Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Dánsko odhalilo neidentifikovaný objekt v moři u plynovodu Nord Stream. Může jít o dýmovnici

Autor: ČTK, swp - 
24. března 2023
12:09

Dánsko upozornilo na neznámý válcovitý objekt, který byl nalezen v Baltském moři u poškozeného plynovodu Nord Stream 2. Dánský energetický úřad vyzval vlastníka plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, aby pomohla předmět vyzdvihnout z moře.

Objekt je asi 40 centimetrů vysoký a má asi deset centimetrů v průměru. Dánský energetický úřad uvedl, že by mohlo jít o dýmovnici, ale že předmět bude podroben dalšímu zkoumání. V současné době podle něj objekt nepředstavuje nebezpečí. Dánský energetický úřad také sdělil, že v současnosti počká na odpověď od vlastníka plynovodu, než přikročí k vyzdvižení předmětu.

Kreml dnes v reakci na zprávu dánského úřadu sdělil, že je důležité objekt identifikovat. Zdůraznil také, že vyšetřování výbuchů, které loni v září poškodily plynovodní potrubí, musí být transparentní.

Tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dně Baltského moře v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené. Plynovodem Nord Stream 1 v době před explozí už plyn do Evropy kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu neproudil. Moskva zastavení provozu zdůvodňovala údržbou. Nord Stream 2 byl sice dokončen, spuštěn ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nikdy nebyl.

Incident vyšetřuje Švédsko, Dánsko a Německo. Německé státní zastupitelství tento týden podle agentury DPA oznámilo, že stále nemá žádné konkrétní podezřelé z loňského útoku a že vyšetřování proto vede proti neznámému pachateli.

13:00
5. 6. 2023

Ukrajinská armáda dala podle médií najevo, že nezačala protiofenzívu, kterou ohlásila Moskva, a varovala před ruskými psychologickými operacemi.

12:33
5. 6. 2023

Ukrajinská doručovací skupina Nova Pošta dnes otevřela první pobočku v Česku. Pobočka v pražské Krči bude prozatím fungovat pro posílání balíků a dokumentů mezi Českou republikou a Ukrajinou. Příští týden zahájí provoz druhá pobočka na Florenci, do dvou měsíců pak v Brně. Společnost to dnes uvedla na tiskové konferenci.

12:08
5. 6. 2023

Belgie požádá Ukrajinu o vysvětlení zpráv, podle kterých použily proukrajinské milice pušky vyrobené v Belgii k boji proti ruským jednotkám na západě Ruska za hranicí s Ukrajinou. S odvoláním na vyjádření belgického premiéra Alexandera De Crooa o tom dnes informovala agentura Reuters.

Kompletní online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa