Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Stát se nestřílí do kolene, ale páteře.“ Chaos kolem stavebního zákona rozlítil developery

Autor: Markéta Mikešová, Markéta Mikešová, Maxmilián Nový, Maxmilián Nový, lig, lig - 
19. října 2022
05:00

Stavební zákon opět míří na vládu. Tentokrát jde o novelu, jež upravuje podobu zákona, který schválila vláda Andreje Babiše (ANO). Řadu věcí výrazně mění, s čímž nejsou zástupci oboru příliš spokojení. Například developeři upozorňují, že novelu s nimi nikdo nediskutoval, podle jejich slov zavádí řadu nesystémových změn, povolovací proces nezjednodušuje a ani není jisté, jestli se zákon stihne schválit. Nejhorší je nejistota, shodují se. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nicméně vysvětluje, že je otevřen případným změnám.

Málokterý zákon v posledních letech vyvolává v Česku tolik emocí jako stavební zákon. Že Česko potřebuje novou úpravu, se už roky shodují politici i podnikatelé napříč spektrem. Po letech diskuzí a návrhů ale na stole i nadále žádná finální podoba stavebního zákona není.

Tedy tak trochu. Babišova vláda nový stavební zákon připravila a schválila jej. Tato verze počítala mimo jiné s tím, že dosavadní stavební úřady se převedou od obcí pod stát a vznikne státní stavební správa. Celou stavební agendu pod sebou měl sdružovat tzv. Nejvyšší stavební úřad, pod který by krajské stavební úřady byly převedeny. Novinka měla začít platit v polovině příštího roku.

Vznik stavebního „superúřadu“ ale kritizovala současná vláda Petra Fialy (ODS), která myšlenku Nejvyššího stavebního úřadu označila za zbytečně drahou a nepraktickou. Avizovala, že přijde s novelou schváleného zákona, a tak vznik Nejvyššího stavebního úřadu prozatímně odložila o rok, což svým podpisem v červnu stvrdil prezident Miloš Zeman.

Novela je tu… a také kritika

Tato plánovaná novela už získala konkrétní obrysy a právě dnes by ji měla projednávat Fialova vláda. Nově má být například Nejvyšší stavební úřad a podřízené krajské stavební úřady zrušeny. Od poloviny příštího roku má začít fungovat jen Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby.

Lidé ze stavebního oboru si ale stěžují,

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa