Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Pekarová: Zeman je ješitný člověk. Pavel si na to za pár týdnů nevzpomene

Autor: Mii - 
5. února 2023
11:34

Předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) nepřekvapuje, že prezident Miloš Zeman neinicioval schůzku se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Podle ní se projevila Zemanova ješitnost. Věří ale, že Zeman předání moci blokovat nebude. Šéfka dolní komory parlamentu také míní, že Zemanovo prezidentování přineslo na Hrad „neblahé věci“. Pekarová o tom mluvila v pořadu Partie na CNN Prima News.

„Já v něj doufám, protože by to bylo ku prospěchu všech občanů,“ odpověděla Pekarová na otázku, zda doufá v bezproblémové předání moci. „Věřím, že i Miloš Zeman nebude chtít být zapsán jako někdo, kdo by bránil nástupci v hladkém nástupu,“ navázala předsedkyně Sněmovny.

Že Zeman zvoleného prezidenta nekontaktoval jako první, ji nepřekvapilo. „On se ukazoval jako ješitný člověk, je to jeho povahová vlastnost,“ řekla o úřadující hlavě státu. „Věřím, že Petr Pavel se s tím vyrovná a za pár týdnů si na to nevzpomene,“ je ale přesvědčená Pekarová.

Podle ní je pochopitelné, že se Pavel chystá na Hradě provést důkladný audit. „Já myslím, že za těch deset jsme viděli, jakými lidmi se (Zeman, pozn. red.) obklopil,“ uvedla předsedkyně Sněmovny s tím, že chápe, proč je Pavlův tým podezřívavý. Pozastavila se hlavně nad soukromou bezpečnostní agenturou, která na Hradě působí, a dosud nejasnou rolí Zemanova poradce Martina Nejedlého.

Lidé jako on podle ní měli velký vliv, zvlášť v posledních letech, kdy se zdraví úřadujícího prezidenta zhoršovalo. Proto chápe Pavlovy obavy, že na Hradě jsou odposlechy. „Toto není jednoduchá situace, ani v mezinárodním měřítku,“ uvedla Pekarová s odkazem na to, že prezident je zároveň vrchním velitelem české armády.

„Ještě historie zhodnotí prezidentování Miloše Zemana, které přineslo neblahé věci na Pražský hrad,“ konstatovala Pekarová v pořadu Partie na CNN Prima News.

Na Tchaj-wanu chce řešit čipy

Pekarová promluvila také o své plánované cestě na Tchaj-wan. „Že k tomu bude mít Čína výhrady, jsem samozřejmě očekávala, ale nic to na tom nemění,“ řekla a dodala, že místo v delegaci nabídla i zástupci Senátu.

Na Tchaj-wanu má ambice rozvíjet hlavně ekonomickou spolupráci, zmínila v této souvislosti čipy. „Proč nás je klíčové, abychom v tomto drželi krok,“ popsala Pekarová. Česko podle ní nemá dostatek expertů, kteří by se čipům mohli věnovat, proto oceňuje, že Tchaj-wan našim studentům dokáže v tomto oboru nabídnout stipendia.

Video  Pavel s Fialou, Vystrčilem a Pekarovou: Chceme se setkávat každé čtvrtletí  - ČTK
Video se připravuje ...

fido2 ( 21. dubna 2023 13:13 )

A co ti ukradl? Pavlik určitě důchod.

fido2 ( 21. dubna 2023 13:12 )

Volím Zemana, určitě byl chytřejší než Pek.

fido2 ( 21. dubna 2023 13:08 )

Zfalšovali to, to je jasné...nebo že by byl v Evropě stejný počet voličů s nižším IQ, kteří volily tyto loutky?

Jirik-ta ( 10. března 2023 18:25 )

a skončí to totalitou.

Jirik-ta ( 10. března 2023 18:23 )

ať si vezmou příklad z Ukrajiny. To je náš velký vzor.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa