Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Poslanec hajloval v europarlamentu. Idiotské a neomluvitelné, zuří lidovec

Aktualizováno -
17. února 2022
11:08
Autor: ČTK - 
17. února 2022
11:01

Bulharský krajně pravicový poslanec Evropského parlamentu Angel Džambazki při odchodu od řečnického pultu na plenárním zasedání ve Štrasburku zvedl pravici v nacistickém pozdravu. Vedení europarlamentu mu za to hrozí sankcemi, informovala agentura AFP.

Džambazki, který je součástí euroskeptické frakce ECR, se bezprostředně po svém středečním vystoupení v rozpravě o právním státě v Polsku a Maďarsku otočil, několik vteřin držel zvednutou pravou ruku a poté odešel. Jeho gesto zachytily kamery sledující dění v jednacím sále.

Nikdy vám nedovolíme, abyste nám říkali, co máme říkat a co máme dělat. Ať žije Bulharsko, Maďarsko, (maďarský premiér) Viktor Orbán, (maďarská vládní strana) Fidesz a Evropa národních států,“ řekl předtím bulharský nacionalistický poslanec za nacionalistickou stranu VMRO.

Na twitteru označil za „ohavnost“ rozhodnutí Soudního dvora EU, který ve středu potvrdil Varšavou a Budapeští zpochybňovaný mechanismus, který Bruselu umožní zastavit čerpání unijních peněz v případě nedodržování principů právního státu.

Fašistický pozdrav v Evropském parlamentu je nepřijatelný,“ uvedla předsedkyně této instituce Roberta Metsolaová. „Uráží to mě i všechny v Evropě (...) Toto gesto je součástí nejtemnější kapitoly našich dějin a musí tam také zůstat,“ napsala. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune, který se debaty účastnil jako zástupce předsednické země EU, označil gesto za „skandální a nedůstojné“.

Chování bulharského poslance odsoudily také levicové kluby, liberálové či skupina Evropské lidové strany, největší klub v parlamentu. Předsedkyni vyzvaly, aby poslance okamžitě potrestala.

Europoslanci hrozí sankce

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Pina Piciernová, která rozpravu vedla, již dříve uvedla, že instituce prověří, „zda se jednalo o fašistický pozdrav, či nikoliv“, a pokud ano, budou přijaty sankce.

Jednací řád Evropského parlamentu podle AFP stanovuje, že se poslanci musí „zdržet jakéhokoliv nevhodného chování“ a „jakýchkoli urážlivých poznámek“. Nedodržení těchto pravidel může vést k sankcím, například ztrátě finančních příspěvků.

Europoslanec Tomáš Zdechovský, který mluvil krátce po Džambazkém, ČTK řekl, že situace v sále byla napjatá. Během Džambazkého projevu začali poslanci v levé části sálu bučet a bouchat do stolů. Bulharský poslanec byl podle něj plný emocí a při odchodu od řečniště se na schodech obrátil směrem do sálu a zdvihl pravici. Zdechovský, který gesto viděl, nemá pochyby, že se jednalo o hajlování. „Nebylo to mávání na komisi,“ řekl Zdechovský, který považuje chování Džambazkého za „idiotské“ a „neomluvitelné“.

kralovna-vsech-mori ( 17. února 2022 12:58 )

Tak vážení, myslím si že devadesát procent lidí má problém. To mi řekněte kdo občas nezdraví pravicí jako on. Já úplně běžně.

kralovna-vsech-mori ( 17. února 2022 12:55 )

Řekněte mi rozumně proč? Věcně v klidu a bez vítačského pozérství.

maruch ( 17. února 2022 12:19 )

Konečně všem ukázal pravou tvář Evropského Parlamentu,většina poslanců se chová jak za Hitlera. Co Zdechovský a spol

alnair ( 17. února 2022 12:04 )

Evropská unie už není organizací do které jsme vstupovali. Čím dále budeme s vystoupením z EU otálet, tím hůře. EU je jednoznačné zlo, a je třeba odejít co nejdřív. Referendum o vystoupení z EU by mohlo být příležitostí přesvědčit veřejnost o škodlivosti našeho členství v Evropské unii a seznámit občany s negativy, které naše členství zemi přináší.
Kořenem zla není EU samotná, ale globální plutokracie, která EU využívá jako svůj nástroj k ovládání evropských států. Jak vidíme v ostatních evropských západních zemích, které nejsou členy EU, jako je Švýcarsko, Norsko nebo Velká Británie, útok progresivistů na základní hodnoty jako je rodina, probíhá v neztenčené míře jako v členských zemích EU.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa