Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Sporná milost pro Mynářova muže: Žalobce ji očekával. Ministři chtějí Zemanovi vzít peníze

Aktualizováno -
30. března 2022
14:36
Autor: ČTK, bel - 
30. března 2022
11:03

Vláda by měla podle některých ministrů zvážit zkrácení rozpočtu Hradu kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) novinářům při příchodu na dnešní jednání kabinetu řekla, že Zeman zneužil pravomoci prezidenta. Podle dalších ministrů však reakce vlády nesmí být „klukovinou“ a bránit Hradu pečovat například o památkově chráněné budovy. Žalobce z Balákovy kauzy Jiří Pražák mezitím pro iRozhlas.cz řekl, že udělení milosti čekal. 

Balák byl minulý týden s konečnou platností odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit by také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím vše prominul. Podle Zemana nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje.

Pražák míní, že motivem milosti mohla být snaha zabránit Balákově další výpovědi. „Řekněme, že jsem předpokládal, že nemohou dopustit, aby případně začal vypovídat,“ řekl serveru státní zástupce Jiří Pražák. Na dotaz, zda tím má na mysli to, že by další Balákova výpověď mohla mířit třeba proti členům Kanceláře prezidenta republiky, žalobce řekl, že „samozřejmě taková možnost tady je“.

Zneužití pravomoci prezidenta?

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) novinářům řekl, že se zatím seznámil spíš s reakcemi na sociálních sítích. Kabinet by podle něj měl záležitost probrat, důležité bude vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). „Je to negace rozhodnutí soudu hraničící až s nějakou svévolí,“ řekl. Kabinet by mohl podle něj zvážit i kroky proti rozpočtu Hradu.

Langšádlová řekla, že snížení rozpočtu by bylo namístě. „Není to jen o tom trestu (vězení), ale i o té pokutě téměř dva miliony korun. Je na místě o tom vést diskusi, protože myslím, že došlo ke zneužití pravomocí prezidenta,“ uvedla. Necelé dva miliony na základě rozsudku podle ní nyní nikdo nezaplatí, což znamená poškození zájmů České republiky.

Za nepochopitelný považuje Zemanův krok ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Je to plivnutí do tváře společnosti,“ konstatoval. Vláda musí svou reakci podle něj pečlivě probrat. „Ten krok nemá fungovat jako stejně nízká reakce, jakou předvedl prezident Zeman,“ míní. Reakce podle něj nesmí být „klukovinou“.

Podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) už se rozpočet Hradu krátil dost, výrazně víc oproti jiným kapitolám. „My už jsme ty prostředky ořezali. Víc než Sněmovně, více než Senátu. To snížení bylo větší. Za sebe ale musím říct, že mstít se za takové rozhodnutí přes rozpočet, který má směřovat do obnovy majetku, do památek na Pražském hradě nebo v Lánech, je takové malé,„ řekl Blesku.

„Já jsem volil velmi ostrá slova za to, co prezident udělal, řekl jsem, že je to prasárna. Protože tím naplival do obličeje všem poctivým lidem, kteří ještě věří, že tu máme právní stát. A že borec, který krade a podvádí, nemá žádné zdravotní ani rodinné důvody, aby tu milost dostal, ji dostane, místo aby si to normálně odseděl. Popřel tím (prezident – pozn. red.) celý systém výchovy,“ pokračoval Jurečka.

Pokud dnes bude vláda postoj k milosti probírat, bude moct svůj názor přímo prezentovat zástupci Hradu, který se zasedání kabinetu účastní pravidelně a i dnes do Strakovy akademie přišel.

Rozpočet prezidentské kanceláře patří mezi takzvané chráněné kapitoly, jejichž základní parametry schvaluje sněmovní rozpočtový výbor. Letos odebral prezidentské kanceláři proti původnímu rozpočtu kvůli úsporám 22 milionů korun. Hradní kancelář měla letos hospodařit s 420,1 milionu korun, nově bude mít k dispozici 398,4 milionu korun. Původní návrh zhruba odpovídal rozpočtu v předchozím roce.

Video  Kancléř Vratislav Mynář přišel vypovídat k okolnostem hospitalizace prezidenta  - Blesk - David Malík
Video se připravuje ...

milan59 ( 3. dubna 2022 07:36 )

Nojo mě taky vadila milost kterou provedli minulý prezidenti = Havel + Klaus a to bylo daleko HORŠÍ no a co? Nikomu z právníků/politiků to NEVADILO ,ale že to udělal Zeman,tak najednou se strhla vlna TSUNAMI a je to denně v médiích.

horaIysa ( 31. března 2022 23:54 )

Sarina. Jsem rád, že uznáváš, že náš pan prasident je jen o něco menší lhář než já. Jenže tragické je to, že já si mohu dovolit celkem bez skurpulí lhát kdykoli a kdekoli, protože nejsem lidem volený reprezentant státu. Jeho lži jsou však především vizitkou jeho voličů, kteří je sveřepě omlouvají a snaží se jim přidělit status vlastenectví. Staví se tak do pozice stejných pokrytců a lhářů, jako jejich guru Zeman. Jsi jedním z nich.

horaIysa ( 31. března 2022 23:45 )

Královna, obohatil a způsobil. I tobě.

horaIysa ( 31. března 2022 23:44 )

Kralovna, můžeš z těch desítek vrahů výjmenovat alespoň 5?

sarina ( 31. března 2022 08:35 )

Máš pravdu horalysa, na tebe nemá ani prezident!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud