Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Hádka Stanjury a Schillerové v ČT o méně peněz pro důchodce: Peklo, obstrukce a „hnus na sítích“

Autor: simao, ČTK - 
26. února 2023
12:49

Silná slova padají před úterním mimořádným jednáním ve Sněmovně, kde chce opozice pranýřovat vládu za záměr přidat důchodcům během červnové mimořádné valorizace penzí méně, než se původně čekalo. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli v Otázkách Václava Moravce vládní krok hájil a vysvětloval nutností úspor a snižování schodku. Alena Schillerová (ANO) míní, že jsou důchodci okrádáni a slíbila sněmovní obstrukce. Pozastavila se i nad tím, co prý nyní čte o důchodcích na sítích.

„Ten návrh zákona určitě není populární (…) Nemám žádnou radost, že vláda podle mého názoru musela tento návrh zákona předložit,“ uvedl Stanjura v nedělních OVM na ČT.

Moderátor Moravec upozorňoval, že opozice slibuje vládě v úterý „peklo“. „Peklo, to je takové zbytečně silné vyjádření. Uvidíme, jak to bude probíhat,“ poznamenal ministr financí. Vláda se rozhodla, že musí zatáhnout za záchrannou brzdu, uvedl Stanjura.

Pětikoalice chce navrhovanou novelu s omezením červnové valorizace penzí dokončit. Opoziční hnutí ANO a SPD chtějí přijetí zákona se sníženým mimořádným červnovým přidáním blokovat. Podle nich je protiústavní, a to kvůli projednávání ve stavu legislativní nouze či kvůli retroaktivitě.

„Příští týden budeme dnem i nocí sledovat zablokovanou Poslaneckou sněmovnu,“ varoval moderátor Moravec. „Není potřeba mít plán B,“ uvedl Stanjura s tím, že pokud novela neprojde, bude platit stávající zákon.

Schillerová: Obstrukce tady mají smysl

„Tady dávají obstrukce naprosto jasný smysl a jasný výsledek, že může dojít k tomu, že to vláda nestihne,“ uvedla v OVM Alena Schillerová (ANO), která v průběhu víkendu mluvila na sítích o krádeži za bílého dne na důchodcích.

Penze se mají kvůli inflaci mimořádně valorizovat od června. Podle podkladů k návrhu by se podle nynějších pravidel zásluhový procentní díl důchodu zvedl o 11,5 procenta, průměrný starobní důchod by rostl o 1770 korun. Vláda navrhuje jednorázově přidání omezit a navýšit zásluhový díl o 2,3 procenta a k tomu o 400 korun, průměrný starobní důchod by se navýšil o 760 korun. Zadlužení by se zbrzdilo o 19 miliard korun. Místo 34,4 miliardy na dluh navíc by se vyplatilo 15,4 miliardy Kč.

Zamrazilová: Nějaká úprava byla třeba

Ekonomka a viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová uvedla, že nějaká úprava valorizačního vzorce pro penze byla třeba: „Omlouvám se, ale důchodci byli jedinou skupinou, která více méně tou inflační vlnou, která tady vypukla už 2021, vlastně nebyli zasaženi, protože dostávají plnou kompenzaci (…) Podle mého ten vzoreček nějakou revizi potřebuje.“

Připomněla, že se „naprosto dramaticky navýšil poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě“ a Stanjura přikyvoval.  „Já neříkám, že si to důchodci nezaslouží, já jenom říkám, že na to ty veřejné finance v té současné struktuře prostě nemají peníze,“ dodala Zamrazilová. Průměrná penze k průměrné mzdě stoupla ze 40 na 50 procent. Zamrazilová míní, že je potřeba podpořit „jakékoliv snížení strukturálního deficitu jakoukoliv cestou“.

Stanjura: Za 8 let neudělali nic

„Říkat v tomhle případě, že je to něco proti někomu? Ty dluhy bude muset někdo zaplatit,“ navázal Stanjura a mluvil o mezigenerační solidaritě. „Nikdo netvrdí, že je to systémová změna (...) Po 8 letech, co jste neudělali nic, je od vás fakt hezké mluvit o systémové změně,“ opřel se do Schillerové.

Šéfka poslaneckého klubu ANO a exministryně financí Schillerová jednala o výhradách k úpravě červnové valorizace tento týden i se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. „Já jsem dokonce řekla panu prezidentovi na jeho dotaz, ať vláda tento návrh stáhne, ať ho prostě neprosazuje a ať s námi okamžitě začne jednat o změně valorizačního schématu,“ uvedla Schillerová.

„Nemáme čas, když to stáhneme, prohloubíme strukturální schodek letos o 35 miliard a příští rok o 59 miliard,“ kontroval Stanjura. I s ohledem na válku na Ukrajině a české předsednictví Radě EU dle něj nebyl čas na podrobnou debatu ohledně systémových změn.

Schillerová: Hnus na sítích

„Valorizační schéma pro důchodce je velmi citlivou záležitostí,“ podotkla Schillerová. „Proč to děláme takhle na koleně?“ divila se. Podle ní vláda svým krokem vykopává ve společnosti další příkopy mezi mladou a starší generací. „Já čtu takového hnusu na sociálních sítích proti důchodcům,“ postěžovala si Schillerová.

Stanjura přitom nepředpokládá, že by žádal o zvýšení letošního rozpočtu. V OVM uvedl, že je rozpočet natolik robustní, že se do něj vejde i případná valorizace důchodů, pokud koalice neuspěje s návrhem na její snížení. O sporném návrhu bude Sněmovna jednat v nadcházejícím týdnu.

V letošním roce plánuje stát hospodařit se schodkem 295 miliard korun. Stanjura uvedl, že rozpočet je objemově veliký a zatím nevidí důvod pro jeho novelizaci. Schillerová očekává, že vláda nakonec bude muset letošní rozpočet navýšit.

Video  Schillerová šije do Fialovy vlády: Krádež na důchodcích za bílého dne. Připravila si i spacák  - Facebook - Alena Schillerová
Video se připravuje ...

hejhej ( 27. února 2023 15:45 )

Květoslava Velanova: Výborně napsáno.

hejhej ( 27. února 2023 15:44 )

zofinka: Zatím nás tato neschopná vláda zadlužuje a cpe peníze na Ukrajinu, splácet budou muset naši pracující a vláda bude nadále okrádat naše lidi. Tato vláda si nevidí na špičku nosu, zavrtaná do řiti EU a USA.

zofinka1 ( 27. února 2023 15:34 )

Jenom by mě zajímalo, zda někdo zodpovědný v parlamentu nebo ve vládě vůbec uvažuje nad tím, že ty obrovské veřejné dluhy bude muset někdo někdy zplatit.

Jirik-ta ( 27. února 2023 13:14 )

💖🌹

dynaty ( 27. února 2023 08:53 )

to Petr Klíč- argumenty nemáš, vtipný nejsi...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa