Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Šéfům odborů jde o politické ambice, míní Fiala. Středula kroutí hlavou a žádá schůzku

Aktualizováno -
26. listopadu 2023
18:19
Autor: ČTK, vja - 
26. listopadu 2023
16:53

Odborovým vůdcům nejde o úspory a o důchody, ale o vlastní politické ambice. Leccos napovídají nedávná neúspěšná kandidatura na prezidenta a společné mítinky se zástupci opozice. Na sociální síti X to dnes, den před odbory vyhlášenou stávkou a protesty, vřelo, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v reakci uvedl, že jiné ambice než být v čele organizace nemá.

V pondělí se uskuteční také celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Školské odbory usilují mimo jiné o více peněz pro školství na příští rok. Podle ministerského předsedy ve školství nehrozí zhoršení kvality výuky, kterým někteří straší. Zároveň se nebudou významně redukovat nepedagogická místa, dodal.

Vláda podle Fialy slíbila to, že zvrátí trend prohlubujících se dluhů. Konsolidační balíček, který tento týden podepsal prezident Petr Pavel a proti kterému odbory mimo jiné protestují, je jedním z důležitých kroků k tomuto cíli, míní. Státní rozpočet podle něj příští rok ušetří téměř 100 miliard korun, deficit klesne pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Kabinet se snaží, aby celková míra zdanění zůstala pro občany stejná jako v době, kdy se utvořila vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, a aby opatření nedopadla na sociálně ohrožené skupiny, uvedl premiér. Za důležitý považuje také návrh důchodové reformy, který podle Fialy zajistí udržitelnost systému a garantuje mladším generacím důstojné důchody.

Stávce a dalším akcím odborů je proto podle premiéra těžké rozumět. „Na dluh se žít nedá. Každý ze své rodiny ví, že je potřeba hospodařit odpovědně a že přílišné výdaje je potřeba omezit. Stát se nemůže chovat jinak,“ poznamenal.

Konsolidační balíček i penzijní reforma byla podle Fialy známa už na jaře. „Proč odboroví předáci svolávají protest až nyní, minutu po dvanácté? Nabízí se jednoduchá odpověď. Odborovým vůdcům nejde ani o úspory ani o důchody, ale o vlastní politické ambice. Nedávná neúspěšná kandidatura na prezidentský úřad a společné mítinky se zástupci opozice, včetně hnutí ANO a komunistů, ledacos napovídají,“ konstatoval.

Chci být šéfem odborářů, nic víc, říká Středula

O post hlavy státu se původně ucházel Středula, nakonec ale ještě před prvním kolem volby odstoupil a podpořil tehdy ekonomku Danuši Nerudovou.

Anketa

Podporujete celodenní výstražnou stávku učitelů?

Ano, plně ji podporuji
Ne, učitelé nemají důvod si stěžovat
Chápu její důvody, ale celodenní výstražná stávka je nyní moc radikální

„Stát v čele ČMKOS. To jsou mé ambice. Žádné jiné politické ne, nic takového není,“ reagoval na slova Fialy Středula. Skrze vicepremiéra Mariana Jurečku (KDU-ČSL) premiéra požádal, aby se například v pondělí po skončení demonstrace uskutečnilo jednání. Odpověď nemá. Vláda by podle něj měla začít pracovat ve prospěch České republiky. 

Šéf školských odborů František Dobšík v České televizi také odmítl jakékoli politické ambice. „Nám jde o to, aby vzdělávání fungovalo, jak veřejné, regionální, tak vysoké. Pan premiér se naprosto mýlí a spíš tomu ubližuje,“ poznamenal.

Fiala: Potřebujeme rozumné změny

Vláda podle ministerského předsedy o dialog se sociálními partnery stojí a také jej vede. Politizaci problémů, kritice za každou cenu a zbytečně vyvolávanému nátlaku ale ustupovat nebude, uvedl.

Co se týče školství, ohlášená stávka Fialu mrzí, ale ani v tomto odvětví podle něj není kam ustupovat. „Naopak, pokud budeme chtít, aby naše školství bylo moderní a bylo základním stavebním kamenem naší prosperity, pak se nevyhneme rozumným změnám,“ poznamenal. Hlavní problém podle něj není v penězích, ČR vydává na školství podobnou částku ve vztahu k HDP jako jiné vyspělé země.

Školství podle Fialy čeká série nezbytných změn, ne však radikálních reforem. Nehrozí podle něj masové rušení rozdělení tříd například při výuce jazyků. Změna maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu se dotkne 600 úvazků z celkových 70 000, uvedl na základě dat ministerstva školství. Nebudou ale vyloženě rušeny, nýbrž převedeny ve prospěch jiných škol.

„Nehrozí tedy žádné zhoršení kvality výuky, kterým někteří straší,“ napsal Fiala. Příští rok se také nezmění financování asistentů pedagoga, uvedl. „Není pravda ani to, že se budou významně redukovat nepedagogická místa. Rušena budou především ta, jež nejsou dlouhodobě obsazena,“ dodal.

Bek: Rodiče a děti jako rukojmí

„Ta stávka je vážná věc a omlouvám se všem rodičům, že se oni a jejich děti stali rukojmími ve sporu mezi vládou, odbory a stávkujícími,“ začal tiskovou konferenci ke stávce ve školství ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Je prý přesvědčen, že jde o spor vážný a substanciální, přičemž se týká zejména ekonomických možností tohoto státu.

Jádrem sporu je podle něj model financování, který je ve školství uplatňován již několik let. „Je to model, který byl nastaven minulými vládami mezi lety 2016-2018. Model, který se ukazuje se svými přednostmi i chybami,“ nechal se slyšet.

Dnes stát prý v oblasti školství platí téměř 300 000 lidí, přičemž v posledních letech tento sektor zaznamenal prudký nárůst pracovních míst. „Tenhle model působí proti snahám vlády o zvyšování platů ve školství ve chvíli, kdy ekonomika stagnuje. Ten systém se ukazuje jako něco, co musíme přizpůsobit reálným možnostem české ekonomiky. V tuhle chvíli naráží na českou realitu, kdy existuje poměrně široký konsenzus o relativně nízké výši daní a také česká ekonomika úplně nestačí svým západním vzorům,“ vysvětlil.

Změnu systému Bek označil za nezbytnou „Stávka nesmí být příčinou, abychom spolu přestali vést dialog. Musíme jednat poměrně úsporně a během několika měsíců dospět k nějaké představě, jak ten systém financování doladit,“ nechal se slyšet.

„Musím říct, že žádná z těch změn nepovede ke zhoršení kvality českého vzdělávání,“ ujistil. Cílem prý bude zpomalit nárůst nových míst a stabilizovat personální zajištění na úrovni, která bude dlouhodobě udržitelná. 

Odbory nestanovily jasně své požadavky při jednání s ministerstvem, řekl také Bek. Odboráři podle něj nepřicházeli s konkrétními představami o platech nepedagogických pracovníků, asistentů pedagogů či učitelů. Řada obav z možných změn modelu financování školství podle ministra není odůvodněná a nepřihlíží k faktům.

Ministerstvo školství by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu v příštím roce na výdaje 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc. Bek také tento týden řekl, že vláda je připravená zvážit převedení ještě čtyř miliard korun do rozpočtu školství z rozpočtové rezervy, ale až počátkem příštího roku po bilanci letošního státního rozpočtu a čerpání evropských fondů. Peníze by tak měly být připravené při rozepisování rozpočtů jednotlivých škol na konci ledna.

Bolavým místem rozpočtu jsou podle Beka pozice nepedagogů, platy kuchařek, uklízeček či administrativních pracovníků označil za poměrně nízké. Uvedl ale, že tarify těmto zaměstnancům vláda loni zvýšila o deset procent. Vláda je podle ministra připravena v lednu hledat dodatečné zdroje, a pokud by šly do kapitoly jeho úřadu, bylo by je možné použít právě na navýšení platů nepedagogů.

Video  Středula v Blesku: Hádka se Stanjurou, ksichtovné a do nebe volající průšvih  - Pavlína Horáková, Lukáš Červeny
Video se připravuje ...

pindal ( 29. listopadu 2023 20:01 )

Ale Jakeš nebyl žádnej blb. 😃

UFO1 ( 27. listopadu 2023 22:30 )

Oč jde PF, jaké plány má s ČR a občany ČR? jeho nutella video a prohlášení, že šéfu odboru jde o politické ambice zdravý rozum nebere, nejde o přepracování a totální nezvládání situace?

pindal ( 27. listopadu 2023 17:04 )

Jo Babiše mám rád,je schopný a ani mě nevadí,že je bohatý.Je to Člověk i se svýma chybama.Nejspíš ho mám rád kvůli tomu,že čím hůř pro lidi ,tím líp pro vás.A o práci nám něco řekni ať jsme v obraze. 😃

pindal ( 27. listopadu 2023 16:49 )

Uživatel zmiňoval heslo komunistů,kdo nepracuje,ať nejí.

pindal ( 27. listopadu 2023 16:46 )

Tady toho jste si zapomněli vymazat? 😃

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa