Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Komentář: Nečekaná milost Balákovi? Zeman před svým koncem vlepil facku úplně všem

Autor: Petr Holec - 
31. března 2022
05:00

Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lán Miloši Balákovi, jehož soud pravomocně poslal na tři roky do vězění za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky v Lánské oboře. Navíc měl zaplatit i 1,8 milionu korun a k peněžitému flastru ještě vyfasoval i čtyřletý zákaz činnosti. Zeman tak krátce před svým koncem ve funkci vlepil facku úplně všem včetně sebe.

Přitom už se zdálo, že jeho finále na Pražském hradě proběhne ve smířlivějším duchu. Zeman ostře odsoudil invazi ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu, jehož předtím zahrnoval velkorysým přátelstvím. Ne že by ho za to sice náhlou přízní zahrnuli úplně všichni vládní politici, jisté uvolnění ale přece jen ve vzduchu zavládlo. Když i Zeman najednou nazve Putina šílencem a vyzve k nejtvrdším sankcím proti němu, mluví v podstatě jako „pražská kavárna“. 

Jenže každá romance jednou končí. Nečekanou milostí pro šéfa Lesní správy Lány totiž Zeman vlepil facku justici, demokracii a taky sám sobě. Ano, prezident rád říká, že jen pitomec nemění své názory; proto nemá problém klidně popřít sám sebe, když se mu to buď hodí, anebo když už to prostě musí udělat jako třeba v případě Putina. Jenže s Balákem je to přece jen jiná liga: tohle už není změna názoru, ale obyčejné zneužití nejvyšší ústavní funkce k osobní protekci. 

Zeman milost zdůvodňuje tím, že Baláka ve skutečnosti odsoudili za to, kde pracuje. Nebo spíš za to, pro koho: a proto mu prý dal milost. Tohle je ale hodně chabá argumentační konstrukce i na pozdního Zemana, jemuž docházejí bonmoty. Balákův soudní proces totiž nepřipomínal některé soudní „zločiny“, kdy soudci dlouhé roky různě trestají a zase zbavují viny politiky nebo vysoké státní úředníky, až jim úplně zničí osobní i profesní život. Balák si pro svou „trojku“ došel celkem hladce. 

Zeman na jeho obranu mimo jiné řekl, že je „pracovitý“ – a nejspíš i je: u kladenského soudu čelí i obžalobě kvůli těžbě kamene v Lánské oboře. Přesto stále zůstává ve funkci, což je další výsměch. Už před prezidentskými volbami v roce 2013 Zeman voličům slíbil, že milosti bude rozdávat jen v omezených humanitárních případech, kdy pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin a musí mít vážné zdravotní problémy i zajištěné rodinné zázemí. Balák nejspíš splňuje jen poslední podmínku, zajištěný zřejmě je. 

Ano, Zeman už své vlastní podmínky porušil nejen s milostí pro doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Ten ale na rozdíl od Baláka „aspoň“ nepatřil do jeho vlastní prezidentské party. V případě lánského „hajného“ ale prezident omilostnil vlastního zločince, což je jistě nová kvalita. Podle ústavních právníků je Zeman ve střetu zájmů a jedinou možností, jak ho za to potrestat – ovšem bez zrušení milosti pro Baláka, je ústavní žaloba. Vzhledem k jejich popularitě v Senátu už se možná nějaká nová píše.

tomik007 ( 1. dubna 2022 22:17 )

Ty stary komunisti budou škodit snad i z pekla 👹

sarina ( 31. března 2022 16:42 )

Nemůžu psát co si myslím protože není kam(není diskuse) tam kde by MĚLA BÝT. No a s PČR je to stejné, pokud se o Ua nepsalo to co nám pisálkové napsali a dovídali jsme se i o druhé straně odjinud, nelíbilo se a začalo vyhrožování policií a pak konec diskusím.

rudy_hnis ( 31. března 2022 14:54 )

Prezident Zimbabwe nemění názor podle potřeby, nepřevléká kabát, nikdy nebyl komouš a nezesměšňuje se pálením trenek. NA NC nemá nárok.

shithole ( 31. března 2022 14:51 )

My zloději a Zemanovi patolízalové souhlasíme!

Heil_Babisch ( 31. března 2022 13:42 )

Nikoliv, vystříkal.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa