Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Mynářova záhadná cesta do Kataru: Letěl tam bez vědomí vlády a se známým z vymahačského byznysu?

Aktualizováno -
31. března 2022
12:13
Autor: simao, ČTK - 
31. března 2022
09:46

Kolem Vratislava Mynáře je v posledních dnech hodně živo. Vyhořelá hospoda v Osvětimanech podle něj nebyla náhoda, řeší se však i nejasnosti kolem hradní skartace materiálu o Vrběticích. A do toho přišel iRozhlas.cz se zprávou, že hradní kancléř vyrazil nečekaně do Kataru. A to prý z pověření prezidenta Zemana, ovšem bez vědomí premiéra či ministra zahraničí, přičemž právě vláda je za zahraniční politiku zodpovědná.

Kancléři Vratislavu Mynářovi v noci na úterý lehla popelem hospoda v rodných Osvětimanech. Stalo se tak jen den poté, co vyšlo najevo, že nechal skartovat tajné dokumenty BIS o výbuchu ve Vrběticích. Škoda je 15 milionů korun.

Blesk se chtěl Mynáře zeptat, co na událost říká, na dotazy ale nereagoval. Pro Frekvenci 1 nicméně naznačil, že si myslí, že šlo o cílený útok. „Obávám se, že tohle nemohla být náhoda. Více to nechci komentovat,“ řekl v rádiu.

Bez komentáře však Mynář nechává i další záležitost, která se ohledně jeho osoby nyní objevila. Server iRozhlas.cz nyní uvedl, že Mynář bez vědomí premiéra a ministra zahraničí odletěl do Kataru. Radiožurnál na webu zveřejnil i foto Mynáře přímo z letadla do Dauhá.

Let s partnerem z vymahačského byznysu?!

Mynář odletěl letadlem katarských státních aerolinek ve středu 23. března odpoledne. Na dotazy Radiožurnálu nereagoval. Mluvčí vlády Václav Smolka i ministerstva zahraničí Lenka Do odmítli Mynářovu cestu komentovat.

Podle Deníku N Mynáře do Kataru doprovázel jeho „dlouholetý známý a partner z vymahačského byznysu“.

Fischer: Byznysový nápad kancléře?

„Jednalo se o běžnou pracovní cestu, kterou pana kancléře pověřil prezident republiky. Jejím cílem bylo osobně doručit oficiální pozvání katarského emíra na návštěvu do Česka,“ zdůvodňoval Mynářovu cestu Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky. Cesta se měla uskutečnit v době, kdy premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do Bruselu na mimořádný summit NATO. „O uskutečnění takové cesty není KPR povinna informovat Úřad vlády,“ tvrdí Novák.

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nezávislý) považuje cestu hradního kancléře do Kataru za skandál a vážné porušení ústavních povinností. Hrad podle něj nemá vlastní zahraniční politiku a musí spolupracovat s vládou a ministrem zahraničí.

„Do Ruska pan prezident vysílal muže bez prověrky - pana (Martina) Nejedlého, teď vyslal do Kataru trestně stíhaného kancléře také bez prověrky, o jehož diplomatických schopnostech nikdo nic neví. Pro mě je to ohrožení zájmů České republiky,“ řekl Fischer Radiožurnálu.

Není podle něj ani obvyklé, aby vedoucí prezidentské kanceláře osobně předával pozvánku. „Česká republika má dost velvyslanců, které osobně vysílá prezident republiky. Mně to připadá, že je to výlet nebo zase nějaký byznysový nápad pana kancléře a jeho blízkých,“ dodal senátor.

Mynářovy čínské mise

Není to poprvé, co Mynář odletěl bez mandátu vlády do zahraničí, uvedl rozhlas. V roce 2020 se v době epidemie koronaviru vydal spolu s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým a šéfem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslavem Tvrdíkem do Pekingu. Podle serveru Seznam Zprávy tehdy vezl do čínské metropole dopis, v němž Miloš Zeman komunistickému režimu oznámil, že se zúčastní původně odřeknutého summitu v Číně.

V roce 2018 pak v Číně Mynář údajně pátral po čínském poradci Zemana a někdejším šéfovi CEFC Jie Ťien-mingovi, KPR za cestu zaplatila 145 796 korun, jak informoval i Blesk.cz.

Mynář řídí hradní kancelář od roku 2013, kdy byl do čela státu v přímé volbě zvolen Miloš Zeman. Čelí kritice zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku.

Loni policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu kvůli případu šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech.

V úterý Hrad oznámil, že Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Mynářův podřízený dostal tříletý trest vězení, zaplatit také měl podle pravomocného rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu milostí vše prominul. Podle prezidenta nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje.

Video  Mírové jednání v Turecku, chtěli Abramoviče otrávit? A Mynářovi shořel podnik  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

pravlast ( 2. dubna 2022 21:10 )

Nejradši se zeptám proč 'jménem republiky¨je akorát ke smíchu a nikoho nezajímá´´´´

LuCo ( 1. dubna 2022 17:36 )

Jo výletníků je spousta! Tak třeba i manžel Pekarové Adamové se rád podívá jako příruční zavazadlo do Dakaru či tam někam...

horaIysa ( 31. března 2022 23:40 )

Co to tady meleš?

venusema ( 31. března 2022 21:14 )

Přesně tak!
„Do Ruska pan prezident vysílal muže bez prověrky - pana (Martina) Nejedlého, teď vyslal do Kataru trestně stíhaného kancléře také bez prověrky, o jehož diplomatických schopnostech nikdo nic neví. Pro mě je to ohrožení zájmů České republiky,“ řekl Fischer Radiožurnálu.

Není podle něj ani obvyklé, aby vedoucí prezidentské kanceláře osobně předával pozvánku. „Česká republika má dost velvyslanců, které osobně vysílá prezident republiky. Mně to připadá, že je to výlet nebo zase nějaký byznysový nápad pana kancléře a jeho blízkých,“ dodal senátor.

sarina ( 31. března 2022 21:02 )

Tak to mi uniklo, protože ta utajena cesta byla ve všech novinách i bulvárech, dokonce v TV. Nebyla to cesta na Ukrajinu byla to cesta do Polska s neprůstřelnou vestou, chtěli z lidí udělat naivky, ale to se jim nepovedlo a po vrácení profesůrka na to přišli, že by nemohl jet vlakem 600 km, bez toho aby si vlak nikdo nevšiml a při takové střelbě by ho nechali v klidu jet až do Kyjeva!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa