Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Lékaři varují: Zavřou se i celá oddělení, sníží se počet lůžek! Válek se opřel do Kubka

Aktualizováno -
29. listopadu 2023
19:39
Autor: ČTK, simao, vja - 
29. listopadu 2023
17:28

Nemocnice budou kvůli nedostatku lékařů od prosince omezovat provoz v různé míře. Ve velkých nemocnicích bude uzavřená část lůžek, ambulantní poradny a delší čekací doby očekávají na akutních příjmových ambulancích. V některých regionálních nemocnicích budou uzavřená celá oddělení, například ve Svitavách urologie, ORL a chirurgie. V různé míře bude omezená plánovaná péče kromě onkologických operací, někde i o více než 80 procent. Na tiskové konferenci Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) to dnes řekli zástupci nemocničních lékařů.

Situace bude pro většinu pacientů spíše diskomfortní než nebezpečná,“ řekl viceprezident ČLK Jan Přáda, který je od začátku lídrem akce za omezení přesčasů lékařů při zachování výše jejich odměn. Podle něj mají nemocnice zkušenost z epidemie covidu-19, jak péči zajistit v době omezeného počtu personálu. V případě větší potřeby, například hromadných neštěstí, nemocnice i nyní aktivují traumaplán a povolají personál i z domova.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka lékař jako jednotlivec za dostupnost péče neodpovídá.

Válek: Předložil jsem dvě férové nabídky...

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že je to odpovědnost zdravotních pojišťoven. Na síti X dnes večer Válek uvedl, že zástupci lékařů odmítli navýšení odměn zdravotníků o 8,6 miliardy korun.

„Zdravotnickým odborům jsem spolu se splněním požadavků v oblasti vzdělávání a pracovních podmínek předložil i dvě férové nabídky, které jsem se zavázal splnit. Ta poslední počítala s tím, že na odměny zdravotníků půjde 8,6 miliardy korun,“ uvedl Válek.

To bylo skutečným maximem možného, co si systém, nemocnice a zdravotní pojišťovny mohou dovolit, aby to zdravotní systém ustál a nedoplatili na to pacienti a daňoví poplatníci,“ napsal.

Splnění požadavků lékařů na navýšení platů podle něj vyžaduje desítky miliard. Na platy zdravotníků tak podle něj půjde příští rok navíc původně nabízených 6,8 miliardy korun.

„Bohužel ale také platí, že na jednání jsou potřeba dva. Rétorika pana Kubka, který se v posledních dnech snaží strašit veřejnost a vyvolat strach potvrzuje, že se od počátku dohodnout nechtěl. Přesto jsem připraven dále jednat, právě z toho důvodu, že mi na pacientech velmi záleží. Spolu s řediteli přímo řízených nemocnic udělám vše pro to, abychom situaci zvládli a akutní péče byla zajištěna,“ slíbil Válek.

Potíže v provozu

Služby na prosinec musely managementy nemocnic rozepsat už v polovině listopadu. „Pokud jeden z lékařů vypadne, onemocní nebo mu onemocní děti, provoz nebude bez toho, aby se porušoval zákoník práce, možný,“ uvedl na tiskové konferenci lékař Tomáš Matějek z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Chirurg Jan Vorel z nemocnice v Českém Krumlově dodal, že stávající zákoník práce se bude prosincovým provozem nemocnic dál porušovat. „Kdybychom ho dodržovali a sloužili jenom 12 hodin, tak se bojím, že bychom nebyli schopni zajistit akutní péči,“ řekl.

Místo dosavadní praxe, kdy při 24hodinové službě lékaři kombinují běžnou směnu a přesčas, některé nemocnice zavádějí směnný provoz. „Všichni jsme souhlasili se směnností, jenom tak jsme mohli ten provoz poskládat,“ uvedla například lékařka Hana Donovalová z Nemocnice Příbram. Podle mluvčí sekce lékařky Moniky Hilšerové ale například ve Fakultní nemocnici Bulovka lékaři směnný provoz odmítli.

Fiala by rád situaci odblokoval

Je falešné si myslet, že Silvestrem se situace vyřeší a všechno pak začne fungovat jako doposud. My ale potřebujeme, aby se systém změnil,“ uvedl Přáda. Dodal, že není možné spoléhat na přesčasy, protože ty jsou podle zákona výjimečné a nelze je plánovat. Lékaři jsou podle něj ochotní dál jednat, ve čtvrtek se sejdou s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Fiala po dnešním jednání vlády uvedl, že by rád situaci odblokoval. Jako problém ale vidí spojování snadno řešitelných požadavků, jak jsou změny ve vzdělávání nebo zákoníku práce, s dlouho neřešenými problémy českého zdravotnictví. Jako limit možné dohody vidí finanční možnosti.

Velké problémy podle ČLK mohou mít například anesteziologicko-resuscitační oddělení, protože jejich lékaři jsou potřeba i pro další operace. Například v Nemocnici Jihlava bude podle nich v provozu jen pět ze současných devíti anesteziologických týmů. V Mostě bude o tři sály méně, než je běžné, zajistí tak jen akutní provoz. V Praze bude podle nich omezený provoz dětských oddělení v Krči, na Bulovce i ve Všeobecné fakultní nemocnici, plně zůstane v provozu podle lékařů jen v Motole.

Video  Politolog pro Blesk o bouři v ulicích: Kde udělala Fialova vláda chybu a uspěly odbory s protesty?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jajas ( 30. listopadu 2023 07:31 )

Najednou budou lékaři, z důvodu nedostatku lékařů, omezovat provoz....ten nedostatek lékařů nastal teď? 😨 Tady na tomto se mi nelíbí, že lékaři chtějí navýšit platy, jakoby jen oni na to měli nárok.....chtějí více za přesčasy, ale současně se ohrazjí, že sloužit přesčasy je náročné a hlavně nejsou zákonné. Takže o co jim vlastně, prvotně, jde? Když dostanou přesčasy zaplacené, tak je klidně budou sloužit? Přestože jsou podle nich náročné.....no a k tomu ještě navýšit tarify.....Neměli by zapomínat, že tady nejsou jedinní, kteří pracují....V této situaci souhlasím s těmi, kteří tvrdí že si opět lékaři berou pacienty jako rukojmí, což u jejich profese a vzdělání je nepochopitelné.... 👎

UFO1 ( 30. listopadu 2023 03:58 )

Chybí jejich kontrola, stejně jako učitelů.

UFO1 ( 30. listopadu 2023 03:57 )

V době blížící se zimní sezóny skvělý počin,odvolat ministra zdravotnictvi, zvýšení kontroly nemocnic a soukromých praxí, účtoványch úkonů, zavedení umístěnek nebo placené studium mediciny- zabránění odlivu zadarmo
vystudovaných

Romanoo ( 29. listopadu 2023 21:34 )

To je zase blábol primitiva .

dynaty ( 29. listopadu 2023 21:19 )

😃 největší zátěž pro systém? zjisti si kam se dávají peníze ze zdravotních pojišťoven, komu a jaké léky a procedury se proplácí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa