Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Nejhorší vláda od Nečase! Fialův kabinet v průzkumu sklidil kritiku za složení i činy

Aktualizováno -
18. dubna 2023
19:06
Autor: ČTK, for - 
18. dubna 2023
18:15

Vláda Petra Fialy (ODS) dostala nyní od obyvatel Česka nejhorší hodnocení od kabinetu Petra Nečase (ODS) v roce 2013. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděném letos od konce ledna do 20. března. Většina lidí je nespokojena s programem, činností i složením vlády a také s osobou předsedy kabinetu a tím, jak vláda komunikuje s veřejností.

Ve všech zmíněných aspektech si Fialův kabinet vysloužil horší hodnocení než předchozí dvě vlády Andreje Babiše (ANO), kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) a úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Z nich první Babišova vláda i Rusnokův kabinet vládly, aniž se jim podařilo získat důvěru v Poslanecké sněmovně. Hůře byl naposledy hodnocen jen Nečasův kabinet v průzkumu z února 2013. Nečasova vláda se za zhruba tři roky svého fungování potýkala s rozsáhlými personálními změnami a skončila demisí v létě roku 2013 po policejní razii v sídle vlády.

Negativní hodnocení Fialovy vlády výrazně převažují nad pozitivními. Se složením vlády je například spokojeno pouze 24 procent účastníků průzkumu, kdežto nespokojeno 71 procent. Premiéra hodnotí negativně 64 procent lidí a pozitivně 32 procent. S činností vlády vyjadřuje nespokojenost 69 procent Čechů a spokojenost jen 27 procent. Komunikaci kabinetu s veřejností hodnotí negativně 66 procent dotázaných a pozitivně 30 procent. Nejmenší rozdíl mezi podíly kladných a záporných hodnocení je u programu vlády, se kterým je spokojeno 30 procent Čechů a nespokojeno 59 procent.

Ve srovnání s předchozím průzkumem, kdy lidé v srpnu a září 2021 hodnotili Babišovu vládu, se podíl nespokojených v jednotlivých oblastech zvýšil až o 15 procentních bodů. Nejméně se změnilo hodnocení předsedy vlády. V předchozím průzkumu bylo s tehdejším premiérem Babišem nespokojeno 62 procent lidí a v aktuálním průzkumu hodnotí Fialu negativně 64 procent dotázaných.

Spokojenost s vládou Petra Fialy ve všech aspektech klesá podle CVVM s rostoucím věkem, a naopak roste s příjmem domácnosti a hodnocením její životní úrovně. Z hlediska politické orientace jsou se současnou vládou spokojeni častěji lidé řadící se k pravici. Silnou nespokojenost s vládou projevují hlavně voliči opozičních hnutí ANO a SPD a také rozhodní nevoliči.

Současný kabinet řeší od loňska zdražování energií či potravin a další dopady ruského útoku na Ukrajinu, který začal loni v únoru. V posledních měsících se opakovaně konají demonstrace lidí proti Fialově vládě. Při protestu v neděli demonstrovaly tisíce lidí na Václavském náměstí. Řečníci volali po demisi vlády nebo po konání stávek. Při demonstraci v březnu se část protestujících pokusila vtrhnout do budovy Národního muzea a sejmout z ní ukrajinskou vlajku. Loni v září se při akci Česká republika na 1. místě, kde lidé také vyzývali vládu k demisi, sešlo podle policie asi 70 000 demonstrantů. Organizátoři kritizovali vysoké ceny energií a prozápadní kurz vlády.

Průzkum provádělo CVVM od 31. ledna do 20. března. Zúčastnilo se ho 861 obyvatel Česka straších 15 let.

Video  Takhle vypadalo výjezdní zasedání Fialovy vlády v Jeseníku na jaře 2023  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

hejhej ( 19. dubna 2023 15:06 )

oltec: - slizký, odporný škleb stejně jako jeho odporná povaha

jasnavolba ( 19. dubna 2023 12:02 )

pane bože kdy bude mít česko premiera,vládu s charakterem,cti který neproleze dirku kde jaké lundře EU banderovci ukrajiny nebude rozdávat naše hodnoty,miliardy jen aby se zavděčil blbce která mu řekne milý Petře od té doby mu jebe! stal se z něho premier ukrajiny poslušný šašek lundry!kdy se dočkáme že budeme hrdi že máme českého pana!!! premiera.

hejhej ( 19. dubna 2023 10:08 )

Vláda, která má neschopné ministry, neschopného premiéra, složena s pidistran, které by se samostatně nedostaly do parlamentu, nemůže dobře fungovat. " Zvítězili" podvodem, slibovali, co nikdy nesplní. V rámci šetření mavýšili 3 ministerstva + jejich zaměstnanci, zvýšili počet administr. pracovníků ve vládě, nabrali neschopné náměstky, mnoho zbytečných poradců a tak by se dalo pokračovat. Vrchol byl , kolik tisíc si přidali na platech, dluhy nadělali dítky zbytečnému cpaní ukrajincům, kteří toho náležitě využili. Další dluh na obnovu Ukrajiny. Nejhorší vláda od. 1990

oltec ( 19. dubna 2023 07:51 )

a už zase ten debilní škleb

karmazdarma ( 19. dubna 2023 06:42 )

Říkám to od samého začátku, myslel jsem že horší vláda než Nečasova nemůže být, ale Pjotr Ukrajinovič Fialov se tak snažil, až Nečase překonal.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa