Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Rusko nesmí na Ukrajině zvítězit, bouří šéf NATO. Putinovi vyslal ostrý vzkaz

Aktualizováno -
4. srpna 2022
14:31
Autor: ČTK - 
4. srpna 2022
14:04

Válka na Ukrajině je pro Evropu nejnebezpečnějším okamžikem od druhé světové války a Rusko v ní nesmí zvítězit. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Aby Severoatlantická aliance a její členské země zabránily Moskvě ve vítězství, budou muset ještě dlouho podporovat Ukrajinu zbraněmi a další pomocí, uvedl Stoltenberg. „Je v našem zájmu, aby tento typ agresivní politiky neuspěl,“ řekl Stoltenberg ve svém projevu v rodném Norsku.

Stoltenberg označil invazi, kterou Moskva nazývá „zvláštní vojenskou operací“, za útok na současný světový řád. NATO podle něj musí zabránit rozšíření války. „Jedná se o nejnebezpečnější situaci v Evropě od druhé světové války,“ dodal.

„Pokud prezidenta (Vladimira) Putina jen napadne udělat něco podobného zemi NATO, jako udělal Gruzii, Moldavsku nebo Ukrajině, pak se do toho okamžitě zapojí celá Severoatlantická aliance,“ uvedl Stoltenberg. „To, co se děje na Ukrajině, je hrozné, ale mnohem horší by bylo, kdyby došlo k válce mezi Ruskem a NATO,“ dodal.

Válka přiměla dříve neutrální Finsko a Švédsko, aby požádaly o členství v NATO, přičemž žádost zatím ratifikovalo 23 z 30 členských zemí včetně Spojených států.

Stoltenberg hovořil na ostrově Utöya, kde pravicový extremista Anders Behring Breivik 22. července 2011 postřílel 69 účastníků letního tábora. Malý norský ostrov se od tragédie stal centrem pro výuku demokratických hodnot.

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud