Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Zeman zatopil vládě, na Hradě byl před kritizovaným vetem jednat šéf VZP. Náhoda?

Autor: jko, simao - 
9. srpna 2022
11:30

Se zákonem nesouhlasím, vetuji ho. To je pravomoc, kterou má český prezident, a ten současný, Miloš Zeman, ji naposledy použil včera, když vrátil do Sněmovny novelu o veřejném zdravotním pojištění. Deník N přitom upozornil na to, že nedlouho před vetem byl na Hradě na poněkud tajemném jednání šéf VZP Zdeněk Kabátek. Ten ale souvislost s následným vetem odmítá. Označil to za nesmysl, spekulacím však nezabránil.

Prezident Zeman vetem zavrhl normu, která měla letos zmrazit platby za státní pojištěnce na úrovni za rok 2021 – to mělo ušetřit v rozpočtu 14 miliard korun – a také zavést jejich valorizaci od roku 2024.

„Jde o opatření, které za současné nepříznivé ekonomické situace bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče,“ zdůvodnil Zeman své rozhodnutí a argumentuje, že na tuto skutečnost upozornili i zástupci České lékařské komory.

Válek: Pojišťovny mají prostředků dost

Krok hlavy státu přivítala opozice, zato vládní koalici pořádně dopálil. „Prezidentovo veto považuji za chybu. Tu lze ale snadno napravit, což sněmovní většina v nejbližší době učiní. Pojišťovny mají totiž prostředků dost a kvalita a dostupnost zdravotní péče není nijak ohrožena,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Pořádně naštvaný byl pak šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). „Prezident vetoval zákon a plně převzal lživou argumentaci opozice o ohrožení lékařské péče. A jaká jsou fakta o veřejném zdravotním pojištění? Za 1. pololetí zisk 6 miliard, zůstatky na účtech téměř 60 miliard,“ napsal na twitter.

Šéf VZP na jednání na Hradě

Na přehlasování prezidentského veta je potřeba 101 poslanců, což by měla vládní koalice v pohodě splnit.

Pozornost však vzbudila i jedna z okolností, která Zemanovu vetu předcházela. Deník N upozornil na to, že minulý týden byl na Hradě na jednání šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Souvisela jeho schůzka s vetovanou novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění? „To je nesmysl,“ odvětil Kabátek při dotazu Deníku N, který uvedl, že v době Kabátkovy návštěvy na Hradě byli přítomni jak kancléř Vratislav Mynář, tak i prezidentův ekonomický poradce Martin Nejedlý. Nikdo z aktérů však podle Deníku N neobjasnil, proč ke schůzce došlo.

Zeman vety spíše šetří

Zeman, ostřelovaný nyní z pětikoalice za své rozhodnutí, přitom svým vetem vládám příliš život neztěžuje. Zatím ho použil osmkrát a jeden zákon prezident ani nepodepsal, ani nevetoval – šlo o daňový balíček, jehož součástí bylo i zrušení superhrubé mzdy.

To předchozí hradní pán Václav Klaus (81) vrátil za 10 let ve funkci zákon hned sedmapadesátkrát, což je necelých 6 zákonů za rok. Přitom zpočátku tvrdil, že vetem by se mělo spíše šetřit. A co Václav Havel (†75)? Ten veto použil ve 24 případech. A častěji vetoval zákony vlády Miloše Zemana než Václava Klause.

Video  Kalousek v radě VZP? Vítaná pomoc, hájí ho předseda. A zmínil milionovou odměnu  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 10. srpna 2022 08:26 )

Jirik-ta ( 10. srpna 2022 08:25 )

neprošla platba za ropovod z důvodu restrikcí EU. Tak to UK stopla

Jirik-ta ( 10. srpna 2022 08:22 )

Jirik-ta ( 10. srpna 2022 08:21 )

Jirik-ta ( 10. srpna 2022 08:19 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa