Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Předseda Nejvyššího soudu se sešel s Mynářem. Řešili spolu kauzu Zemanova muže?

Autor: Mii, ČTK - 
11. srpna 2022
09:36

Šéf Nejvyššího soudu Petr Angyalossy se v posledních týdnech opakovaně bez přítomnosti prezidenta Miloše Zemana setkal s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Informaci přinesl Deník N. Právě Nejvyšší soud se bude v blízké době zabývat případem, ve kterém figuruje omilostněný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Angyalossy nicméně odmítá, že by o tom spolu s Mynářem hovořil.

Předseda pro server potvrdil, že seMynářem v průběhu posledních dvou let sešel několikrát, mělo jít o 5 až 10 schůzek. Dva roky jsou doba, kdy Angyalossy pozici předsedy Nejvyššího soudu zastává. Naposledy se dvojice sešla před několika týdny, předseda říká, že byl náhodou v té době v Praze.

„Řešili jsme účast pana prezidenta na kolokviu, které bude v Brně v polovině října. Řešili jsme, že pan prezident přijede. Ale časově to přesně nezařadím, je to nějaký pátek,“ cituje Deník N Angyalossyho. Zmiňovanou akcí má být schůzka šéfů evropských nejvyšších soudů v rámci českého předsednictví EU.

Co spolu podle slov šéfa Nejvyššího soudu neřešili, je kauza v Lánech. Načasování ale stejně vyvolává otázky. Tento soud se totiž záležitostí bude zabývat, jde o případ dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava.

V něm byl ke třem letům vězení pravomocně odsouzen šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který následně dostal od Zemana milost. V rámci kauzy byl udělen trest i firmě Energie - stavební a báňská (ESB), která musí zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Její manažer Libor Tkadlec vinu popírá a Nejvyššímu soudu podal společně s ESB dovolání, jak uvedla v červenci Česká televize.

Balák s Tkadlecem ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo.

Video  Kancléř Vratislav Mynář přišel vypovídat k okolnostem hospitalizace prezidenta  - Blesk - David Malík
Video se připravuje ...

Pollo ( 12. srpna 2022 07:13 )

Co to zase meleš? Nejvyšší soud nebude řešit omilostněného Baláka, ale jiné dva ODSOUZENÉ ze stejné kauzy.🙈

Pollo ( 12. srpna 2022 07:08 )

Proboha, grafomane, zřiď si blogstránku a nezapleveluj diskuze v bulváru.

tom999 ( 11. srpna 2022 22:50 )

Ale zpátky k vymahačskému byznysu – systém byl jednoduchý a výhodný pro dopravní podnik i pro zainteresované společnosti. Pokud totiž černý pasažér nezaplatil pokutu do půl roku od přestupku, odkoupila Tessile Ditta takovou pohledávku za její plnou cenu a s neplatičem se následně soudila. Právě dlužník pak musel uhradit jednak vlastní pokutu, ale také mnohatisícovou odměnu pro vymahačskou firmu.

Smlouvu vypovědělo jako nevýhodnou v roce 2012 tehdejší vedení Dopravního podniku, Tessile Ditta a další navázané firmy si za dobu trvání kontraktu podle dřívějších informací týdeníku Euro přišly dohromady na více než jednu miliardu korun.

Náhodné vazby?

Okolnosti podnikání teď bude Mynář každopádně muset vysvětlovat zejména Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ), který už rok provádí kancléřovu prověrku na nejvyšší stupeň utajení.

A právě některé nejasnosti z Mynářovy byznysové minulosti i jeho případné problematické personální vazby mohou být na cestě za klíčovou prověrkou značnou překážkou. Bezpečnostní úřad přitom podle všeho bude zajímat i nákup strašnické vily, kterou Mynář koupil za cenu samotného pozemku. Bez zajímavosti totiž v této souvislosti není ani to, že kancléř dům takto koupil od vlivného advokáta Víta Širokého, který u soudu zastupoval mimo jiné dalšího známého „politického podnikatele“ Romana Janouška.

tom999 ( 11. srpna 2022 22:50 )

Kancléř Miloše Zemana několikrát popřel, že by p e n í z e z pohledávkového byznysu ve skutečnosti z části končily v p r e z i d e n t s k é kampani, jejíž financování měl Mynář na starost, či v pokladně
z e m a n o v c ů.

Problém je, že mezi nejštědřejšími dárci se objevili právě i lidé z vymahačských firem – kromě Horáka a Ambrože také další dlouholetý Mynářův známý a také akcionář Tessile Ditta Services a Credit Managementu Vladimír Pavlík. Ten s Mynářem figuroval i v kontroverzní kauze Petrcíle, ve které šlo o složitý proces odstátnění ostravské Nové huti.

tom999 ( 11. srpna 2022 22:48 )

Společnost Credit Management přitom až do roku 2010 sídlila na stejné pražské adrese jako další zaangažovaná firma Credit Management Services, kterou v roce 2008 ještě pod jménem Madie založili dvorní Rittigovi právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková.

Začátkem roku 2009 pak do společnosti přišel Horák a krátce nato změnila název na Credit Management Services. Skupina Rittigových právníků v té chvíli z firmy odešla, ale nahradil ji Ferdinand Überall, který s nimi sedí v další firmě spojované s Rittigem, tedy Crowsnest Net. Ta figuruje v kauze vyvádění peněz z DP přes SMS jízdenky a působí v ní mimo jiné také Jana Šádková z kanceláře MSB Legal, která od roku 2011 působí i v Credit Management Services jako předsedkyně dozorčí rady.

Není bez zajímavosti, že Šádková čelí spolu s Michalem, Babákovou, Stubleym a také Rittigem obvinění v kauze údajného tunelování Oleo Chemical.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa