
První dáma promluvila o cestách k sousedům. Emoce v Berlíně i srdečná setkání

Přestože Eva Pavlová navštívila spolu se svým manželem-prezidentem Slovensko, Polsko i Německo, ne vždy strávila všechen čas po jeho boku. Ve třech sousedních zemích se totiž věnovala tématům, jako je podpora samoživitelů, rovné příležitosti pro ženy či sociální otázky. Blízké jí byly také oblasti týkající se dětí, jako je vzdělávání či psychologická podpora. Petr Pavel mezitím absolvoval například jednání mezi čtyřma očima s důležitými státníky.
Přestože během ostatních návštěv trávila čas hlavně se ženami, hned během první cesty na Slovensko ji Bratislavským hradem provedl Juraj Rizman, partner Zuzany Čaputové. „Při dlouhém a srdečném rozhovoru o sociálních tématech se naše debata stočila ke konkrétní pomoci prostřednictvím charity,“ okomentovala Eva Pavlová setkání.
V Polsku bez Petra Pavla navštívila Zámek Królewski, společnost jí dělala polská první dáma Agata Konhauser-Dudová. S průvodcem si prohlédla staré město a zamířila za krajany do varšavského Českého centra.
Kromě prohlídky agentury Frontex, kterou absolvovala s Petrem Pavlem, v polském Rzeszowě navštívila také centrum Jasionka Medevac Hub. Ukázal jí to tam ředitel odboru lékařské záchranné služby Jakub Dzík. Ten se stará o pacienty, kteří byli evakuováni z Ukrajiny.
V Polsku Pavlová ještě poobědvala s polskou právničkou a političkou Evou Leniartovou (Právo a spravedlnost). „Na obědě pořádaném paní Ewou Leniart jsme mluvily o tématech spojených s válkou na Ukrajině, o situaci, kterou musely úřady v této příhraniční oblasti řešit v době po začátku války, a o současné podobě pomoci uprchlíkům,“ shrnula setkání Eva Pavlová. Závěrem navštívila také polské Centrum pomoci uprchlíkům. Viděla, jak se pracuje se ženami, dětmi i postiženými lidmi, kteří prchají před válkou.
Současnou situaci na Ukrajině a začlenění ukrajinských dětí do českých a německých škol řešila Pavlová také s Elke Büdenbenderovou, ženou německého prezidenta. „Mimo jiné ji náš rozhovor inspiroval k uspořádání setkání se ženami působícími v armádě,“ uvedla Eva Pavlová. Büdenbenderová chce spolupráci i přátelství prohlubovat.
„Milé shledání, které rády zopakujeme v Praze“
V Německu se setkala i se Sabine Grušou, zakládající členkou představenstva spolku „Němečtí přátelé a podporovatelé Nadace Olgy Havlové“. Sabine Gruša je zároveň vdovou po spisovateli a bývalém velvyslanci a ministrovi Jiřím Grušovi. „Inspirativní rozhovor a milé shledání, které rády zopakujeme v Praze,“ řekla posléze Eva Pavlová.
Podobně příjemnou podle ní byla také schůzka s Češkou Danuší Sieringovou. Ta v Berlíně vydává Česko-německý magazín a vrací kulturu společenských salonů, kam zve zajímavé české i německé osobnosti.
Na několik emotivních momentů během návštěv došlo spolu s Petrem Pavlem. Na Slovensku bylo psychicky náročnější uctění obětí u klubu Tepláreň a novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V německém Berlíně to byla návštěva Památníku holocaustu v Berlíně.
„Průvodkyně mi vyprávěla o historii místa a dlouhém procesu budování památníku. Berlín pracuje i na dalších projektech, které by měly připomínat tragické události druhé světové války. Svět se dnes vzhledem k válce na Ukrajině mění, nicméně na hrůzy a oběti předchozích válek zapomenout nesmíme,” vysvětlila Eva Pavlová.
První dáma momentálně buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a rozpracovává témata, kterým se bude dál věnovat. Aktivity na dalších pět let připravuje především v sociální oblasti.
Ono je to jinak.Kdysi se učilo, že pokud je velký věkový rozdíl mezi manželi, tak se jeden z nich přizpůsobí k tomu druhému. Proto asi kmeti si berou mlaďuchy aby "omládli" bohužel někdy je to naopak. Ale zase to fiktivní omládnutí netrvá tak dlouho jak by chtěli či doufali.