Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Konec V4, komentuje Orbánův triumf Kalousek, Fiala stále doufá v jednotu. Zeman: Jsi mým přítelem

Aktualizováno -
4. dubna 2022
15:26
Autor: Nikola Forejtová - 
4. dubna 2022
13:10

Viktor Orbán znovu obhájil post premiéra Maďarska. A k vítězství přichází různorodé a mnohdy opatrné reakce. S gratulací přišel premiér Petr Fiala (ODS), který Blesk Zprávám napsal, že doufá v jednotný postoj proti Rusku, prezident Miloš Zeman stejně tak doufá v pokračující spolupráci v rámci V4. Visegrádská skupina je ale naopak podle expremiéra Miroslava Kalouska mrtvá. Kritikou pak nešetří Piráti, kteří nazvali Orbána Putinovou loutkou.  

Již počtvrté v řadě vyhrál v parlamentních volbách v Maďarsku Viktor Orbán. Jeho strana Fidesz získala 135 křesel, opozice si uzmula 56. Stává se tak nejdéle vládnoucím politikem v EU, poprvé usedl do premiérského křesle v roce 1998 a následně v roce 2010, odkdy se v čele státu drží. 

„Gratuluji V. Orbánovi k volebnímu vítězství. Věřím, že Maďarsko se po volbách bude aktivněji angažovat v řešení ruské agrese na Ukrajině,“ okomentoval pro Blesk Zprávy vítězství Orbána premiér Petr Fiala (ODS). Fiala dodává, že Evropa musí být jednotná a za Ukrajinu se musí postavit.

Nicméně samotný Orbán už ve svém prvním povolebním projevu místo aby se za Ukrajinu postavil, nešetřil kritikou na adresu prezidenta Ukrajiny Volodomyra Zelenského. „Toto vítězství si budeme pamatovat až do konce našich životů, protože jsme museli bojovat proti obrovskému množství protivníků,“ uvedl a dodal, že tím myslí byrokraty v Bruselu, mezinárodní média a také právě ukrajinského prezidenta. „Nikdy jsme neměli tolik odpůrců současně“. Dokonce se opřel i do miliardáře maďarského původu George Sorose, který je častým viníkem všech světových neštěstí ve světě dezinformací. 

Vedle kritiky Bruselu ve svém projevu také uvedl, že toto vítězství je tak velké, že je vidět i z Měsíce.

Zeman:Je mi ctí tě nazývat přítelem

S gratulací přispěchal i český prezident Miloš Zeman. I ten si mírně rýpnul do médií. „Jednoznačné vítězství, kterého se Ti ve volbách již popáté dostalo, je pro mě důkazem dlouhodobé důvěry, jíž se těšíš ze strany svého národa. Právě naši voliči, a nikoliv média či nadnárodní instituce, jsou tím hlavním arbitrem naší každodenní práce a jsou to právě jen a jen oni, kteří nám vystavují účet za tuto naši práci,“ uvádí se v prohlášení, které zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček

Zeman dokonce Orbána nazval svým přítelem. „Tak dlouhé období v čele země je v nynějších časech neustálých změn evropským unikátem, a mně je tudíž ctí, že Tě mohu nazývat svým přítelem,“ pokračuje v prohlášení. 

Podle Zemana je klíčové rozvíjet vzájemnou spolupráci v EU a v NATO. Prioritou by podle české hlavy státu měla být i spolupráce v rámci V4. „Jsem přesvědčen, že střední Evropa disponuje velkým potenciálem k prohloubení vzájemné kooperace bilaterálně i na mezinárodních fórech. Doufám, že budeme mít ještě do konce mého mandátu příležitost se sejít, abych Ti mohl pogratulovat k Tvému úspěchu osobně,“ uzavírá Zeman. 

Putinova loutka“ 

A zatímco český premiér Orbánovi a svému partnerovi v uskupení V4 gratuluje, člen Fialova kabinetu, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), má trošku jiný názor. Respektive zcela opačný. 

„Zatímco na Ukrajině Putinovi vojáci mučí, znásilňují a masakrují civilisty včetně dětí, Orbán postavil kampaň na tom, že nechce Kreml rozzlobit a bezpáteřně šíří ruskou propagandu proti ukrajinskému vedení. Dál také pokračuje v mazání svobodných médií z mapy, zastrašování novinářů a blokuje přístup opozičních politiků do veřejného prostoru. Občané nemají možnost slyšet ucelené informace a podle nich se nezávisle rozhodnout. K takovémuto ‚volebnímu vítězství‘ opravdu nelze blahopřát,“ uvedl Bartoš na Twitteru. 

Podobného názoru je za Pirátskou stranu i europoslanec Mikuláš Peksa, který na Twitteru poznamenal, že nelze podporovat korupčníky a autoritáře. „Viktor Orbán je Putinova loutka a vede Maďarsko z Evropy. Existuje mnoho Maďarů, kteří s tím nesouhlasí, ale bohužel stále menšina. O to víc budou potřebovat naši pomoc,“ uvedl. 

Nadšený není ani šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). „Jako liberálního politika mě výsledek voleb v Maďarsku přirozeně netěší. Jako ministr zahraničí ovšem musím hledat partnery, se kterými budu prosazovat české zájmy. Maďarsko se musí rozhodnout, na čí straně bude stát a jestli patří do EU a do NATO,“ uvedl na twitteru. 

Jak připomínají zahraniční média, Orbán je znám svým přátelštějším vztahem k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. „Jeho nové funkční období znamená, že zůstane nepředvídatelným trnem v oku,“ píše kupříkladu analytička Katya Adlerová na BBC. 

Stejně jako i jiná média připomíná i postoj Orbána k ruské agresi od začátku konfliktu. Ačkoliv maďarský premiér útok odsoudil a přijal půl milionu uprchlíků, neúčastnil se cesty premiérů V4 do Kyjeva a rovněž nepovolil převoz zbraní na Ukrajinu přes své území – i tímto rádoby neutrálním postojem si podle analytiků získal část svých voličů.

Zelenskyj tento postoj opakovaně kritizoval. V jednom ze svých projevů i cíleně vyzval Orbána, aby se šel podívat k památníků v Budapešti, který je uctěním obětí masových vražd. „Poslouchej, Viktore,“ cílil tehdy Zelenskyj na maďarského premiéra. I tím si nejspíše vysloužil ukrajinský prezident kritiku ze strany staronového premiéra Maďarska. 

Video  Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi: Poslouchej, Viktore.  - Videohub
Video se připravuje ...

Kalousek: V4 je de facto mrtvá 

Méně diplomatický je i expremiér Miroslav Kalousek. Uznává svobodnou volbu Maďarů a popřál jim mnoho štěstí. Skepticky ale vidí pokračování V4. „Naším zájmem je mít s Maďarskem slušné vztahy, ale náš společný zahraničně-politický hlas je vyloučený. V4 je de facto mrtvá už dlouho. Tak ji ukončeme i de iure,“ uvedl na Twitteru tento známý český politik a expředseda TOP 09.

I podle hejtmana Jihočeského kraje a šéfa Asociace krajů Martina Kuby (ODS) by se dalo vítězství Orbána „vyjádřit jednoduchou rovnicí“ jak napsal na twitteru. A to rovnicí V4-1. 

Stávající předsedkyně Topky a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová zase na Twitteru zmiňuje, že značná část Maďarů chtěla zvolit jinou cestu. Výsledky voleb je ale podle ní potřeba respektovat. „Budoucnost ČR je ve spojenectví partnerů, kteří mají stejné hodnoty a jsou si vědomi rizik, které představuje Putinovo Rusko,“ dodala bez delšího vysvětlení.

 

horaIysa ( 5. dubna 2022 11:42 )

Maďarsko je členem EU i NATO. Jak dlouho si myslíš, že mu tenhle postoj vydrží. Nelze požívat výhod členství a zároveň obě instituce otevřeně kritizovat. Ano, na první pohled se může Orbánův postoj jevit jako ryzí vlastenectví a starost o blaho národa. To se však může velmi brzo obrátit proti němu. Stačí se podívat jak odchod z unie zahýbal s ekonomikou a hospodářstvím v UK. Ono to obvykle bývá všechno reciproční. Suverénní národ má právo na suverénní postoj. Unie, jejímž členem tento stát je má právo rozhodnout jak bude vůči zemi, která není loajální a nesdílí obecně přijaté hodnoty, postupovat.

horaIysa ( 5. dubna 2022 11:32 )

Neboj se, on se mu ten jeho alibistický postoj, který ty nazýváš vlastenectvím, jednou vrátí i s úroky. Potom můžeš Maďarům závidět.

sarina ( 5. dubna 2022 10:35 )

Závidím Maďarům jejich premiéra který se o svou zemi stará a nesnaží se svůj národ zatáhnout do války!!! Může být zastáncem Ukrajiny i odsoudit válku, ale svou zemi neohrozí a tak je to správně!

fayet ( 5. dubna 2022 09:22 )

Maďarsko se nevydalo ve stopách Západu aby vyzbrojovalo Ukrajinu, kam posílá výhradně humanitární pomoc. Orbán nepovolil ani letecký převoz zbraní přes Maďarsko na Ukrajinu. Asi nejvíc zvedla straně Fidesz preference obhajoba národních zájmů, neboť jde nyní o jednu z mála zemí, která má zajištěný přísun plynu z Ruska a jejíž občané se nemusí v tomto směru obávat nedostatku. Maďarsko také zakázalo vývoz pšenice, čímž mají občané zajištěn nejen dostatek této komodity, ale i jistotu, že cena mouky, pečiva či těstovin nebude přemrštěná tak jako v jiných zemích. Totéž lze odhadovat i co se týče cen plynu a ropy. Maďarsko se nepostavilo zády ani k příchozím Ukrajincům, uprchlíků před válkou přijalo asi 300 tisíc, tedy podobný počet jako ČR. Jde zřejmě převážně o příslušníky poměrně početné maďarské menšiny.

maxpax ( 5. dubna 2022 08:56 )

Nakonec se ukázalo, že Pekarové vměšování se do záležitostí cizího státu, kdy Maďary vyzývala k tomu, aby vymetli Orbána jako jsme my vymetli Babiše, bylo kontraproduktivní. Maďaři se po této Pekarovic výzvě asi víc soustředili na to, jak vlasně naše slepená vláda funguje a raději ty svoje podobné volební slepence nezvolili .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud