Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

Experti: V4 je mrtvá, Orbán stále izolovanější a v rukách Moskvy. A 7 faktů o maďarském vůdci

Autor: Nikola Forejtová - 
30. července 2022
05:00

Slova o míšencích, německém plynování za druhé světové války i o nesmyslnosti sankcí na Rusko. Tak vypadal projev maďarského premiéra Viktora Orbána o minulém víkendu. Projev sklidil obrovskou kritiku, a dokonce donutil dlouholetou parťačku Orbána k odchodu z funkce. Orbán je jedním z lídrů uskupení V4, kam spadá také ČR, Polsko a Slovensko. Podle oslovených odborníků je nyní spolupráce s Maďarskem na mrtvém bodě právě i kvůli Orbánově rétorice, která je spíše proruská - ačkoliv se oficiálně nepřiklonil na žádnou stranu. Jaká je budoucnost V4? Potřebuje Maďarsko EU? A kdo je vlastně Viktor Orbán? 

Maďarský premiér Viktor Orbán usedl letos v dubnu do čela vlády již počtvrté v řadě. Jeho strana Fidesz získala 135 křesel, opozice si uzmula jen 56. Orbán je znám svými ostřejšími proslovy, které jsou spíše nacionalistického rázu a od počátku ruské invaze na Ukrajiny se navenek staví do spíše „neutrální“ pozice. Ke svým voličům zaujímal rétoriku, která cílila na budování silného Maďarska, které se nenechá zatáhnout ani na jednu stranu. 

Tím se ale Orbán začal vzdalovat od svých unijních partnerů a nabízela se tak otázka, zdali by neměl v silných proslovech polevit. „Od voličů má silný mandát a nemá důvod, aby cokoliv měnil. Pokud jde o partnery v EU, tak by bylo racionální, aby tu svou rétoriku zmírnil. Přeci jenom i on deklaroval, že být členem EU a NATO je pro Maďarsko důležité a potřebuje také peníze z Evropské unie,“ konstatovala již dříve pro Blesk Zprávy Pavlína Janebová z Asociace pro mezinárodní otázky.

Nacistický projev 

Jak ale ukazují poslední události, Orbán svou rétoriku nejenže nemění, ale dokonce ji ještě více přiostřil. Minulý týden se totiž setkal s mládeží v rumunském lázeňském městě Băile Tușnad, kde přednesl několik až nacistických myšlenek, jak hodnotí projev jeho dlouholetá poradkyně, která od něj i protestně odešla.

„Nechceme být míšenci“ smíšenými s „neevropany“, řekl například a následně uvedl, že země, kde spolu žijí evropské a mimoevropské národy, „už nejsou národy, ale konglomeráty národů“. Dokonce se opřel do Německa v souvislosti s plynem a rýpl si do praktik za druhé světové války, kdy se Židé zabíjeli právě v plynových komorách.

Orbán za to sklidil ostrou kritiku, a to jak od zahraničních státníků, tak i od některých maďarských politiků. „Už i pro některé Maďary to bylo za hranou,“ komentuje proslov pro Blesk Zprávy politolog Jakub Lysek. „On tu svou nacionalistickou rétoriku ale musí pořád stupňovat, nemůže to mírnit. Takovéto projevy budou pokračovat,“ dodává s tím, že si tím udržuje silnou podporu svých voličů, kteří jsou zcela jinak nastavení - i kvůli historickým souvislostem. 

Mrtvá V4 a izolované Maďarsko?

Kvůli stávajícím problémům s Orbánovými myšlenkami a činy, které jsou kolikrát v rozporu s hodnotami EU, se dlouho diskutuje nad tím, jakou má Maďarsko v Unii a dalších uskupeních vlastně budoucnost. Orbán se například ostře vyslovoval proti sankcím proti Rusku a jejich údajnou nesmyslnost vytáhl i během svého projevu. 

Jeho projev se silně neslučuje i s vizemi jeho nejbližších partnerů - s Polskem, Slovenskem a Českem. Tedy se státy tzv. V4. „Od války na Ukrajině čtyřka de facto skončila. Ty rozdíly jsou tak veliké, že to nemůže fungovat,“ myslí si politolog Josef Mlejnek. Premiéři V4 se naposledy viděli v březnu, když společně navštívili tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona

Podle odborníků se tak stává - i podobnými extempore - Orbán a Maďarsko stále izolovanějšími od ostatních států, což pro ně může být i katastrofické. „Z hlediska domácí podpory tam má naprosto jasno, ale co se týče Maďarska v evropské politice, může se stát, že západním zemím dojde trpělivost a vlastně řeknou v Maďarsku, aby vystoupilo z Evropské unie,“ uvádí Lysek. V tu chvíli by Maďarsko přišlo o peníze z Evropské unie, což by mu výrazně uškodilo.

Představitelé V4 během schůzky v Londýně, kam vyrazili za Borisem Johnsonem (8.3.2022) Představitelé V4 během schůzky v Londýně, kam vyrazili za Borisem Johnsonem (8.3.2022) | Úřad vlády ČR

Lysek se nicméně nedomnívá, že by byla V4 zcela mrtvá, její stav vidí spíše jako „pozastavený“. A ani ne tak z české strany, jako spíše z polské. Polsko se totiž kvůli Orbánově rétorice k Maďarsku postavilo zády. „Dokážu si představit, že Petr Fiala by s Orbánem dokázal jednat, na Slovensku je to obtížnější, ale taky si to dokážu představit. Pro Polsko ale Maďaři skončili a setkání s Lavrovem pro ně byla červená linie,“ míní expert. 

Maďarsko nejchudším státem V4 

Ačkoliv spolupráce mezi státy V4 bude podle expertů vždy nějak fungovat, i vzhledem ke geografické i jisté kulturní blízkosti, bude podle odborníků hodně záležet na tom, jak dopadne válka na Ukrajině a bude se také silně debatovat o tom, k čemu Česko a Unie Maďarsko vlastně potřebuje. 

„Pokud Rusko prohraje a potvrdí se, že ta západní strategie je ta správná, tak samozřejmě může být ta izolace Maďarska velká,“ míní Mlejnek. „Nyní ale nějaká výraznější politická spolupráce není, poněvadž má tento stát skutečně diametrálně odlišný postoj, který je považován za náklon Moskvě,“ vysvětluje prostřednictvím Blesk Zpráv.

U spolupráce Česka a Maďarska je navíc podle Lyska vidět, že pro nás tento stát není za tolik významný. „Nemáme k nim nějaké silné ekonomické vazby,“ podotýká a jedním dechem dodává, že zde samozřejmě máme své firmy a podnikatele, ale více vazeb má s Maďarskem spíše Slovensko. Lysek navíc zdůrazňuje, že Maďarsko je z visegrádské skupiny nejchudší a situace místních se nejspíše ani nelepší. 

Maďaři si podle expertů ani neuvědomují, že jako stát hubnou. A díky promyšlené rétorice si Orbán své voliče udržuje v jisté nevědomosti a prezentuje Maďarsko lidem jako silný stát. 

Zemanův přítel? Spíše politický tah

Ačkoliv se na Orbána pravidelně snáší vlna kritiky, má v některých zahraničních partnerech své podporovatele. I mnozí čeští politici s ním udržovali na první pohled vřelejší vztahy. Dokonce i hlava státu Miloš Zeman jej prezentuje jako svého přítele. Stejně tak expremiér a šéf ANO Andrej Babiš.

„Je mi ctí tě nazývat přítelem. Jednoznačné vítězství, kterého se Ti ve volbách již popáté dostalo, je pro mě důkazem dlouhodobé důvěry, jíž se těšíš ze strany svého národa. Právě naši voliči, a nikoliv média či nadnárodní instituce, jsou tím hlavním arbitrem naší každodenní práce a jsou to právě jen a jen oni, kteří nám vystavují účet za tuto naši práci,“ uvedl v dubnu během gratulace po volbách.  

„Bylo to nejspíše i čistě účelové před volbami, protože voliči Zemana, ale i Andreje Babiše sympatizují s Orbánem. Nevím ani o tom, že by měl Babiš nějaké ekonomické zájmy v Maďarsku,“ komentuje Lysek vztah maďarského premiéra s českými politiky.

Premiér Andrej Babiš (ANO) vítá v ČR předsedu maďarské vlády Viktora Orbána (29.9.2021) Premiér Andrej Babiš (ANO) vítá v ČR předsedu maďarské vlády Viktora Orbána (29.9.2021) | Reuters

Mlejnek k tomuto dodává, že navíc je nyní Zeman v poslední době spíše neviditelný a není moc slyšitelný, tak je i těžké určit, jak je na tom jeho vztah s Orbánem nyní.

Orbán? Otec, dědeček, fotbalista i malý spáč

A kdo je vlastně Viktor Orbán? Kromě toho, že je výrazný maďarský politik už dvě desetiletí, je to také pětinásobný otec a také pětinásobný dědeček. Vedle toho si i rád zasportuje, jak se ostatně dozvíte i ve videu, kde popisujeme 7 zajímavých faktů o tomto maďarském vůdci. 

Video  Vášnivý fotbalista a amatérský herec. Těchto 7 věcí jste zaručeně o Viktoru Orbánovi nevěděli  - Videohub
Video se připravuje ...

prochaskanamoste ( 1. srpna 2022 08:34 )

Úniky moče tě trápí, stále na ně myslíš a zmiňuješ je často. Já, chvála bohu, vím jen, že ve stáří existují, tak si nech napsat pemprsky

prochaskanamoste ( 1. srpna 2022 08:31 )

TV pro mne není validní zdroj. Ale chváli ti za pinožení, zase jsi chytřejší borec. Starej Procházka na mostě, jj

prochaskanamoste ( 1. srpna 2022 08:27 )

Hm, hm, jen od 6 do půlnoci. Naštelovaná na tvá ústa fakt nejsem, mluvím ze své hlavy a za sebe. Jestli chceš se mnou klábosit, snaž se

horaIysa ( 1. srpna 2022 06:42 )

Hoax z kategorie romantických
Proč novináři, kteří horují pro boji proti novodobým hoaxům, romantizují ty staré, zůstává nezodpovězeno. Pikantní je, že den před výše zmiňovanou reportáží, tedy v neděli 19. listopadu, věnovala Česká televize legendárnímu mocnáři celý pořad Historie CS, kde byl hoax už po mnohokráté uvedena na pravou míru.

Zmiňované dobové noviny, které by u otištěné fotografie císaře kráčejícího po mostě osahovaly popisek „Procházka na mostě“ se zatím žádnému historikovi nepodařilo dohledat. Podle všeho neexistují, stejně jako podle všeho neexistují noviny s Peroutkovým článkem Hitler je gentleman.

Co se naopak už opakovaně podařilo doložit, je fakt, že přezdívka ‚Starej Procházka‘ byla na rakouského mocnáře Franze Josefa I. používána už přinejmenším deset let před otevřením dnešní kamenné verze dnešního Mostu Legií. Lidová přezdívka ‚Starej Procházka‘ proto prostě nemohla vzniknout v létě roku 1901. Stačí ti to takhle?

prochaskanamoste ( 31. července 2022 22:20 )

Přiznání ti sluší a ctí, třeba budeš "gentlemoun", beru tě na milost. Vysvětlím. Trefils, ano! Teh
dejší novinář byl asi český Němec, nebo člověk, co se učil německé gramatice. Proto dal k obrázku popisek česky s německým s, protože "z" by Němci četli jako c. Verstehen sie, Bergu nebo Monte??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud