Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Pavlovi v modrém v Rakousku: Procházka po Vídni, vřelé přijetí i psí doprovod

Aktualizováno -
1. června 2023
16:03
Autor: ČTK, Mii - 
1. června 2023
05:00

Česká republika nabídla spolupráci při modernizaci výcvikové letky rakouské armády. Novinářům to po jednání se svým rakouským protějškem Alexanderem Van der Bellenem řekl český prezident Petr Pavel. Oba zdůraznili, že vztahy Česka a Rakouska jsou nyní mimořádně dobré a shodli se, že je chtějí dál rozvíjet. Prezident s první dámou pokračují v návštěvě u sousedů druhým dnem. Následně se Pavel setkal s předsedou rakouské Národní rady Wolfgangem Sobotkou. Prezidentský pár do Vídně přicestoval běžným vlakovým spojem.

Van der Bellen dnes dopoledne svého českého hosta přivítal ve vídeňském Hofburgu s vojenskými poctami. Jednání mezi čtyřma očima pak z rozhodnutí prezidentů trvalo více než půl hodiny, a protáhlo se tedy oproti původnímu plánu na dvojnásobek, sdělila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.

„Dnešní jednání s Van potvrdilo, že vztahy Česka a Rakouska jsou nejlepší v historii. To není zdvořilost, je to odraz reality. Od mého zvolení jsme se viděli už počtvrté, naše společná setkání se vždy obejdou bez nucených diplomatických frází a mluvíme spolu otevřeně,“ pochvaloval si Pavel na twitteru.

Bavili se i o Ukrajině

Kancelář rakouského prezidenta už předem avizovala, že setkání hlav států zazní téma Ukrajiny. „Obě země podporují Ukrajinu ze všech sil, Česko dělá skutečně maximum, ať už jde o dodávky vojenského materiálu či pomoci a přijetí ukrajinských uprchlíků,“ řekl pak na tiskové konferenci Van der Bellen.

Alpská země kvůli své vojenské neutralitě neposílá na Ukrajinu zbraně ani vojenské vybavení. „Podpora Ukrajiny nemusí být jen dodávkami zbraní, to není základní kritérium, Rakousko jasně vyjádřilo svoje odsouzení ruské agrese,“ ocenil prezident Pavel, podle kterého Rakousko „nezůstalo neutrální, pokud jde o hodnoty“.

Van der Bellen uvedl, že obchodní vztahy mezi Rakouskem a Českem jsou na historickém maximu - rakouské investice v ČR podle něj činí asi 17 miliard eur (necelých 403 miliard Kč). Pavel podotkl, že obě země by měly hledat další možnosti spolupráce v obranném průmyslu a konkrétně zmínil, že Česko nabízí pomoc s modernizací výcvikové letky rakouské armády.

„Česká republika nabídla Rakousku možnost modernizace jejich taktického letectva, především v oblasti taktických podpůrných letounů a výcvikových letounů... Je to samozřejmě na rakouské straně, jestli se naše nabídka bude hodit do celkového kontextu zajištění obrany Rakouska, nebo ne,“ řekl český prezident.

Video  Pavel v Rakousku: Přivítání s vojenskými poctami od Van der Bellena  - reprofoto Twitter Alexander Van der Bellen
Video se připravuje ...

Rakouský list Kronen Zeitung už před časem napsal, že Vídeň zvažuje nákup letounů L-39NG z Aera Vodochody. Podle něj je ale pro kontrakt na nákup 18 cvičných strojů v hodnotě přes miliardu eur (přes 23 miliard korun) stále favoritem italská firma Leonardo se svými stroji M-346FA. Viceprezident Aera Filip Kulštrunk novinářům z Kronen Zeitung řekl, že nákup českých letadel by znamenal i příležitost pro mnoho rakouských firem, které by se na výrobě mohly podílet.

Ranní procházka za krásného počasí

Prezident Pavel přijel dnes dopoledne na nádvoří paláce Hofburg s manželkou Evou, kromě rakouského prezidenta s manželkou Doris Schmidauerovou tam na něj čekala nastoupená jednotka čestné stráže a vojenská kapela, která zahrála hymny obou zemí. Ráno Pavel za krásného počasí stihl ještě procházku centrem Vídně kolem budovy Státní opery ke katedrále svatého Štěpána.

Na odpoledním tiskovém brífinku po setkání s předsedou rakouské Národní rady Wolfgangem Sobotkou Pavel uvedl, že i s ním řešil nabídku Česka. „On to vnímá jako důležitou součást modernizace rakouských ozbrojených sil,“ uvedl prezident, co k tomu Sobotka řekl. „Já si myslím, že je to projekt, který ve vztahu k tomu, co nabízí, je cenově výhodný,“ doplnil Pavel.

S cestami zvolním, řekl Pavel

Následně uvedl, že jeho tempo zahraničních cest už nebude tak vysoké. Prioritu podle něj měly okolní země, další v radě byly instituce, kterých je Česko členem a teprve potom přijde na řadu vnější svět. „Budeme koordinovat návštěvy s ostatními (ústavními činiteli, pozn. red.), abychom se nekřížili a aby to přinášelo benefit,“ nastínil Pavel, jak budou jeho návštěvy vypadat dále.

Pavel se s Van der Bellenem soukromě setkal v Praze už v březnu, krátce před svou inaugurací, když rakouský prezident přijel na rozlučkovou návštěvu v posledních dnech úřadování prezidenta Miloše Zemana. Pavel a Van der Bellen spolu mluvili i v půlce května na summitu zemí Rady Evropy na Islandu.

Video  Prezidentské „taxi“: Čaputová svezla Pavla i kolegy z Rakouska a Moldavska  - Blesk: Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

JaNat ( 15. června 2023 16:19 )

Tak je vyhod do bio odpadu, ty už nejez.🤪Kdoví jak dlouho je máš doma. A mezi námi - máš v té kratičké větě chybu.

Uživatel_5634216 ( 2. června 2023 14:23 )

A od Putina klice od kvartyru!

Uživatel_5634216 ( 2. června 2023 14:21 )

Joooo soudruzi,obroda ceskeho statu a naroda,je zvolna v chodu! Nezbyva,nez ustup na Dalny vychod!

Uživatel_5634216 ( 2. června 2023 14:17 )

Rozvediku,tebe to zere!

jasnavolba ( 2. června 2023 10:56 )

po 33letech demokracie se prochází český prezident komunista rozvědík Moskvy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud