Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Kancléřka Vohralíková pro Blesk o novém bydlení Pavlových: Prezidentská vila z IKEA

Autor: David Polák - 
21. června 2023
05:00

Přes tři a půl měsíce už Hradu vládne Petr Pavel (61) se svým týmem, který řídí vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Jana Vohralíková (59). Ta Blesku prozradila, že policie po ní neustále chce různé materiály z dob šéfování předchůdce Vratislava Mynáře (55). Promluvila také o úpravách Lumbeho vily na Pražském hradě, která se pro prezidentský pár upravuje.

Paní kancléřko, spolu s prezidentem Pavlem máte za sebou 100 dní na Pražském hradě. Jaký byl ten nejhorší moment, který jste tady zažila?

„V hlavě to nijak nedělím na horší a lepší momenty. Mám to tak, že prostě každý den přinese nějaké starosti a nějaké výzvy. Večer si vždycky jen řeknu, jestli to bylo v rovnováze, nebo jestli se to někdy vychýlilo, a většinou to bylo v rovnováze.“

A překvapilo vás na Hradě něco po vašem příchodu?

„Překvapilo mě asi to, jak se rychle změnila zdejší atmosféra. Lidé se spolu víc baví, dokonce slovy jednoho zaměstnance se tu lidé opět smějí a odpovídají si na pozdrav.“

Když jste převzala kancelář od Vratislava Mynáře, v jakém stavu Hrad byl?

„Pan Mynář mi řekl při předávacím protokolu, že budu překvapená, v jak dobré kondici je hradní kancelář, to bohužel ale nemůžu potvrdit. Minulý pan prezident a současný pan prezident jsou ve výkonu své funkce velmi rozdílní. Po nástupu bylo hned jasné, kde jsou velké díry, kde je kancelář poddimenzována, tedy kde je výrazně méně lidí, než by bylo potřeba. Na druhou stranu jsme se ještě nedostali k revizi všech odborů a činností, protože tři měsíce jsou krátká doba na to všechno, co chceme splnit.“

A když porovnáte vedení Kanceláře Senátu a Kanceláře prezidenta republiky, jak moc je to odlišné?

„Určitě to není stejná práce, i když její obsah je hodně podobný. Když se dneska zastavím v Senátu, tak mi všichni říkají, že tam jsem měla 81 šéfů, ale stabilní tým, tak proč jsem chodila do divokých vod… Tak tohle je asi ten rozdíl. Tady sice mám jenom jednoho šéfa, ale aktivity prezidenta jsou velmi různorodé, a tím nároky na profesionalitu těch odborných útvarů jsou jiné než v Senátu.“

S kolika zaměstnanci jste se za tři měsíce rozloučila? Tedy kromě toho nejbližšího okolí prezidenta Zemana

„S lidmi pana prezidenta Zemana jsem se nerozloučila já, ti lidé dali výpověď sami koncem ledna, takže jejich pracovní poměr skončil koncem března. Pak pan Mynář ještě odešel. On mi před svým odchodem řekl, že sám obejde lidi, o kterých si myslí, že bych si je tu nechtěla nechat, a nějakým způsobem se s nimi vypořádá. Kolik jich bylo, to nevím. Já jsem pak po svém nástupu odvolala pouze dva sekční ředitele – pana Romana Liptáka (exředitel analytického odboru – pozn. red.) a pana Petra Mužáka (exzástupce vedoucího KPR – pozn. red.).“

Kancléř Vratislav Mynář měl za sebou několik hradních kauz. Kolik auditů jste si nechala po příchodu zadat?

„Já jsem si nezadala žádný audit, protože stále intenzivně spolupracujeme s institucemi, které šetří některé věci z minulosti. My jim k tomu dodáváme podklady a zároveň čekáme na závěrečnou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu.“

Ta vám přijde kdy?

„To vůbec netušíme.“

A vy si žádný audit sama nechcete zadávat?

„Já úplně nevím, na co bych si zadávala audit. Pro mě zadání auditu pro audit nedává smysl. My jsme udělali poměrně hloubkovou revizi tím, že jsme připravovali novou organizační strukturu. Kvůli tomu jsme si museli projít spoustu agend, a to až do těch nejnižších pater lidí, a tam si myslím, že jsme si ten obrázek udělali poměrně slušný. Navíc jsou instituce, které odpovídají za to, v jakém stavu je stav hospodaření Kanceláře prezidenta republiky, a to je NKÚ, či je to státní závěrečný účet, který schvaluje sněmovní rozpočtový výbor.“

NKÚ s vámi nějak tu závěrečnou zprávu ještě řeší, chce po KPR nějaké doplnění?

„Ne, ta zpráva je uzavřená. K tomu došlo za předchozího vedení včetně uplatnění připomínek a jejich vypořádání. A teď je to jenom o tom, že část zprávy je předmětem šetření, a dokud policie vše nevyšetří, tak my vlastně do toho vstupovat nemůžeme.“

Policie vás kontaktovala, že chce nějaké doplnění?

„Ano, několikrát. Žádá o doplnění materiálu, žádá o stanoviska k dílčím věcem, a to všechno my hledáme a poskytujeme.“

Lze říci, o co se policie konkrétně zajímá?

„Ne, to nemůžeme říct.“

Mynáře o rady neprosila

Když po někom přebíráte úřad, tak ta osoba vám nabídne, že když budete potřebovat pomoc či si nebudete vědět rady, tak že můžete zavolat. Volala jste někdy Vratislavu Mynářovi o radu?

„Ano, nabídl mi to, že mu můžu zavolat, ale nikdy jsem toho nevyužila.“

A mluvila jste s ním po jeho odchodu z Hradu?

„Komunikovali jsme spolu pouze jednou. Při předávání kanceláře zapomněl vrátit vstupní kartu, a když jsme po nástupu dělali revizi, tak jsme přišli na to, že ji má stále pan Mynář. On mi pak volal a kartu samozřejmě vrátil.“

Po příchodu jste začala pracovat na nové organizační struktuře, kterou jste chtěla spustit od května, poté jste to posunula na červen, a nakonec bude platit až od července. Proč to zdržení?

„Tak to první zdržení vzešlo z naší neznalosti, protože jsme vlastně netušili, že tady jsou tři odborové organizace. My jsme tu změnu měli již připravenou, ale přišli jsme na to, že v kolektivní smlouvě s odbory bylo napsáno, že 30 dnů předem je musíme seznámit s případnou organizační změnou. A to v květnu nešlo stihnout. Pak se to pozdrželo na rozpočtovém výboru v Poslanecké sněmovně, a proto to začne platit až od 1. července.“

S novou organizační strukturou jste požádala ministerstvo financí o navýšení počtu zaměstnanců o devět lidí. Proč je potřebujete a co bude jejich náplní práce?

„My jsme se pořádně podívali na činnost odborů a potřebnosti lidí, a přišli jsme na to, že potřebujeme celkem 21 lidí navíc, a to v přímém okolí pana prezidenta. Jedná se o bezpečnostní odbor, o protokol, domácí a zahraniční politiku a také tiskový odbor. To byly nejvíce poddimenzované odbory. Po debatě s jednotlivými řediteli jsme se domluvili na nějakém kompromisu.“

A to?

„Z těch 21 míst jsme měli dvanáct neobsazených míst uvnitř kanceláře, takže jsme je obsadili. O zbývajících devět jsem požádala ministerstvo financí.“

Tito lidé nastoupí od července?

„Úplně všichni nenastoupí hned od 1. července, protože zase mají své závazky, které musejí ukončit. Počítám s tím, že se přes prázdniny všechny odbory naplní a budou pak plnohodnotně fungovat od září.“

Když jste představovala novou organizační strukturu, tak jste říkala, že kancelář nepořádala výběrové řízení, protože ti lidé už jimi někde prošli. Není to ale špatně, že ta výběrová řízení neproběhla?

„Já jsem řekla, že ředitelské pozice neprojdou výběrovými řízeními, protože ředitelé, kteří jdou za mnou, prošli v nedávné době výběrovým řízením v Senátu, kde se hlásili na úplně stejné pozice. Tam třeba bylo čtyřkolové výběrové řízení. U pana prezidenta je logické, že si klíčové lidi ve své agendě vybere podle sebe, a nebude zde probíhat výběrko. A myslím si, že to není chyba. Dělat výběrové řízení pro výběrové řízení, aby to jen hezky vypadalo, nedává smysl. Navíc ti lidé projevili zájem pracovat se mnou na Hradě, tak jsem za to byla ráda.“

Takže vás oslovovali sami, a ne vy je?

„Když jsem se loučila v Senátu, tak padaly takové věty: Kdybys třeba chtěla a hledala, atd. Ale i já sama jsem oslovovala.“

Vy jste právě v jednom rozhovoru řekla, že nový šéf pro finance Pavel Vyhnánek za vámi v minulosti byl a nabízel vám post šéfky magistrátu. Vy jste to odmítla, pak jste nastínila, že jste mu tu nabídku vlastně oplatila.

„Já jsem mu to oplatila v tom smyslu, že jsem ho tou nabídkou překvapila jako on v minulosti mě. Nicméně on byl uvolněn předsedou finančního výboru na magistrátu, takže jeho podmínky na hlavním městě byly pořád lepší, než má tady. A jestli někdo dobře uřídil miliardový rozpočet v Praze, tak určitě zvládne rozpočet Kanceláře prezidenta republiky.“

Dáváte tedy za lidi, které jste si vybrala, ruku do ohně?

„Nemá se to říkat, ale ano, dávám.“

Bude se šetřit

Zatím to vypadá, že rozpočet pro příští rok bude 422 milionů korun, což je asi o 10 milionů méně než letos. Vy s touto částkou souhlasíte, nebo byste chtěla naopak více peněz?

„Já jsem musela ve Sněmovně slíbit při organizační změně, že si nebudu žádat o žádné provozní peníze navíc. To jsem slíbila předsedovi rozpočtového výboru a hodlám to dodržet. My máme velkou výhodu v našich příspěvkových organizacích, protože tam jsme schopni si nějakým způsobem uřídit, kolik peněz jim dáme. Takže máme možnost si v tom rozpočtu nějakým způsobem pomoci.“

Pan Vyhnánek jako komunální politik hodně prosazoval tzv. rozklikávací rozpočet, bude ho mít i Kancelář prezidenta republiky?

„Až zdigitalizujeme agendy kanceláře, tak určitě ano. K tomu máme ale ještě nějaký kousek cesty.“

Takže za tři roky?

„To snad ne. Já myslím, že s tím zásadně pohneme příští rok. Protože k nějaké zásadní digitalizaci se letos nedostaneme. Chceme totiž udělat revizi všech směrnic a chceme je připravit na digitalizaci kanceláře a příští rok udělat nějaký digitální portál.“

Vláda Petra Fialy mluví o tom, že stát musí šetřit ve svých výdajích, budou šetřit ministerstva a jiné úřady. Kde bude šetřit Kancelář prezidenta republiky?

„Jak budou šetřit jiná ministerstva? To by mě i zajímalo. Toto je zrovna část úsporného balíčku, která mi není úplně jasná… Jasně že budeme šetřit, budeme optimalizovat agendy a nebudeme zbytečně utrácet peníze.“

Znamená to, že se nějakým způsobem škrtají recepce, večírky či snad oslavy 28. října?

„Oslavy 28. října neošidíme, protože jsou věci, které jsou součástí naší kultury a naší země, takže tady se nic nezmění. Určitě tu ale nepoteče šampaňské po schodech a nebudeme tady jíst kaviár lžícemi. Jinak, co se týče ostatních recepcí a společenských akcí, tak pan prezident je hodně úsporný člověk, takže nebudou zbytečnosti. Ale když přijede státní návštěva, tak ji pohostíme, jak se patří.“

Když jste zmínila, že pan prezident je úsporný člověk, on se rozhodl šetřit na cestování do zahraničí a využívá společné lety s některými státníky. Kolik se vlastně tímto ušetří?

„To nedokážeme vyčíslit. Cesta, kterou zmiňujete, byla vládním speciálem, což je letadlo, které je k dispozici prezidentovi, a to lítá, ať už ho hlava státu využívá, či nikoliv. Oni totiž musejí pravidelně nalétat nějaké kilometry. Tady jde spíše o symbolický akt, že i politici myslí na to, že si prostě nevezmou letadlo a neletí sami někam na druhý konec světa.“

U toho společného cestování se hodně diskutuje nad bezpečností. Nepřidělává vám to vrásky na obličeji, když jsou ti státníci na jedné palubě? Co kdyby se něco stalo?

„Pokud by se něco stalo, tak budou mít problém všechny země, jejichž lidé budou na palubě. Tato otázka je legitimně na stole, ale myslím si, že zde pořád převažují benefity. Navíc naše bezpečnostní složky, které se starají o bezpečnost, jsou velmi spolehlivé.“

Našly se odposlechy?

Pan Pavel po zvolení prohlásil, že si nechá prohlédnout Kancelář prezidenta republiky, co se týče odposlechů. Deník Blesk se v minulých dnech snažil zjistit, jaký byl výsledek. Přišla nám odpověď, že to nelze z bezpečnostních důvodů komentovat. Proč, něco se našlo?

„Zůstanu u té odpovědi, která vám přišla. Opravdu k tomu nemůžu podávat žádný jiný komentář ani bližší informace.“

A lze říci, kdo ten komentář může podat?

„V tuto chvíli, kdy to je bezpečnostní otázka, tak vám nikdo nepodá konkrétní informace.“

Pan prezident to ale oznamoval veřejně. Není divné, když výsledek nyní nechcete komentovat?

„Nevypadá to divně, proč by to tak vypadalo? On prostě řekl, že si nechá prohlédnout kancelář, což si myslím, že je úplně legitimní.“

Tak legitimní to je, ale pokud se tedy nic nenašlo, tak to stačí přece říci. Teď to budí rozpaky, že se něco našlo…

„Dělá se kolem toho zbytečné tajemno. Já jsem se ptala bezpečnostních složek a odpověď je, že to je bezpečnostní otázka, a ta se nekomentuje.“

Když jsme u té bezpečnosti – chodí vám nebo někomu z prezidentského okolí výhrůžky?

„Typické výhrůžky nemůžu říct, ale některé maily jsou opravdu drsné. Ale že by tam bylo vyhrožování, tak to v nich není.“

Stěhování Pavlových: Nábytek bude z IKEA

Prezidentský pár se rozhodl usadit v Lumbeho vile. Hlava státu nedávno prozradila, že ke stěhování dojde v létě. Úpravy vily stále probíhají, nebo už jsou hotovy?

„Deset let se na vilu vůbec nesáhlo. Udělaly se běžné práce, jako oprava okapů včetně čištění, natírala se okna a radiátory, odstraňovala se elektrická plošina do patra, došlo k výmalbě. Žádné stavební úpravy jsme nedělali. Teď jsme ve fázi, že tam nakoupíme zařízení, aby se tam dalo bydlet, většina toho zařízení bude z IKEA.“

Kolik ty opravy stály a jaký je rozpočet na nábytek?

„Běžné opravy, jako to, co se tam dělalo, tak neumím vyčíslit a ani to nepočítáme. Dělají to všechno hradní údržbáři v rámci své pracovní náplně. Co se týče vnitřního zařízení a vybavení, tak nemáme ještě finální rozpočet, ale bude to přiměřená částka.“

Kromě vily má Kancelář prezidenta republiky také své byty, a to přímo na Hradě. Kdo v nich bydlí?

„V tuhle chvíli je užívají zaměstnanci kanceláře, kteří jsou mimopražští, přes týden jsou v Praze a na víkend jezdí domů za rodinou. My k tomu máme bytovou komisi. Byty jsou nejen na Hradě, ale i po Praze a platí se tam standardní nájmy, ne jako v Lesní správě Lány.“

Pan prezident je vlastně mimopražský, on nějaký ten byt využívá?

„Ne, nevyužívá. Každý den zatím dojíždí z Černoučku.“

K vaší funkci patří vůz s řidičem, já jsem vás ale několikrát potkal v tramvaji…

„Mám roční lítačku a je potřeba ji využít, ale jezdím s řidičem víc, než bych si přála, ten pracovní program je totiž dost nabitý, a to se někdy nedá stihnout.“

Hodně se říká, že když si do nějaké vrcholné funkce někdo sedne, tak mu to stoupne do hlavy. Vy máte nějakou tu zpětnou vazbu nebo zrcadlo?

„Určitě jo, já jsem si vědomě se svými přáteli vybudovala vztah, kdy si říkáme všechno. S nimi se pravidelně stýkám, a kdyby to náhodou začalo vypadat, že už blbnu, tak mi to určitě rychle řeknou.“

Když jste nastupovala do funkce kancléřky, tak jste někde řekla, že si musíte nakoupit hodně oblečení. Už jste vyrazila na nákupy?

„Toto mi řekla moje dcera, když otevřela skříň a říká: Je ti jasný, že z toho, co tu máš, nepoužiješ vůbec nic? No a tak jsme spolu vyrazily, něco jsme koupily.“

Součástí Kanceláře prezidenta republiky je i oddělení první dámy – jak vlastně funguje? A jak by podle vás toto oddělení mělo fungovat?

„Dneska je to tak, že jsem dva ze svých lidí, kteří jsou v mém kabinetu, dala k dispozici paní Pavlové. Role první dámy totiž není přímo ukotvená v zákonu jinak, než že manželka prezidenta republiky, případně první pán, se podílí na protokolárních povinnostech svého manžela či manželky. Dál ale není vysvětleno jak. Paní Pavlová má tedy k dispozici dva pracovníky, a jak se to bude vyvíjet, je na rozhodnutí obou manželů.“

V minulosti se pokusila polská první dáma uzákonit postavení první dámy. Je toto řešením i v Česku?

„Bude to možným řešením do budoucna. Jsou na to ale různé názory. Například ve Francii proti tomu ukotvení do zákona byl velký odpor, takže uvidíme, jak se to posune tady u nás.“

Na Hrad určitě píšou stovky lidí s pozvánkami, ale třeba i s návrhy na státní vyznamenání. Už se nějakým způsobem seznam vyznamenaných skládá?

„Přišlo 150 nominací z Poslanecké sněmovny, teď čekáme, co nám přijde ze Senátu, a k nám poštou dorazilo zhruba kolem 200 návrhů od občanů nebo od jiných organizací.“

Jak dochází k třídění?

„Nejdříve roztřídíme žádosti podle typu vyznamenání. Udělali jsme si s řediteli pracovní skupiny a v každé jsme vždy dva. Skupiny jsou rozděleny věcně dle příslušného oboru. Tam posuzujeme a udělujeme nějaké bodové hodnocení. Z toho vznikne pořadí, které pak putuje k prezidentovi. Ten si to zase vše prostuduje a při společné debatě s námi pak rozhodne a vznikne užší nominace. A to si pak pan prezident odnese a rozhodne, zda udělí, či neudělí.“

Jak dlouhý seznam vyznamenaných chce mít prezident? Protože KPR musí „metály“ a řády vyrobit, ne? A do kdy musí být rozhodnuto?

„Na skladě jich je poměrně dost, takže nemusíme. Domluvili jsme se, že dlouhé sezení všech nad tím pořadím bude koncem srpna, z toho by měla vzniknout nejužší nominace, o které pak prezident bude rozhodovat. Během poloviny září totiž musíme seznam mít finální, získat souhlas od lidí, sestavit medailonky a připravit slavnostní večer včetně rozeslání pozvánek.“

Trable s Lány

Součástí Kanceláře prezidenta republiky je Lesní správa Lány a Správa Pražského hradu. V minulosti tam došlo k prověřování zakázek policií. Jak podle vás mají fungovat tyhle organizace?

„Mají fungovat efektivně, podpůrně a mají spravovat svěřený majetek s pravidly dobrého hospodáře. To jsem vám řekla nádhernou obecnou definici, která ale musí platit. Je jasné, že Správa Pražského hradu se vždycky bude starat o Pražský hrad. Vždycky to bude ve dvou částech, tedy v té architektonické a stavebně technické a pak v programové. No a pak je potřeba nastavit tu efektivní, fungující organizaci, aby to bylo vidět. Tedy že bude dobře hospodařit se svěřenými prostředky, že do veřejných zakázek se nebude hlásit pořád jenom jedna firma, ale že to bude otevřené prostředí. U Lesní správy Lány toto všechno musí platit stejně.“

V Lesní správě Lány byl vybrán ředitel ještě vaším předchůdcem. Potvrdilo se za 100 dní, že ten člověk je na správném místě, nebo uvažujete nad výměnou?

„V tuto chvíli se mnou aktivně spolupracuje. Já jsem v těch prvních třech měsících měla strašně málo času a možností se Lány zabývat víc. Nyní ale začínám mít více času, takže se na to zaměřím více a uvidíme.“

Lánská správa zaměstnává svého bývalého ředitele, pana Baláka, který je ale dlouhodobě na nemocenské. On si pronajal od správy vilu za velmi nízkou částku. Vy jste mu nechala dát výpověď z nájmu. On tvrdí, že ji stále nedostal. Jaký bude následující postup? Dojde k násilnému vystěhování?

„Pan Balák výpověď dostal, protože ji převzala jeho žena. My jsme totiž poslali před časem České poště reklamaci, že když on říká, že ji nedostal, tak kde je ta zásilka. Dostali jsme pak potvrzeno, že si ji převzala jeho žena, takže ji určitě má. Věřím, že k násilnému vystěhování nedojde a že pan Balák pochopí, že je lepší jít smírnou cestou.“

A potvrdili vám, že se vystěhují?

„To je věc pana ředitele Lesní správy Lány. Věřím, že udělá všechno, co udělat má.“

Pokud se jen přece pan Balák nevystěhuje…

„Víte co, to jsou takové spekulace – co by, kdyby. Já věřím, když pan Balák všude chodí a vykládá, že je obětí nespravedlivého politického procesu, tak že svými činy ukáže, že ctí zákony této země.“

Pan Balák si na pozemku nechal údajně na vlastní náklady vybudovat bazén. Máte nějak spočteno, co všechno si tam vybudoval a co budete muset proplatit?

„Proplatit to musíte pouze ve chvíli, kdy mu uznáte, že to je technické zhodnocení, a vlastně mu dovolíte to udělat za své peníze. A já myslím, že mu to neproplatíme.“

Takže mu to Lesní správa Lány, potažmo Kancelář prezidenta republiky, nedovolila postavit?

„Já vám na tohle nemůžu odpovědět.“

Letním sídlem prezidenta je lánský zámek. Pavlovi ho k rekreaci využívat nechtějí. Už víte, co s ním bude?

„Bude to hodně na rozhodnutí pana prezidenta, přece jenom je to letní sídlo prezidentů. Lánský zámek je nyní ve stavu, že se opravují dvě patra, která byla využívána donedávna prezidentem Zemanem a jeho lidmi. My nyní vyzkoušíme uspořádat tam nějaké akce. Nemůžu ale vyloučit, že tam třeba v budoucnu pan prezident přijme nějakou zahraniční návštěvu, či se tam uskuteční jiná akce, nebo se prezidentský pár s rodinou rozhodne si v sídle odpočinout.“

Video  Kancléřka Vohralíková o „jízdě“ s Pavlem: Zakáže ochranka prezidentovi milovanou motorku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Uživatel_5522193 ( 25. června 2023 19:16 )

Tak tak🙈

jajas ( 22. června 2023 13:36 )

Petr FAB: Už ta hláška: ...."aby se tam dalo bydlet" je tedy dost trapná... a kde bydleli ti před nimi?

JaNat ( 22. června 2023 11:08 )

Ou musím se opravit. Takže do skladu...a ...3 měsíce

JaNat ( 22. června 2023 11:06 )

Ty už fakt nemůžeš. Do prezidentské vily nepatří IKEA nábytek, basta. Ale on dělá co chce ona a ona nemá vůbec žádný vkus. Prezident USA taky nesmí nic měnit. Však mohla sedět doma, jí nikdo nevolil. Jsou i jiná manželství, která se vidí jen o víkendu. A co s tím harampádím z IKEA potom? To co se jim nelíbilo mohli dát na sklad a koupit si ze svého a to si pak vzít sebou. Tohle nemožné p.rd.el.kování tomuto páru je neskutečné a neĺez mi sem se Zemanem. 3 měsíc a stáli stát víc než Zeman za 5 let.

JaNat ( 22. června 2023 10:42 )

Je tam nyní víc lidí než bylo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa