Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Dánsko odhalilo neidentifikovaný objekt v moři u plynovodu Nord Stream. Může jít o dýmovnici

Autor: ČTK, swp - 
24. března 2023
12:09

Dánsko upozornilo na neznámý válcovitý objekt, který byl nalezen v Baltském moři u poškozeného plynovodu Nord Stream 2. Dánský energetický úřad vyzval vlastníka plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, aby pomohla předmět vyzdvihnout z moře.

Objekt je asi 40 centimetrů vysoký a má asi deset centimetrů v průměru. Dánský energetický úřad uvedl, že by mohlo jít o dýmovnici, ale že předmět bude podroben dalšímu zkoumání. V současné době podle něj objekt nepředstavuje nebezpečí. Dánský energetický úřad také sdělil, že v současnosti počká na odpověď od vlastníka plynovodu, než přikročí k vyzdvižení předmětu.

Kreml dnes v reakci na zprávu dánského úřadu sdělil, že je důležité objekt identifikovat. Zdůraznil také, že vyšetřování výbuchů, které loni v září poškodily plynovodní potrubí, musí být transparentní.

Tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dně Baltského moře v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené. Plynovodem Nord Stream 1 v době před explozí už plyn do Evropy kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu neproudil. Moskva zastavení provozu zdůvodňovala údržbou. Nord Stream 2 byl sice dokončen, spuštěn ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nikdy nebyl.

Incident vyšetřuje Švédsko, Dánsko a Německo. Německé státní zastupitelství tento týden podle agentury DPA oznámilo, že stále nemá žádné konkrétní podezřelé z loňského útoku a že vyšetřování proto vede proti neznámému pachateli.

11:05
2. 6. 2023

Švýcarský parlament ve čtvrtek večer hlasoval proti mimořádnému povolení nepřímému vývozu zbrojního materiálu pocházejícího ze Švýcarska na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle které však ještě není u konce diskuse o změně zákona o vývozu vojenského materiálu.

10:39
2. 6. 2023

V Kyjevě byly v noci opět slyšet výbuchy a palba protivzdušné obrany, která podle úřadů sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů. Úřady Kyjevské oblasti informují o dvou raněných kvůli dopadům trosek sestřelených zbraní, a to včetně dítěte, píše server Ukrajinska pravda. Různé typy útoků na své území v noci na dnešek oznámili také gubernátoři ruských oblastí hraničících s Ukrajinou - Belgorodské, Brjanské a Kurské. Přidal se k nim šéf Smolenské oblasti, jež hraničí s Běloruskem, který informoval o útoku drony, napsal ruskojazyčný web stanice BBC.

10:38
2. 6. 2023

Ruské vedení musí naléhavě řešit dilema, zda posílit vlastní obranu v regionech sousedících s Ukrajinou nebo upevnit pozice na frontě. Dnes to v souvislosti s útoky partyzánských skupin v Rusku v místech u hranic s Ukrajinou uvádí britská vojenská rozvědka.

Kompletní online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa