě toho společnost eviduje finanční aktiva ve výši 6,8 miliardy korun, zároveň má ale vydané dluhopisy za 18,5 miliardy korun a úvěry 14,5 miliardy korun s termínem splatnosti mezi lety 2025 a 2028. Finanční situace firmy se zhoršila poté, co firma GAZPROM Export přestala platit za nasmlouvaný tranzit plynu přes ČR.

Video  Ministr Síkela: Vláda kývla na nákup plynárenské firmy NET4GAS.  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

amerlock ( 13. prosince 2023 15:02 )

a to jaký plyn chtějí tí mudrci přepravovat těmi trubkami? Odkud ho vezmou?
Hlavní trubka vede z Ruska přes Slovensko do Česka. Nejširší je u Břeclavi a pak postupně na západ je více rozvětvená s menším objemem přepravy.
Takže u Břeclavi tam budou ládovat jaký plyn?
Nebo se postaví plynovod z Německa a budou to strkat drahý americký nebo qatarský plyn odsud?
Jak píše soudruh ministr, tak se předpokládá až 5-ti násobně zvýšit objem spotřeby( leda tak jeho sen s polucí.. 😃 )

Levně jsme to prodali cizákům a teď draze koupíme a jak bonus k tomu - s dluhem

dynaty ( 12. prosince 2023 06:16 )

👍

dynaty ( 12. prosince 2023 06:16 )

👍
ale ta provize co z toho bude mít .......

Jirik-ta ( 12. prosince 2023 00:03 )

zuzakirsch ( 11. prosince 2023 20:57 )

Ty samé peníze si vyřvali jen doktoři. Tohle bude sloužit všem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa