Začátek konce: Putinův režim brzy padne, předpovídá expert. A kdo je vůdcovou inspirací?

Autor: tsv - 
4. srpna 2022
05:00

Norský expert na Rusko předpověděl brzký pád tamního režimu, za kterým bude podle něj stát samotný ruský prezident Vladimir Putin. Ředitel norského Institutu Fridtjofa Nansena Iver Neumann poukázal na ekonomické problémy země a stagnující rozvoj během Putinovy 22leté vlády, upozornil zároveň na vůdcovu touhu vyrovnat se carům z dávné minulosti. „Jak se carové dostali do učebnic? Inu, vyhrávali války a kradli území.“

Neumann v rozhovoru se serverem Radio Free Europe předpověděl pád Putinova režimu, kdy k němu dojde, ale přesně neurčil. Za postupným úpadkem ruského politického systému podle něj stojí převážně Putinův dlouhodobý odpor k modernizaci ekonomiky, kterou v posledních měsících navíc drasticky ovlivnila invaze na Ukrajinu.

„Od chvíle, kdy před asi 22 lety započala Putinova vláda, se z ekonomického hlediska změnilo úplné minimum, pokud vůbec něco,“ konstatoval expert. „A přijde mi ohromující, že trénovaný marxista, jako je Putin, jednoduše nechápe, že materiální faktory jsou naprosto zásadní. Putin říká, že ‚Západ má svou ekonomiku a my máme svou vůli, a takto přetrváme‘. Ale takhle to nefunguje.“

„Proto si myslím, že toto je začátek konce Putinova režimu,“ pokračoval Neumann a dodal, že k invazi na Ukrajinu se vůdce rozhodl čistě kvůli vlastní touze vyrovnat se dodnes opěvovaným carům. Okupace sousední země přitom podle mnohých odborníků vrátí Rusko ekonomicky až o patnáct let nazpět.

Učebnice dějepisu jako hlavní motivace?

Putin se pravděpodobně vydal po stopách minulých carů, což ho motivuje k „získávání ruských území“, vysvětloval Neumann. Nasvědčuje tomu například vůdcův projev, během něhož vzdal 9. června hold Petru I. Velikému. „Petr I. Veliký vedl Velkou severní válku po dobu 21 let. Může se zdát, že válčil se Švédskem, že jim něco vzal. On jim ale nic nevzal, jen vrátil to, co patřilo Rusku,“ pronesl v rámci oslav 350. výročí carova narození.

Svým výrokem Putin obhajoval okupaci Ukrajiny a zároveň se srovnal s jedním z nejúspěšnějších vládců ruské historie. Jeho snem je podle odhadů západních odborníků setrvat v paměti národa po stovky let stejně jako právě Petr I. Veliký.

„Takže podobně jako s tolika starými despoty jsme se dostali k bodu, kdy Putin začíná uvažovat o dějepisných knihách a o tom, jak se ruští carové do dějepisných knih dostali,“ uvedl Neumann. „Inu, vyhrávali války a kradli území.“

„Ruský prezident a jeho režim poctivě vymýtili všechno, co v Rusku zbylo z organizovaného liberálního smýšlení. Špatné pro zemi, dobré pro Putinův režim,“ shrnul na závěr Neumann. Jak se bude Ruská federace vyvíjet po Putinově pádu, je proto podle něj těžké odhadnout.

21:57
Dnes

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy přineseme opět v neděli ráno, dobrou noc. 

21:56
Dnes

Dosavadní vyslanec Bílého domu pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg bude nadále jednat jen s ukrajinskými představiteli. Dnes to na své sociální síti Truth Social oznámil americký prezident Donald Trump. Původně měl Kellogg za úkol jednat i s ruskými představiteli, což podle nejmenovaných zdrojů amerických médií Moskva odmítala s tím, že generál ve výslužbě je příliš zaujatý ve prospěch Kyjeva.

21:52
Dnes

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl pro list Le Parisien, že Evropa by mohla poslat na Ukrajinu vojenské jednotky i bez souhlasu Ruska. Tento plán, vytvořený společně Francií a Velkou Británii, již vnímá několik zemí. Cílem není poslat tisíce mužů, ale několik stovek, kteří by se cvičili v Kyjevě, Oděse či Lvově. 

Zobrazit celý online

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa