Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Polojasno 20°C

Vstup Finska a Švédska do NATO: Senátní výbor dal zelenou, cesta ale bude ještě dlouhá

Autor: ČTK, tim - 
9. srpna 2022
15:07

Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Horní komora o návrhu rozhodne ve středu. Oba severské státy se rozhodly požádat o vstup do NATO kvůli ruské invazi na Ukrajinu a ukončit svou neutralitu, na což poukázal předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Ruský prezident Vladimir Putin podle Fischera předvedl, jak agresivní může být Ruská federace a podařilo se mu tím naplnit jeho záměr měnit Evropu. „Inspiroval nebo donutil neutrální země, jako Švédsko a Finsko, aby podaly přihlášku do NATO,“ řekl Fischer novinářům.

Přičlenění obou zemí bude podle něj přínosem pro alianci, neboť „Švédsko a Finsko jsou skutečné velmoci z hlediska obrany a obranných schopností“.

V červenci zástupci 30 členských zemí NATO podepsali protokoly o přistoupení obou skandinávských zemí, čímž učinili zásadní krok k jejich přijetí do aliance. Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všechny alianční státy.

Seveřané ještě nemají vyhráno, musí souhlasit všechny členské státy

Souhlas s rozšířením NATO o Finsko a Švédsko už vyslovily americký Senát nebo zákonodárné sbory ve Francii a v Itálii. Otázky vzbuzuje přístup Turecka, které si vymínilo splnění svých požadavků spojených s kurdskými členy skupin, které Ankara označuje za teroristické. V Belgii musí smlouvu stvrdit všech šest tamních parlamentů, dá se tedy očekávat mnohem delší procedura než v Česku, kde kromě Senátu musí dát souhlas ještě Sněmovna.

Protokoly jsou formálně mezinárodními smlouvami prezidentského typu. Obě parlamentní komory dávají souhlas s ratifikací, kterou představuje následný podpis prezidenta.

Fischer pojede do Kyjeva

Fischer také uvedl, že se koncem srpna chystá do Kyjeva. Řekl, že jeho cesta bude součástí mise, na kterou předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk pozval dvě desítky zákonodárců z celého světa. Senátní zahraniční výbor cestu posvětil.

Pavel Fischer byl naším hostem v Podcastu Epicetrum: „Putin je masový vrah a gangster. S takovými lidmi se nevyjednává.“

Video  Putin je masový vrah a gangster, míní senátor Fischer. S takovými lidmi se nevyjednává  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

8:20
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil na sociálních sítích sérii snímků z nedávno osvobozeného Lymanu se vzkazem:

„Lyman po okupantovi. Všechny základní předpoklay pro život zde byly zničeny. Postupují tak na všech územích, kterých se zmocnili. Zastavit je lze jen jediným způsobem: co nejdříve osvobodit Ukrajinu, život, lidskost, právo a pravdu.“

8:12
Dnes

Ruské jednotky zaminovávají infrastrukturu a soukromé domy v Chersonské oblastisdělil ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb s odkazem na ukrajinský region, odkud v posledních dnech přicházejí zprávy o rychlém postupu ukrajinské protiofenzivy.

„Nepřítel se snaží udržet dočasně obsazená území, soustředí své úsilí na pokusy narušit aktivní operace (ukrajinských) obranných sil na některých směrech a pokračuje v útočných operacích na Bachmut a Avdijivku,“ píše ukrajinské velení. Na některých místech podle něj ruská armáda přeskupuje své síly.

„Při odchodu z obcí v Chersonské oblasti nepřítel zaminovává infrastrukturu a soukromé objekty a zakazuje jakýkoli pohyb místních obyvatel,“ tvrdí ukrajinský generální štáb. „Podle dostupných informací chybí zdravotnickým zařízením v Jevpatorii na dočasně okupovaném Krymu zdravotnický materiál k ošetření zraněných okupantů,“ dodal.

7:55
Dnes

Ukrajina pokračuje v útočných operacích na severovýchodní i jižní frontě. Na severovýchodě v Charkovské oblasti Ukrajina nyní nově kontroluje značnou část území východně od řeky Oskil, uvedlo britské ministerstvo obrany. Ukrajinské síly údajně postoupily až 20 kilometrů za řeku.

Zobrazit celý online

prochaskanamoste ( 9. srpna 2022 21:42 )

ORBÁN navštívil USA, republikány, obrovský aplaus, u nás se zase TV promlčí Vyjádřil se, že mu během přemýšlení o tom, co konzervativcům v Americe při svém projevu předat, došlo, že je Maďarsko dosti vzdálené od toho, aby bylo světovou velmoci, jakou Spojené státy bez pochyby jsou, a projevy by tak měly spíše dělat američtí lídři k Maďarům. Následně ovšem prý pochopil, že jen jeho samotné pozvání do Ameriky zvládlo zmást mnoho lidí. „Například levicová média !!!Už teď si dokážu představit, s čímž zítra přijdou na titulních stranách: "Evropský ultrapravicový rasista, antisemita a Putinův trojský kůň řečnil na konferenci konzervativců". "Nechci jim ale dávat žádné nápady, oni sami dobře vědí, jak se píší vylhané zprávy,“ řekl Orbán. Škoda, že my nemáme takové politiky! Nebo spíš tak kvalitní voliče.

e.lesanova ( 9. srpna 2022 18:01 )

Co blábolí senátní výbor je vcelku jednu, tihle tam budou max. do voleb

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa