Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Velvyslanec Dürr pro Blesk: Polsko se bálo, že Rusové půjdou dál. Česko je novým „bratankem“

Autor: Nikola Forejtová - 
28. srpna 2022
05:00

Český velvyslanec Jakub Dürr působící ve Varšavě v rozhovoru pro Blesk Zprávy popsal, jak zareagovali Poláci na válku na Ukrajině, ale i jaká je nyní atmosféra v zemi, která vedle Česka poskytuje jednu z největších pomocí Ukrajině. Pochvaluje si pak vztahy mezi polskou a českou vládou, které se podle něj výrazně zlepšily poté, co se podepsala dohoda o dolu Turów. Kde je ale zádrhel, je Maďarsko, které bylo ještě donedávna „bratankem“ Polska.

Připomínáme si půl roku od začátku invaze, byl jste zrovna v Polsku, když to začalo?

Byl jsem v Polsku a viděl jsem úplně neskutečnou, a to vůbec nepřeháním, reakci polské společnosti. Poláci, jak i oni často říkají, mají otevřená mimo svá srdce i své dveře. Jakákoliv chalupa či byt, který měli k dispozici, byly najednou k využití. Ta solidarita, kterou polská společnost ukázala vůči Ukrajině, se nedá srovnat opravdu s ničím jiným, možná jenom s Českem. Česko bylo v tomhle ohledu vnímáno Polskem jako druhá nejvíc podporující země a bohužel v tom polském vnímání nebyly západní země takhle silně vnímány, protože neudělaly tak moc, jako jsme udělali my Češi a Poláci. Po 24. únoru se svět změnil a i Polsko je teď opravdu jiná země.

A jaká je tam atmosféra teď, změnilo se něco za půl roku?

Nemohu říct, že by se objevovala nějaká únava z války. Samozřejmě, stojí dost peněz a dost velkého úsilí, čili Polsko je v situaci, kdy také čelí ekonomickým problémům a po Pobaltí a Česku má nejvyšší inflaci. Ekonomický růst, který předpokládali, prostě nebude tak velký. Nicméně pořád platí, že se nediskutuje o tom, jestli ta pomoc má být menší nebo větší. Prostě je to fakt a je to něco, co jak vláda, samospráva i neziskové organizace vnímají stejně. 

V každém státě ale najdeme i hlasy proti válce a jedné, či druhé straně a šíří se dezinformace, řešíte je?

Máte pravdu, objevují se tu dezinformace a opravdu velmi, řekněme, neférové a nestandardní informování ze strany Ruska. Je to něco, co se řeší, ale na praktické úrovni se to neprojevuje. 

Dürr: Polsko oprávněně říká, že mělo pravdu

A to nemá nějaký vliv na tu náladu? Nevidíte tam nějaké nuance, že by to šlo jedním či druhým směrem, či že by se objevovalo obecné protiválečné myšlení i ve smyslu, že dodávky zbraní nejsou řešením?

Tak to víte, že ano, něco takového se projevuje, už to přece jenom trvá 6 měsíců. Ale v Polsku ta nažhavenost a ta vášeň pro solidaritu a pro pomoc je tak velká, že to pořád ještě není vidět. V Polsku pořád trvá to, že každé divadelní představení, které jsem navštívil, končí prezentací ukrajinské vlajky a každá tramvaj, která jezdí po Varšavě, má ukrajinskou vlajku.

Půjdeme od obyvatel k politice. Přesněji k politice s Ruskem. Vztahy Polska s Federací nikdy nebyly zcela růžové, jak je to ale nyní? 

Nemá vlastně smysl tady do toho dávat jakýkoliv diplomatičtější nebo více politologický tón, než jaký jste teď jmenovala. Polsko teď říká a docela správně, že mělo vždycky pravdu v tom, že je potřeba si dávat pozor na Rusko. Říkalo to v celém tom období 2014-2022 a říkalo to ještě před tím rokem 2000 a před okupací Krymu a tím, co se stalo s Majdanem. Polsko v tomhle má naprosto jasno a je úplně jedno, jestli to je opozice nebo koalice. Vnímají Rusko podobně, jako Česko po roce 1968. 

A ještě to mají intenzivnější...

Přesně tak, mají to intenzivnější. To není jenom rok 68, to je pakt Molotov Ribbentrop, jsou to všechna povstání proti Rusku. Prostě Polák ve své krvi má jednoznačně to, že se na cokoliv, co přichází z Moskvy, dívá velmi skepticky.

Český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr během rozhovoru pro Blesk Zprávy (25.8.2022) Český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr během rozhovoru pro Blesk Zprávy (25.8.2022) | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

I vzhledem k tomu, co jste tady teď vyjmenoval, nebyl tam určitý strach z toho, že se Rusko nezastaví a v těch prvních týdnech potáhne právě i do Polska?

Ano, jednoznačně.

Jak se na to třeba zareagovalo? Co byla v tu chvíli vaše role?

Byl jsem přemosťovatelem mezi Polskem a řekněme západními zeměmi, které tu zkušenost takhle intenzivní nemají. Vysvětloval jsem, proč Polsko tak intenzivně a tak jednoznačně reaguje na problémy, které se po 24. únoru objevily.

Je to vlastně klíčový moment toho, jak Polsko potom vůči Ukrajině nebo vůči Rusku přistoupilo a proč se stalo řekněme klíčovou zemí v boji proti Rusku. Takhle se oni cítí a vnímají se hlavní zemí v otázce pomoci vojenské, humanitární a i ve vztahu k poválečné obnově, která by mohla doufejme už v dalších měsících začít. V tomto je klíčová i role České republiky jako předsednické země, musíme v tomhle vnímat polské názory i postoje, protože oni věří, že budou těmi, kdo zajistí poválečnou obnovu se vším všudy.

Konec Maďarska jako bratrů. Čechům pomohl Turów, ale co spory?

Jak se proměnily vztahy Polska a Česka, ale i Česka a Maďarska?

U Maďarska si říkali „bratanky“ nebo také bratranci, bratři. Třeba maďarská velvyslankyně byla před 24. únorem jednou z nejpopulárnějších velvyslankyní ve Varšavě. Umí velmi dobře polsky a byla opravdu tou přemosťovací silou. Najednou se před její rezidencí demonstrovalo a oddělili ji od té občanské společnosti a byl tam ten tlak. Poté, co jsme vyřešili česko-polský spor o důl Turów, jsme se najednou stali těmi bratanky my a máme nyní naprosto nadstandardní vztahy. Poláci vidí, co děláme a že jsme opravdu těmi, co ve vojenské pomoci Ukrajině dělají maximum, a že máme v přepočtu na obyvatele stejné počty uprchlíků, kterým pomáháme. V tomhle je mi líto naší maďarské kolegyně, která nedokáže udělat takové diplomatické kouzlo, protože jsou Poláci prostě zklamaní tím maďarským postojem. 

Co se týče toho česko-polského vztahu, vy jste teď mluvil o tom, že nám vztahy vylepšilo vyřešení sporu o Turów. Mám to trošku brát i tak, že kdyby k tomu nedošlo, taky nedojde ani k těm velkým událostem, jako byla cesta premiérů do Kyjeva?

Myslím, že to bylo prostě ideální načasování, když se nám tři týdny před invazí podařilo opravdu velmi noblesně a po dlouhých a velkých debatách vyřešit problém jménem Turów. Takže ano, pomohlo to. Evidentně si prostě ve všem rozumíme a děláme úplně všechno, co máme dělat, a Poláci jsou si toho vědomi. Postoj české vlády byl naprosto zásadní a udržujeme solidaritu i naše spojenectví.

Pořád tu jsou ale nějaké věci, ve kterých si přece nerozumíme. Drobné rozpory nebo dlouhodobě i řešení práva v Polsku. Uvedu příklad na potratech. Nezapomíná se na to? Nebo se to jen odsunulo a bude se to řešit po válce?

Souhlasím s vámi a nijak se nepotlačuje debata právech v Polsku a třeba právě o potratové turistice. 

Máme ale šanci to nějak moderovat.

Nemůžeme moderovat debatu o potratové turistice nebo o tom, co se v Polsku po té právní úpravě stalo. Na druhé straně můžeme a musíme moderovat jako předsednická země debatu v rámci rady pro obecné záležitosti nebo debatu o tom jestli je Polsko oprávněno dostat prostředky z plánu obnovy a rekonstrukce, tak jako to dostaly i ostatní státy.

Ještě bych se dostala k tomu, jaká je nyní Vaše role v tom, jak se posiluje Polsko v ostatních vztazích a co se nyní na tomto poli děje. Například u vztahů s NATO.

Ty vztahy Polsko upevňuje i prostřednictvím posíleného partnerství se svým kamarádem, Spojenými státy americkými, a třeba posílení východního křídla s NATO je klíčové. Polsko například vynakládá větší finanční prostředky na obranu, a to ne ve výši 2 %, jako ostatní členské země, ale bavíme se tu o 3 % - a dokonce by to mohlo stoupnout na 4,5 %.  Bavíme se tu o nákupech z Ameriky, z Jižní Koreje. Prostě děláme všechno proto, abychom upevnili svoji pozici a abychom mohli Ukrajinu i další státy bránit. 

Video  Česká a polská vláda jednaly v Praze: Ukrajina musí vyhrát, válka se nesmí přelít do našich zemí  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

tom999 ( 28. srpna 2022 23:48 )

a zase TO vse nema s Ukrajinskou valkou nic spolecneho . . . . .

Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě plynovodů. Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s Ruskem. Oznámila to dnes ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Vláda podle ní příslušnou rezoluci přijala 13. května.

„Vláda roky důsledně prosazovala strategii diverzifikace zdrojů dodávek plynu do Polska. My jsme se připravili na to, že smlouvu s Gazpromem ukončíme na konci roku 2022 a že z Ruska už nebudeme žádný plyn kupovat,“ řekla ministryně polské agentuře PAP. Dodávky plynu potrubím do Polska zajišťuje právě ruská plynárenská společnost Gazprom.

„(Polská plynárenská společnost) PGNiG v roce 2019 ukončila a již neobnovila smlouvu o dodávkách plynu z Ruska, takzvanou smlouvu Jamal. Smysluplnost vládního rozhodnutí zaměřeného na dosažení úplné nezávislosti na ruském plynu

tom999 ( 28. srpna 2022 23:18 )

Jenže negativní postoj k výstavbě nových páteřních plynovodů měl v minulosti také Energetický regulační úřad za éry Aleny Vitáskové v letech 2011 až 2017. Regulátor měl tehdy obavy z nárůstu regulovaných cen plynu pro koncové zákazníky, a blokoval proto i výstavbu plynovodu Moravia.

Později byla ve hře ještě záložní varianta, a sice výstavba česko-polského plynovodu na komerční bázi. V roce 2019 zaregistroval provozovatel českých plynovodů NET4GAS, stejně jako polský Gaz-System, zájem obchodníků o přepravu zhruba miliardy m3 ročně z Polska do Česka. Provozovatelé přenosových soustav navrhli skromnější projekt o zmíněné kapacitě a ověřili zájem účastníků trhu v závazné aukci. Ta ale skončila fiaskem. Podle strohého oznámení na webu společnosti NET4GAS si "žádný účastník trhu nezarezervoval žádnou přírůstkovou kapacitu ve výše uvedené roční aukci kapacit, a proto skončil ekonomický test se záporným výsledkem."

tom999 ( 28. srpna 2022 23:18 )

Viníků je celá řada

Od září roku 2011 je v provozu plynovod Stork I. Tento plynovod umožňuje pouze dodávky z české do polské sítě, a to v objemu do 500 milionů metrů krychlových ročně. Fakticky tak slouží k vykrývání spotřeby v průmyslovém Horním Slezsku s pomocí dodávek přes české území. Naopak Stork II měl zajistit obousměrnou přepravu plynu, a to na úrovni 5 miliard m3 ročně ve směru do České republiky a 7 miliard m3 ve směru do Polska. Na české straně na něj měl navázal plynovod Moravia, který má nahradit kapacitně nevyhovující potrubí z jihu na sever Moravy z dob socialismu. Moravia je už ve výstavbě, ale bez propojení na polskou síť.

Plán na Stork II také vznikl ve specifické době. Polsko tehdy chtělo rozjet ve velkém těžbu břidlicového plynu a stát se středoevropskou energetickou velmocí. Jenže těžba plynu z břidlic se v Evropě (na rozdíl od Spojených států amerických) ekonomicky nevyplatila, a tak zůstala jen ve fázi úvah a snů. V roce 2016 proto polská strana přehodnotila strategii a změnila priority svých projektů v plynárenství. Prioritně se rozhodla realizovat projekt Baltic Pipe, který do země přivede 10 miliard m3 norského zemního plynu ročně. Poláci zkrátka projekt Stork II pozastavili jako nepotřebný. "A Stork II tím ztratil status evropského projektu společného zájmu s možností získat finanční prostředky od Evropské unie," vysvětluje mluvčí plynárenské společnosti NET4GAS Vojtěch Meravý.

tom999 ( 28. srpna 2022 23:18 )

Babišova slova, že o projekt ztratili zájem především Poláci, však potvrdil také Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. "Tady není vina úplně na české straně. My jsme v roce 2015 dokázali na tento projekt získat peníze z fondů Evropské unie. Poláci však měli obavy, že by tímto plynovodem mohl téci i ruský plyn z plynovodu NordStream II, a tak chtěli odložit dokončení projektu až za rok 2019. Evropská komise na to řekla, že chce peníze zpátky, a projekt obecného zájmu byl odložen. Základním problémem byla tedy obava Poláků z posilování ruského vlivu, oni se už tehdy začali intenzivně zbavovat veškeré závislosti na ruském plynu. A vsadili na LNG a norský plyn. Takže šlo o politické rozhodnutí Poláků, a to je nutno respektovat. Dnes by se nám ten plynovod hodil více než Polsku," říká Václav Bartuška.

Karel Havlíček (ANO), bývalý ministr průmyslu a obchodu v Babišově kabinetu, pak tvrdí, že se o projektu ještě za jeho éry jednalo. Evropské unii zasílal souhlasné vyjádření. "Bylo to tenkrát oficiálním stanoviskem České republiky, ale jaká byla ta procedura, už teď přesně nevím," říká dnes Karel Havlíček. "Ten projekt spadl pod stůl z jednoho jediného důvodu, a to, že Andrej Babiš na to přestal tlačit a přestal Poláky žádat, aby Stork II skutečně společně vznikl," myslí si však prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

tom999 ( 28. srpna 2022 23:16 )

Na plynovod Stork I měl navázat plynovod Stork II, vedoucí od hranic s Českem do Svinoústí, na českém území pak plynovod Moravia. V Břeclavi měl na něj navázat plynovod BACI, vedoucí do Rakouska. Projekt byl však v roce 2018 po nástupu ANO zastaven. Teprve nyní se uvažuje o jeho obnovení.

Kdo za to může?

Stork II byl zařazený mezi evropsky významné projekty a Unie ho byla ochotná podpořit zhruba třiašedesáti miliony eur. Jeho zastavení společně s ukončením smlouvy o dodávkách ruského plynu způsobilo, že je aktuálně Česká republika plně závislá na dodávkách ruského plynu.

!! Bohužel, už za Sobotkovy vlády v roce 2016 se projekt začal z a d r h á v a t . !!!

!!!!! Důvodem byl n e z á j e m polské strany. !!!!!

Sobotka se situaci pokusil zachránit tím, že uzavřel memorandum o spolupráci na plynovodu s polskou premiérkou. Přesto plynovod nemáme dodnes a politici se přou, kdo za to může. "V roce 2019 ztratil projekt šanci na zisk evropské dotace. To byla chyba. Pokud to takhle Evropská komise vyřadila, nepředpokládám, že by se tak stalo bez konzultací s českou vládou. Obávám se, že vláda Andreje Babiše se na to vykašlala," nechal se v dubnu slyšet bývalý premiér Bohuslav Sobotka. "Já jsem v životě o tom nejednal, v životě jsem o tom neslyšel. Pokud to dneska Sobotka kritizuje, tak to byl jeho projekt," zareagoval na to však Babiš a jinde pak řekl: "Nikdy se o tom nejednalo, protože Poláci řekli, že to nechtějí."

"Tvrdit, že to je záležitost Poláků a zodpovědnost Němců, je prostě výsměch. Je to hlavně náš problém. My jsme měli mít diverzifikované zdroje. Jestliže se to nerealizovalo, můžeme si stěžovat sami sobě," tvrdí bývalý generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl, který byl za Babišovy vlády odvolán z pozici zmocněnce pro jadernou energetiku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa