Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Hlavní trojice ANO hrozí vládě: Sněmovna bude peklo! Masivní obstrukce kvůli důchodu

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
19. února 2023
19:22

Hlavní tváře opozičního hnutí ANO v posledních dnech posílaly vládě jednu hrozbu za druhou. A všechny se týkaly Sněmovny a jejího fungování. Hrozí, že bude dolní komora zablokována, a to především kvůli posledním zprávám o tom, co by mohla obsahovat důchodová reforma. Obstrukcemi pak hrozí především kvůli plánovanému snížení částky, která má v červnu poputovat českým důchodcům. Vláda ji chce mimořádně snížit o více jak polovinu na průměrnou částku 750 korun. 

„Využijeme všechny nástroje, které nám dává jednací řád,“ řekla například exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová Radiožurnálu. 

„Pro nás je to opravdu nepřijatelné. Uděláme vše pro to, aby se to neschválilo. Uděláme vše. Budeme mluvit, obstruovat. Vláda si nemůže dělat, co chce,“ rozčiloval se také stínový premiér ANO Karel Havlíček v nedělní Partii na TV Prima. 

Času je málo

Kabinet chce změny schválit v pondělí a poté je dostanou na stůl poslanci. Mimořádná schůze ke schválení návrhu pak proběhne 28. února. Koalice by se mohla pokusit změnu prosadit ve stavu legislativní nouze, protože na projednávání nemá moc času. Návrh je totiž nutné přijmout do 22. března a dostat jej do Sbírky zákonů, aby se mohl týkat červnové valorizace. Pokud se tak nestane, může být návrh napaden. 

Na tuto skutečnost v pořadu Otázky Václava Moravce při neděli naráželi i ekonomové, v čele s Danuší Nerudovou či Jiřím RusnokemNerudová zmínila, že se jedná o nesystematický krok. Zdůraznila, že je navíc zapotřebí, aby se valorizační mechanismus zcela změnil, ne jen dočasně, aby se tím nerozvíraly nůžky mezi důchodci v přijmové chudobě a movitějšími penzisty. 

Debata o důchodech v Otázkách Václava Moravce: Jiří Rusnok, Richard Hindls a Danuše Nerudová (19.2.2023) Debata o důchodech v Otázkách Václava Moravce: Jiří Rusnok, Richard Hindls a Danuše Nerudová (19.2.2023) | Reprofoto ČT

Nelíbí se jí ani to, že se nyní hrozí masivními obstrukcemi. „Sněmovna neřeší jen tuhle novelu,“ podotkla. V tomto ohledu si přisadil i přítomný ekonom a bývalý člen Národní rozpočtové rady Richard Hindls, který konstatoval, že sice snížení naprosto chápe, pokládá si ale otázku, zdali to přílišně nerozbije dolní komoru a obecně si myslí, že pouštět takové balonky mezi 10,5 milionu občanů je nezodpovědné. 

Babiš: Ve Sněmovně zažijí peklo

S tzv. balónky, jak snížení valorizační částky a také uniklý materiál o tom, že by se zvýšil věk odchodu do důchodu, nazvala Nerudová, nesouhlasí také předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Tento neúspěšný prezidentský kandidát podotknul, že se zvýšením věku zásadně nesouhlasí a pobuřoval se v rozhovoru pro deník Právo nad tím, že vláda s opozicí nekomunikuje. 

„A teď ten podvod se změnou valorizace. Za neschopnost vlády krotit inflaci mají zaplatit důchodci,“ čílil se. „V takovém případě musejí počítat se zablokovanou Sněmovnou a obstrukcemi, které ještě nezažili. Stejně jako s jinými asociálními zákony nebo zvyšováním daní. Když byly vládní strany v opozici, EET blokovaly přes 270 dní. Máme větší výdrž. Ze života ve Sněmovně budou mít peklo,“ dodal Babiš, který se po volbách mírně schoval do stínu a slíbil, že si narovná docházku ve Sněmovně a bude tam docházet častěji. 

Podle Havlíčka také hází vláda důchodce přes palubu a dělá to záměrně po prezidentských volbách. „Pro nás je to nepřijatelné i z etického úhlu pohledu. Necháte do značné míry rozjet inflaci na extrémní výši. Mimo jiné necháte mimořádně vydělávat energetické společnosti. Zcela vážně uvažujete o tom, že snížíte daně loterijním společnostem. A poté hodíte přes palubu důchodce,“ řekl Havlíček. Dodal, že doufá, že vláda bude slyšet ve Sněmovně jejich argumenty. 

Proti slovům Havlíčka se ohradil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Říkáme, co je únosné a co musíme udělat, abychom inflaci zkrotili. V žádném případě neházíme důchodce přes palubu,“ uvedl.

Jurečka pak na twitteru zmínil, že vláda vše projednat chce. „Důchodovou reformu projednáme nejen s opozicí, ale samozřejmě i se sociálními partnery. Vědí to. Nechci podléhat nátlaku, že máme být rychlejší nebo naslouchat přednostně jim. Politickou zodpovědnost má vláda, proto nejdřív musí doladit shodu na opatřeních, která pak navrhneme,“ uvedl obecně ke komplexní důchodové reformě, nikoliv tedy jen k dílčím balónkům. 

Video  Jurečka: Důchody se průměrně zvednou o 750 korun  - ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jaryn19 ( 20. února 2023 18:39 )

Zásadní snížení daní, které pocítí miliony zaměstnanců, schválili poslanci. Hlasy ANO, ODS a SPD podpořily návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy a nové sazby daně z příjmu z hrubé mzdy 15 a 23 procent. Ministryně financí Alena Schillerová vyčíslila celkové dopady všech daňových změn na výpadek 130 miliard korun pro veřejné rozpočty.
co se diví, spolu to odhlasovali a nyní je ANO rádo, že nevládne a může kritizovat

Babisova_drahota ( 20. února 2023 13:41 )

Čím hůř pro lidi, tím líp pro ANO a podobné komouše.

Eva Ročeňová ( 20. února 2023 11:40 )

A proč Sobotkova vláda s Babišem zrušila pomalé a postupné navyšování důchodů? Všechno bylo OK, pak s tím ale Babišovci a teď se vztekají? A do toho Fialovci s rozdáváním Ukrajincům... No to to opravdu vedeme.

franz ( 20. února 2023 11:10 )

A koho vlastně loví tahle velmi povedená vláda ? Tu mladší, početnější a v podstatě hloupou a vykutálenou generaci na kterou se, jak je vidět, důchodci spolehnout nemohou.

franz ( 20. února 2023 11:04 )

Jedním slovem - děkuji. Alespoň někdo je normální.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa