Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Jurečka chystá změnu u důchodů disidentů. Chartista Gruntorád hladovku nepřeruší, nepřesvědčil ho ani Fiala

Aktualizováno -
21. listopadu 2023
16:33
Autor: ČTK - 
21. listopadu 2023
13:43

Disidentům a disidentkám s nízkým důchodem, kteří dostatečně dlouho platili odvody, sociální správa automaticky dorovná penzi na průměrnou částku. Ministerstvo práce pak připraví také novelu zákona, aby odpůrci a odpůrkyně komunistického režimu bez potřebné doby důchodového pojištění nemuseli o zmírnění podmínek a dopočítání malého důchodu žádat, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kvůli neřešení problému nízkých disidentských penzí drží od pátku 17. listopadu před sídlem vlády hladovku signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Aktuální návrhy ministra práce uvítal, ukončit hladovku ale nehodlá, řekl dnes ČTK. S Guntorádem se sešel i premiér Petr Fiala (ODS).

Na konci září podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) průměrná penze činila 20.254 korun.

„Zadal jsem, aby si kolegové z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nechali vyjet všechny účastníky třetího odboje a abychom my z naší aktivity zjistili, jestli nejsou mezi nimi lidé, kteří si nepožádali o průměrný důchod, na který mají nárok, abychom toto udělali sami. Zároveň jsme dali pokyn, abychom projeli všechny žádosti o zmírnění tvrdosti zákona. Pokud mají splněnou dobu pojištění a důchod mají nižší než průměrný, tak automaticky jim náleží možnost přiznat průměrný důchod,“ uvedl Jurečka.

Nízké důchody kvůli věznění či emigraci

Za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit odvody.

Mnoho lidí také nesmělo působit ve své profesi a mohlo vykonávat jen pomocné práce s malým výdělkem, který se pak promítl do nízké penze. Disidenti a disidentky mohou žádat o dorovnání částky do průměrné penze a při nesplnění potřebné doby pojištění o takzvané zmírnění tvrdosti zákona. Sociální správa a ministerstvo jejich případ pak posoudí.

Soukupovu žádost Jurečka odmítl

O zmírnění žádal třeba chartista Karel „Charlie“ Soukup. Jurečka jeho žádost zamítl, doporučil sociální dávky. Ministr dnes zopakoval, že v pondělí ČSSZ ale po novém přehodnocení přiznala Soukupovi průměrný důchod do doby, než se vyřeší vyplácení jeho australské penze. Po vyjasnění se mu případně částka ještě upraví i zpětně zhruba do roku 2013, upřesnil ministr.

Podle Jurečky pak postup u disidentů a disidentek s nedostatečnou dobou odvodů upraví novela. „Chápu, že je nedůstojné, aby tito lidé žádali tento stát poté, čím vším si prošli, ještě o nějaké zmírnění tvrdosti zákona. To je věc, která není morální... Chci, abychom tuto věc zhojili změnou zákona, aby lidé nemuseli žádat, aby to nebylo na vůli aparátu, případně kohokoliv, kdo sedí v této budově, ale aby měli automaticky ze zákona nárok. Předpokládám, že postup dořešíme během 14 dnů. Je nutná komunikace s ministerstvem obrany, s ÚSTR (Ústavem pro studium totalitních režimů),“ řekl ministr.

Gruntorád: Pro ukončení hladovky není důvod

Za Guntorádem zamířil i premiér Fiala, oba muži spolu mluvili asi 20 minut. „K ničemu to nevedlo. Řekl jsem mu, že by měl pan Jurečka odstoupit. Odpověděl mi, že neodstoupí,“ řekl Gruntorád. „On sám ho ani odvolat nemůže,“ podotkl.

Návrh na úpravu zákona Gruntorád vítá. „To je dobré, už se nebudou ponižovat,“ řekl dnes ČTK. Protestní akci ale zatím ukončit nehodlá. „Tohle určitě není důvod, abych ukončil hladovku,“ zdůraznil. Dodal, že nadále trvá na tom, aby ministr Jurečka rezignoval na funkci.

Podle ministra debata o narovnání disidentských penzí začala před letními prázdninami a Gruntorádův protest „vývoj předběhl“. Malé důchody odpůrců a odpůrkyň režimu označil šéf resortu za historický dluh.

Video  Jurečka oznámil: Důchody se od ledna 2024 zvednou o 360 Kč měsíčně  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

gabreta ( 22. listopadu 2023 21:38 )

Já chtěl za Komárů na TIR, kde si člověk vydělal a viděl kus světa. Kyž jsem dostal nabídku jezdit, tak jsem to zabalil, protože bych musel podepsat spolupráci s STB a to ani ze srandy! Měl bych taky nárok na průměrný důchod, když jsem nešel jezdit s TIRem?

ad-ga ( 22. listopadu 2023 15:23 )

Trochu hladovky mu neuškodí, vypadá vypaseně.

Uživatel_5522193 ( 22. listopadu 2023 09:51 )

Jasně za co rodiny s dětmi a samoživ
itelky je samý disident ale co lidé doma?

verka1 ( 22. listopadu 2023 08:08 )

Nechtěl žít v ČSSR, emigroval do Austrálie. Kdy se vrátil zpátky do ČSFR nebo ČR?
Kolik let odpracoval v ČR?
Po návratu z Austrálie mohl podnikat nebo pracovat v poslanecké sněmovně s Klausem.
Zvýšit důchody disidentům.
Snížit důchody StB.
Peníze budou.

RASPUTIN ( 22. listopadu 2023 05:57 )

Svého času disidenti zrazovali svoji zemi našim tehdejším nepřátelům. Měli by jít d vězení.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa