Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C

Dánsko odhalilo neidentifikovaný objekt v moři u plynovodu Nord Stream. Může jít o dýmovnici

Autor: ČTK, swp - 
24. března 2023
12:09

Dánsko upozornilo na neznámý válcovitý objekt, který byl nalezen v Baltském moři u poškozeného plynovodu Nord Stream 2. Dánský energetický úřad vyzval vlastníka plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, aby pomohla předmět vyzdvihnout z moře.

Objekt je asi 40 centimetrů vysoký a má asi deset centimetrů v průměru. Dánský energetický úřad uvedl, že by mohlo jít o dýmovnici, ale že předmět bude podroben dalšímu zkoumání. V současné době podle něj objekt nepředstavuje nebezpečí. Dánský energetický úřad také sdělil, že v současnosti počká na odpověď od vlastníka plynovodu, než přikročí k vyzdvižení předmětu.

Kreml dnes v reakci na zprávu dánského úřadu sdělil, že je důležité objekt identifikovat. Zdůraznil také, že vyšetřování výbuchů, které loni v září poškodily plynovodní potrubí, musí být transparentní.

Tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dně Baltského moře v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené. Plynovodem Nord Stream 1 v době před explozí už plyn do Evropy kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu neproudil. Moskva zastavení provozu zdůvodňovala údržbou. Nord Stream 2 byl sice dokončen, spuštěn ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nikdy nebyl.

Incident vyšetřuje Švédsko, Dánsko a Německo. Německé státní zastupitelství tento týden podle agentury DPA oznámilo, že stále nemá žádné konkrétní podezřelé z loňského útoku a že vyšetřování proto vede proti neznámému pachateli.

21:00
19. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

20:57
19. 5. 2024

Ruské kanály hlásí, že dnes byl údajně proveden raketový útok ATACMS na další loď třídy Karakurt „Cyclone“ v přístavu Sevastopol. Loď se údajně potopila, zemřelo 6 vojáků, dalších 11 bylo zraněno. 

20:30
19. 5. 2024

A další fotografie z Charkova, kde dnes po dvou ruských útocích zemřelo nejméně 10 lidí.

Kompletní online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa