Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Opozice chce odvolat Pekarovou, ta kontruje: „Hledají viníka za své nepřijatelné vystupování“

Autor: ČTK - 
7. března 2023
21:06

Skupina poslanců opozičních hnutí ANO a SPD sesbírala přes 80 podpisů k podání návrhu na odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli postupu jednání o snížené valorizaci penzí. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory to uvedla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem, reagovala na twitteru Pekarová Adamová. Podporu jí vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS).

Jednací řád Sněmovny hovoří o tom, že odvolat předsedu nebo místopředsedu dolní komory lze jen na písemný návrh nejméně dvou pětin všech poslanců.

Schillerová poznamenala, že minulý týden a jednání o sporné vládní novele o snížení červnové valorizace penzí Pekarová Adamová naprosto nezvládla. „Schůzi neřídila nadstranicky, ale ve prospěch vládní koalice, a to je v přímém rozporu nejen s jejími slovy, když byla zvolena předsedkyní Poslanecké sněmovny, ale i v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny,“ uvedla.

Pekarová Adamová podle Schillerové absolutně selhala „při neřešení vypjaté situace ze závěru pátečního dne.“ Tehdy předseda ANO Babiš dvakrát odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve Sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Šéfka dolní komory podle předsedkyně klubu ANO opakovaně odmítla svolat grémium Sněmovny, nakonec zasáhl premiér Petr Fiala (ODS).

Sněmovna po následném jednání zrušila své rozhodnutí omezit dobu pro řečníky s přednostním právem vystoupit. Součástí dohody poslaneckých frakcí bylo i to, že o míře valorizace důchodů se bude hlasovat v sobotu od 08:00.

„Domníváme se, že předsedkyně Poslanecké sněmovny nemá na to, aby řídila Poslaneckou sněmovnu. Proto jsme sebrali podpisy poslanců, jsou to poslanci hnutí ANO a několik poslanců SPD, je jich přes 80, a podáme návrh na její odvolání,“ dodala Schillerová. Dnes doručí listinu na sekretariát předsedkyně, o věci bude informovat na plénu Sněmovny a na jednání organizačního výboru požádá o to, aby byl bod zařazen na program některé z následujících schůzí.

„Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s Andrejem Babišem a navrhne mé odvolání z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny. Jsem ve Sněmovně zodpovědná za dodržování zákonů a pravidel, včetně slušného chování. To, že se to opozici nelíbí, je jejich vizitkou,“ reagovala Pekarová Adamová.

ANO a SPD se snaží návrhem na odvolání předsedkyně Sněmovny odvést pozornost od vlastního selhání, porušení pravidel politické kultury a parlamentní demokracie, uvedl na twitteru Fiala. „Markéta je výbornou, odpovědnou a důstojnou předsedkyní Poslanecké sněmovny. Má naši plnou důvěru,“ dodal.

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) připomněl, že Sněmovna minulý týden při projednávání sporné penzijní novely schválila většinou hlasů výtky k postupu, jakým schůzi řídili oba místopředsedové dolní komory za ANO. Jde o Kláru Dostálovou a Karla Havlíčka. Skopečka zajímalo, zda Schillerová zahrne do návrhu na odvolání z vedení Sněmovny i je.

Ze členů vedení Sněmovny naposledy čelil návrhu na odvolání Okamura, a to v minulém volebním období, kdy byl místopředsedou. Předseda SPD tehdy čelil kritice kvůli svým výrokům o koncentračním táboře pro Romy v letech u Písku. Dolní komora ho z funkce místopředsedy Sněmovny v březnu 2018 neodvolala, když neschválila návrh programu příslušné mimořádné schůze. Nepodpořili jej tehdy poslanci SPD, KSČM a drtivá většina zástupců ANO.

hejhej ( 8. března 2023 14:55 )

oltec:
Pekarová svou hlouposti překonala snad i Němcovou

Dalibor V ( 8. března 2023 14:54 )

Dalibor V ( 8. března 2023 14:54 )

Dalibor V ( 8. března 2023 14:53 )

Přesně, zpět za stolek u Vodafonu a tam snad nenadělá žádnou paseku.

Dalibor V ( 8. března 2023 14:51 )

přesně

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud