Stát s drahými energiemi pomůže více velkým firmám! Vláda rozšířila podporu
Podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem, vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství, oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Vláda řešila také tzv. válečnou daň, kdy by mimořádné zisky určitých podniků, například bank a energetických společnosti, byly zdaněny. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že daň by mohla začít platit od roku 2023. Chce ji spojit s daňovým balíčkem, který už je ve Sněmovně.
Co všechno řešila vláda:
- Více velkých firem dosáhne na podporu kvůli drahým energiím.
- Podpořila záměr vybudovat na záložním armádním letišti Líně u Plzně továrnu na baterie do elektroautomobilů.
- Vláda chce zavedení daně z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax, spojit s daňovým balíčkem.
- Státní podnik LOM Praha koupí čtyři podzvukové letouny L-39NG od Aera Vodochody.
Podporu kvůli vysokým cenám energií nezískají sektory, u nichž se zvažuje daň z neočekávaných zisků, a podniky se zastropovanými cenami, doplnil Síkela.
Program vznikl na základě takzvaného dočasného krizového rámce, který státům EU umožnil okamžitě podpořit podnikatele v důsledku vysokých cen energií a protiruských sankcí. Vláda jedná o jeho prodloužení do konce roku 2023. U energeticky náročných firem podle dosavadních informací bude maximální podpora činit 200 milionů korun, ostatní budou moci získat nejvýše 45 milionů korun. Na program bylo připraveno 30 miliard korun.
Podpora se dosud měla týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, ale také zemědělství, rybářství či lesnictví.
Obří investice u Plzně
Dále kabinet řešil záložní armádní letiště Líně u Plzně, kde má vzniknout továrna na baterie do elektroautomobilů. Premiér Petr Fiala (ODS) bude o záměru informovat vedení koncernu Volkswagen, který Česko zvažuje jako jednu ze tří lokalit pro tuto takzvanou gigafactory.
Podle předsedy představenstva Škody Auto Klause Zellmera by rozhodnutí o umístění gigafactory mohlo padnout do konce roku. Kromě lokality u Plzně jsou podle něj ve hře ještě místa v Polsku a Maďarsku.
„Válečná daň“: Rok 2023 je bezpečnější
Co se týče daně z neočekávaných zisků, vláda se kloní k tomu, aby platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje ji uplatnit už od letoška. Zavedení daně kabinet podle Stanjury spojí s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně.
Podle ministra vláda účinnost takzvané windfall tax projednávala i s ústavními právníky a platnost daně i pro letošní rok by podle jejich názoru nebyla protiústavní. Stanjura ale označil za bezpečnější cestu zavést účinnost daně od roku 2023. Příjmy z daně podle něj mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít na zastropování cen energií.