Pondělí 15. července 2024
Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš
Oblačno 27°C

Pavel válcuje Zemana. Důvěra v prezidenta je nejvyšší za dlouhé roky, ukázal průzkum

Autor: ČTK - 
1. června 2023
21:16

Důvěra v prezidenta po nástupu Petra Pavla do funkce výrazně stoupla. Na rozdíl od posledních let působení jeho předchůdce Miloše Zemana má nyní hlava státu opět důvěru většiny Čechů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděného od března do května. Před odchodem Zemana z funkce prezidentovi důvěřovaly méně než dvě pětiny Čechů, po nástupu Pavla podíl důvěřujících stoupl skoro na tři pětiny obyvatel.

Po většinu druhého prezidentského funkčního období Miloše Zemana byl podíl lidí důvěřujících hlavě státu setrvale pod 50 procenty. Pod tuto úroveň klesl už na začátku roku 2020.

V polovině roku 2022 se dokonce důvěra v prezidenta propadla pod 30 procent. Navzdory následnému růstu už se před odchodem Zemana dostal podíl důvěřujících lidí nejvýše na 38 procent, kterých dosáhl na přelomu loňského a letošního roku.

Letos v lednu se konaly prezidentské volby, v nichž zvítězil Pavel. Po jeho březnovém oficiálním nástupu do funkce důvěra v hlavu státu vyskočila na 58 procent.

Důvěra v ostatní ústavní instituce se ve srovnání s předchozími průzkumy výrazně nezměnila. Nejméně lidí důvěřuje nadále vládě a Poslanecké sněmovně, a to shodně 32 procent.

Důvěra v Senát je s 38 procenty jen mírně vyšší. Nejvyšší podíl důvěry si vytrvale drží starostové s 67 procenty a obecní zastupitelstva s 66 procenty. Hejtmanům pak věří 45 procent Čechů a krajským zastupitelstvům 48 procent.

Důvěra v prezidenta, vládu a Parlament je vyšší hlavně u lidí s vyššími příjmy, vyšším vzděláním a větším zájmem o politiku. Se zvyšujícím se věkem naopak klesá důvěra prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně, Senátu a krajským zastupitelstvům.

Voliči vládních stran výrazně častěji důvěřují kromě vlády i prezidentovi a Parlamentu, kdežto voliči opozičních uskupení ANO, KSČM a SPD se k prezidentovi, vládě, Sněmovně i Senátu staví výrazně kritičtěji.

Průzkum provádělo CVVM od 27. března do 22. května. Zúčastnilo se ho 834 obyvatel České republiky starších 15 let.

Video  Tisková konference po setkání nejvyšších ústavních činitelů  - Blesk TV
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 2. června 2023 14:42 )

Nesmysl!!

hejhej ( 2. června 2023 14:04 )

Pavel chce kritizovat p. Zemana který na rozdíl od něj je ekonom a dlouhodobý politik. Pavel neumí ani přečíst někým napsaný text jako např. místo zákon, čte záchod. Je to trapný, sebetřední, nabubřelý kašpar.

hejhej ( 2. června 2023 13:11 )

jasnavolba:
Stupidním průzkumům nevěřím. Jako slepená vláda díky Rychetskému, tak i Pávek se stal prezidentem podvodem - nevěřím v poctivé sčítání hlasů. Byl tam dosazený, stejně jako Fiala a podporován Bruselem a USA. Oni potřebují ve vedení našeho státu kašpary, kteří jim všechno odkývají.

MAMKA2316 ( 2. června 2023 13:11 )

Mály dotaz kde to dělali u komediantů v Praze ,Brnu ?? Zeman by nikdy nepodepsal to to Pavel

Bob Sacam ( 2. června 2023 12:13 )

Jak může někdo reálně pro česko uvažující fandit té zelené mozkovně?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa