Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Pavel po chvále od Leyenové jednal s Fialou. Slíbil jmenování ministrů, v reformě penzí vidí naději

Aktualizováno -
2. května 2023
20:55
Autor: vja, ČTK, trm, amb - 
2. května 2023
05:00

Prezident Petr Pavel se vrhl do začátku ve své funkci vskutku s vervou. Po řadě zahraničních cest, z nichž poslední mířila na válkou zmítanou Ukrajinu, jej nyní čekala další důležitá návštěva. Tentokrát se však ujal role hostitele on. 2. května na Pražském hradě totiž přivítal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Ta po schůzce řekla, že EK navrhne zákon o produkci munice v EU, mělo by to urychlit výrobu v Evropě. Navečer pak prezident jednal s premiérem Petrem Fialou a slíbil mu jmenování dvojice nových ministrů. 

Ještě před přijetím šéfky Evropské komise se ale prezident Petr Pavel setkal s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Ten by představil návrhy změn v rámci penzijního systému. 

Samotná návštěva Ursuly von der Leyenové začala v 17:00. Pavel ocenil, že Von der Leyenová dlouhodobě podporuje Ukrajinu z hlediska materiálních dodávek. Zmínil především munici, která je podle prezidenta v současnosti zásadní pro obranu Ukrajiny a její případnou protiofenzivu. Von der Leyenová také poděkovala českým občanům za příkladnou solidaritu s ukrajinskými uprchlíky. Česko přijalo nejvyšší počet uprchlíků v přepočtu na počet obyvatel.

„Členské státy se shodly na tom, že budou i nadále financovat dodávky munice. Jsem ráda, že dnes mohu oznámit, že Evropská komise zítra (ve středu) na schůzi navrhne konkrétně zákon o produkci munice v EU, což by mělo urychlit výrobu munice v Evropě,“ poznamenala Von der Leyenová. „Návrh legislativy bude obsahovat i financování ve výši asi 500 milionů eur (zhruba 11,8 miliardy korun), se spolufinancováním členských států to bude jedna miliarda eur (asi 23,6 miliardy Kč),“ dodala.

Video  Tisková konference prezidenta Petra Pavla a předsedkyně Evropské komise Ursuly Von der Leyenoové.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Pavel ocenil stanoviska šéfky EK ve vztahu k Ukrajině, Číně či rozšiřování EU. „Oceňuji její konzistenci a odvahu při vyjadřování názorů, které ne vždy jsou přijímány s jednomyslným pochopením,“ řekl. Kladně se vyjádřil k přístupu Von der Leyenové k možnému budoucímu členství Ukrajiny v EU. „Víme, že nebude jednoduché, ale jsme připraveni jít tomu naproti a Ukrajině pomáhat překonat všechny překážky,“ řekl prezident. Rozšíření bloku je podle něj v zájmu celé Evropy, její stability a bezpečnosti.

Na tiskové konferenci nebyl prostor pro dotazy, protože šéfka EK spěchala na letadlo zpět do Bruselu. Krátkou zastávku v Praze absolvovala na cestě z Německa.

S předsedou vlády se Von der Leyenová se předtím setkala krátce. „Řešili jsme hlavně energetické projekty a Národní plán obnovy, pomocí kterého hodláme mimo jiné zvýšit energetickou soběstačnost Česka. Bavili jsme se i o aktuálních tématech evropské a světové politiky,“ napsal Fiala k setkání na twitteru.

Původně se měli Pavel a šéfka eurokomise Von der Leynová měli sejít již při Pavlově dubnové návštěvě Bruselu, Von der Leyenová ale tehdy kvůli narození vnuka narychlo zamířila do Německa, schůzku zrušila a nabídla náhradní schůzku v Praze.

O podpoře Ukrajiny

S von der Leyenovou tak Pavel projednával i další podporu Ukrajinců. Podpora Ukrajiny má podle Pavla, který se vrátil právě z návštěvy Ukrajiny, probíhat až do ukrajinského vítězného konce.

„Myslím, že musíme zdůrazňovat to, že ani my nemáme jinou alternativu. Nám se nemusí líbit Ukrajina jako země, nemusí se nám líbit Ukrajinci jako národ, můžeme mít k nim a jejich zemi spoustu výhrad, ale měli bychom mít naprosto jasno v tom, že nechat Rusko v téhle válce vyhrát znamená předplatit si do dřívější nebo vzdálenější budoucnosti něco podobného, co dnes prožívá Ukrajina. Protože Rusko se nezměnilo a po této válce bude ještě horší, než bylo předtím,“ varoval v rozhovoru pro ČT.

„U nás nikdo neumírá, nikdo nám neničí města, nikdo nám záměrně neútočí na civilní cíle, nerozbíjí nám infrastrukturu, energie a všechno ostatní. My opravdu máme jenom pomoci,“ upozornil prezident.

Úsporný balíček: „V polovině května možná uslyšíme konsolidované návrhy“

S premiérem Fialou následně jednali především o důchodové reformě a konsolidačním rozpočtu. Ten by podle prezidenta mohl být představen v polovině května, uvedl na společné tiskové konferenci. 

„Jednotlivosti, které tu či onde probublaly na povrch, mnohdy ještě z pracovních dokumentů, vyvolávají mnohem více emocí než racionálních diskuzí. A bude z tohoto důvodu dobré, když v polovině května možná uslyšíme ty konsolidované návrhy. Hovořili jsme i o tom, že bude důležité, aby ty návrhy byly velice dobře vysvětlené, když už mají být nepopulární, což samozřejmě nebudou," sdělil Pavel. 

Premiér následně řekl, že na oba velké úkoly mají narozdíl od předcházejících vlád odvahu. „V této chvíli dokončujeme jednání, jsem přesvědčen, že budeme schopni zhruba v polovině května představit veřejnosti oba velké návrhy,“ potvrdil. 

Prezentace ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na téma penzí zabrala asi hodinu jejich jednání, podle Pavla je promyšlená a může vést ke stabilizaci důchodového systému. Nadále ale počítá s tím, že bude důchodový účet deficitní.

Co se týče konsolidačního balíčku, podle Fialy půjde o řešení vyvážené, které nezasáhne výrazně jednu sociální skupinu. „Nikoho existenčně neohrozí.“ Pavel následně během dotazů novinářů přiznal, že ne se všemi body souhlasí. 

Nové ministry Pavel jmenuje ve čtvrtek, se jmény souhlasí

Oba schůzku označili za pracovní, věcnou a otevřenou. Prezident také informoval Fialu o své cestě na Ukrajinu. Podle svých slov mu sdělil, s kým o čem jednal a k jakým výsledkům dospěli, co z toho plyne pro spolupráci v ovlastech obrany, strojírenství, vodohospodářství, vzdělávání nebo v energetice. Česko se podle něj zase může obohatit zkušenostmi a přístupem. Premiér promluvil o návštěvě Asie.

„Mohu konstatovat naprosto zásadní shodu v klíčových zahraničněpolitických postojích a vlastně i kontinuitu naší politiky. Je výborné, že pan prezident navštívil Ukrajinu a pokračoval ve věcech, které realizuje naše vláda, včetně dalších konkrétních možností pomoci Ukrajině, na kterých budeme společně pracovat,“ reagoval na Pavlova slova Fiala. 

„V těch vnitřních tématech jsme věnovali pozornost: Já poznatkům z návštěv v regionech, jak mých a mého týmu, tak vlády, která měla výjezdní zasedání na Jesenicku. Probrali jsme některé konkrétní věci, které starosty a hejtmany v regionech pálí. A já jsem si rád vyslechl od pana premiéra některé detaily tak, abych si ty problémy zasadil do kontextu,“ sdělil prezident. 

„Vítám i to, že jsme měli možnost s panem prezidentem hovořit o dalším problému, který v České republice máme. A to jsou některé lokality, ani nechci říct regiony, jsou to skutečně spíš oblasti, místa, lokality, kterou jsou určitým způsobem znevýhodněné," řekl Fiala. 

Istanbulskou úmluvu probrat nestihli 

Hovořili také o obměně vlády po rezignaci ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). Balaše, jenž končí kvůli zdravotním potížím, které u něj prohloubil těžký covid-19, má v čele školství vystřídat jiný nominant STAN - současný ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Na Bekovo místo se přesune nynější náměstka ministra zahraničí Martin Dvořák. Bek se tak stane už třetím ministrem školství v nynější koaliční vládě.

Členy vlády do funkcí jmenuje prezident ve čtvrtek, s oběma návrhy souhlasí. „Oba pány znám, ne tak dlouho jako pan premiér, ale nemám k nim, ať už pracovně ani lidsky, žádné výhrady. Ani jsem neslyšel žádné výhrady, které by měly bránit jejich jmenování," komentoval Pavel. 

Pavel s Fialou naopak neprobral možný posun Česka v přijetí Istanbulské úmluvy, jak avizoval na své cestě v Bruselu. „Nejvíc času zabrala důchodová reforma, veřejné finance, to je myslím dnes věc, která naše občany zajímá ze všeho nejvíc,“ reagoval na dotaz novinářky. Scházet se budou oba politici pravidelně, k další schůzce by mělo dojít asi za měsíc. 

Video  Pavel po návratu z Ukrajiny: Potřebují ze všeho nejvíce munici.  - ČTK
Video se připravuje ...

hejhej ( 3. května 2023 11:43 )

Pavel pochválen od trestně stíhané Leynové ???

xiioma ( 3. května 2023 09:46 )

Ta je odbornice na všechno, hlavně na lež!

Uživatel_5541614 ( 3. května 2023 08:11 )

Kašpárci

zapravdu ( 3. května 2023 06:56 )

rodrigos ( 3. května 2023 03:44 )

Takže pochvala od Bruselu? V překladu to znamená že nás to bude stát ještě více našich veřejných peněz.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud