Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Nejnaléhavější téma! Šéfové diplomacie EU řeší munici pro Ukrajinu, Borrell varoval před selháním

Aktualizováno -
20. února 2023
11:56
Autor: ČTK, swp - 
20. února 2023
09:59

Státy Evropské unie musí rychle dodávat Ukrajině munici, aby uspěla ve válce s Ruskem. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož budou ministři projednávat možnost společných nákupů zbraní a munice. Proberou také desátý balík sankcí proti Rusku, v jehož detailech se ale zatím země neshodují a jeho schválení je podle Borrella dnes nejisté. Naproti tomu by měli přijmout sankce proti íránským představitelům za porušování lidských práv.

Zástupci unijních vlád se scházejí čtyři dny před prvním výročím ruského vpádu na Ukrajinu, k němuž EU směřuje schválení nových sankcí. Ukrajinské vedení zároveň žádá západní spojence o rychlé dodávky zbraní a munice, která armádě napadené země dochází.

„Tohle je nejnaléhavější téma. Pokud nyní selžeme, je výsledek války ohrožen,“ prohlásil Borrell. Ukrajina podle něj potřebuje hlavně dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů, aby se mohla vyrovnat intenzitě ruské palby, která činí až 50 000 ran denně.

Ministři proberou plán, který při nedávném summitu navrhla estonská premiérka Kaja Kallasová a který má Borrellovu podporu. Unijní země by podle tohoto návrhu měly společně poptávat potřebné zbraně a munici, což má přesvědčit zbrojní průmysl k navýšení výroby a urychlit zásobování armád včetně té ukrajinské. Na jednání podle svého vyjádření nedorazí ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který měl kolegům osobně přiblížit další aktuální potřeby své země.

Ministři se budou bavit i o sankcích, na jejichž detailní podobě se ale zatím státy neshodují. Například litevský ministr Gabrielius Landsbergis před jednáním prohlásil, že by se měly vztahovat i na ruský jaderný průmysl, s čímž ale nesouhlasí Maďarsko a další země spoléhající na dodávky jaderného paliva či technologií z Ruska.

Ministři před samotným začátkem schůzky posnídali s ruským opozičníkem Garrim Kasparovem, s nímž pohovoří o situaci oponentů režimu prezidenta Vladimira Putina. „Bavili jsme se o tom, jak více podporovat ruskou demokratickou občanskou společnost. Česko pomáhá a je připraveno dělat více,“ uvedl na twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Video  Dominik Hašek o Rusech, olympiádě a „vrahovi“ Putinovi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

21:32
Dnes

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba skrze twitterový příspěvek poděkoval českým senátorům za podporu vstupu Ukrajiny do NATO. „Jsem vděčný českému Senátu za přijetí rezoluce na podporu zahájení procesu vstupu Ukrajiny do NATO. Impuls k učinění kroku směrem k členství Ukrajiny na summitu ve Vilniusu nadále sílí a my děkujeme Miloši Vystrčilovi a českým senátorům za jejich krok,“ napsal.

21:17
Dnes

Podle odhadů ukrajinského ministerstva obrany ruská invazní armáda přišla od vypuknutí konfliktu již o téměř 208 000 vojáků, přes 3800 tanků a přes 3100 bezpilotních letounů.

20:51
Dnes

Útoky dronů na Moskvu by neměly mít žádný vliv na podporu Ukrajiny ze strany EU, uvedla 31. května v rozhovoru pro Deutsche Welle předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa